| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati cu niste sfaturi! Treaba sta cam asa: am 16 ani, ma simt singura si mi-e frica. mi-e frica de viitorul meu. Nu am fost niciodata genul populara, dar nici cea mai singura si momentan am o sora mai mare cu care ma inteleg foarte bine, trei prietene foarte bune cu care impartasesc totul, ne cunoastem de ani buni si ne stim si secretele si cateva amice, colegi cu care mai interactionez din cand in cand la scoala. Ar trebui sa ma multumesc cu astea, asa-i? Dar firea mea perfectionista ma face sa vreau mai mult. Vad nu stiu cate fete pe facebook care sa imprietenesc rapid pe internet cu persone necunoscute, iar apoi ies de cateva ori in oras impreuna si gata sunt amici. Nu inteleg cum functioneaza asta, poate am imbatranit si eu si nu pot sa tin pasul laughing. Sau faza cu like-urile, nu stiu ce e cu ele, dar la naiba! Te fac sa iti doresti sa ai mai multe si mai multe, parca a devenit o manie sa devii cunoscut pe facebook! Si mi-e rusine sa recunosc, dar si eu imi doresc asta si stiu ca nu e bine. O problema ar fi faptul ca eu nu sunt genul (ca majoritatea) sa ma bag inseama degeaba. Nici macar nu prea folosesc telefonul sau mess-ul decat cu persoanele foarte apropiate.Si eu si prietenele mele am ajuns la concluzia ca trebuie sa cunoastem oameni noi pentru ca petrecem prea mult timp impreuna doar noi, dar eu nu stiu cum sa fac lucrul acesta... Aveti niste sfaturi pentru mine? Dau funda pentru cel mai bun raspuns.
Un alt lucru aiurea e ca nu am mai avut de vreo 4 luni un iubit. Da, stiu. La varsta asta cica nu ar trebui sa iti pese de lucruri de genul, dar vazand atatea cupluri in jurul meu e greu sa nu ma simt singura din cand in cand...

Răspuns Câştigător
| Aleqa a răspuns:

Nu trebuie sa-ti cauti prieteni virtual, se pot da ce nu sunt, si sa te vorbeasca pe la spate, sa te raneasca cand nu te astepti sau sa inceapa sa te inteleaga gresit. Cel mai bine ar fi sa mergeti undeva apropiat de voi, un parc, sau ceva, si sa incepeti sa va bagati in seama cu fete/baieti, depinde de cum se poarta.
Un prieten nu e ceva esential in viata unui adolescent, nu te speria ca ai toata viata inainte sa-ti gasesti jumatatea. Daca chiar vrei sa nu fi asa singura, poate ar trebui sa incepi sa cauti pe cineva pe net, poate Facebook, poate niste jocuri. Sa va cunoasteti FOARTE, repet FOARTE bine, si apoi sa incercati sa va vedeti. Trebuie sa fi sigura de ce simti.
Multa bafta, si poate ma anunti si pe mine cum iti mai merge, poate mai ai nevoie de un sfat.
P.S: Ai incredere in tine!

3 răspunsuri:
| darnme a răspuns:

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale, ma grabeam.

| pr0z0r a răspuns:

Apropo nu sunt prea multe greseli gramatica si in + ar trebui sa te imprietenesti cu mai multi oameni sti.
Adica imprieteneste-te cu prieteniii prietenelor tale(scuze dar nu am avut cum sa ma exprim acum:p)asta este parerea mea.
Cat despre facebook mi se pare un mod de a-ti pierde timpulhappy nu inteleg acest site de socializarelaughing in + cred ca e o P R O S T I E!
Pun o poza pe facebook o distribui si cersesti like-uri.
Sper ca te-am ajutathappy

| darnme a răspuns (pentru pr0z0r):

Am incercat deja sa ma imprietenesc cu amicii prietenelor mele, dar nici ele nu au prea multe. Le cunosc, dar nu suntem prietene foarte bune, doar amice (zic eu).