| georgikutzata a întrebat:

Va rog sa ma ajutati:"am o colega care are paduchi dar nu as vrea sa o ranesc spunandu-i asta, imi e teama ca nu ar mai vorbi cu mine si mar ura, am vorbit cu diriginta si i-a spus lui maicasa sa vina la scoala dar nu a venit. As avea curajul sa-i spun lui maicasa dar poate ca sar infuria, am decis sa mergem sa ii spunem toata clasa maicasi (toate fetele)dar nu stiu daca e bine ce fac...sad vreau sa stau in clasa ca un copil normal fara sa ma feresc de ea :"am observat ca va feriti de mine " a spus ea intr-o zi si am zis ca nu-i adevarat dar era ce sa fac help! dau un fundaoi pentru cei cu pareri sincere si prietenesti dar si celor care au trecut prin asta crying ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Cea mai potrivita pentru rezolvarea problemei este diriginta; ea poate chema parintii la scoala,dar poate si discuta in particular cu colega voastra sfatuind-o prieteneste despre ce ar trebui facut. Daca aveti medic sau psiholog in scoala,ei sunt inca si mai potriviti.S-au vazut multe astfel de cazuri prin scoli, iar dirigintii au reusit, cu discretie si tact sa rezolve problema.