| bluebeerrry a întrebat:

Colega mea de banca se pare ca are paduchi. Ea este de asemenea si cea mai buna prietena a mea. Am observat ca are paduuchi vazand ouale acestor creaturii pe firele ei de par. Stiu cum arata deoarece am avut si eu acum cativa ani. Imi este teama sa-i spun in fata deoarece se va supara si nu vreau sa risc prietenia noastra. Eu inca nu am deoarece i-am spus mamei si i-am cerut sfatul iar ea s-a uitat in parul meu. Suntem prietene si colege de banca de curand. Ar trebui sa-i spun dirigintei sau ce pot face? sau cum sa ma feresc sa nu iau si eu. Va rog mult sa ma ajutati. Multumesc.

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Sa o duci la baie intr-o pauza...sa va uitati in oglinda..si sa ii atragi atentia subtil ca are "ceva" in par.Gand se va uita ...va observa ca ceva nu e in regula.Ideea e sa o linistesti ca si tu ai avut acum cativa ani si nu e chiar asa rau...si sfatuieste-o sa mearga la medic...sa vada ce`i de facut.

23 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa ii spui ca are ceva pe par dar nu stii ce anume, sa o intrebe pe mama ei, poate stie ea despre ce e vorba...

Janina
| Janina a răspuns:

Ii atragi subtil atentia ca are niste bilute albe in par tongue
poti sa mergi la farmacie sa iei in sampon sau o solutie de acolo, trebuie sa existe ceva, si ii faci si o mica surpriza.
nu astepta ca urmatoarea o s fi tu si nu cred ca e placut la varsta ta sa stai tunsa 0

| JustMeFlory a răspuns:

Mai bine te muti din banca ca dupa veti ajunge sa aveti toata clasa paduchi:-s

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Ii atragi atentia daca nu vrei sa ajungi si tu ca ea si mai bine te muti de langa ea big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E vara si cald... Se mai poate opta si pentru varianta veche... a lui Sinead O`Connor (Nothing compares to you...), si anume tuns zero, care faciliteaza si tratamentul! Ar trebui dezinfectata si sala de clasa, profilactic! spune-i cumva dirigintei, altfel, riscati sa va umpleti si altii!

| Kyky a răspuns:

Eu cred ca nu e cazul sa o implici pe diriginta (decat daca chiar crezi ca te poate ajuta), dar consider ca ai putea rezolva problema si singura. Nu-ti fie teama sa-i spui; daca intr-adevar iti este prietena, nu se va supara, ci isi va da seama ca iti faci griji pentru ea si de aceea ii spui.
Un prieten este acela care te ajuta sa te corectezi, sa gasesti calea cea buna. happy
Curaj si succes! >big grin

| Shery a răspuns:

Cand suntem mici, noi fetele, avem retineri cu privire la astfel de lucruri. Eu cel putin am avut, gandindu-ma ca se va simti prost persoana respectiva, sau se va supara.
Acum ca sunt ceva mai mare, imi dau seama ca s-ar supara mai rau daca eu, care ii sunt bff nu i-as spune. Daca vede altcineva si rade de ea?!

| borsec a răspuns:

Pana o sa te hotarasti tu cum o sa-i spui o sa te umplii si tu de paduchi.

| Onutzu a răspuns:

E simplu. Te furisezi tiptil pe langa ea ìi infigi mana in par si o scuturi pana ìi sar toate ouale de paduchi di cap rolling on the floor rolling on the floor

| Onutzu a răspuns:

Ar fi o idee laughing

| Onutzu a răspuns:

Bro ce zici cu o bricheta si un pic de benzina ar scapa de paduchi? laughing) laughing

| amberjuly a răspuns:

Nu-i spune dirigintei. Mai bine ii spui ei direct. Ti-a dat o idee buna pupimikhee hee. Ii sugerezi sa vorbeasca si ea cu mama ei.

| xtreme a răspuns:

Asteapta sa fiti singure si spune-i ca e ceva ciudat in parul ei si ca seamana cu ce ai avut tu acum cativa ani si anume paduchi...si probabil i-ai luat si tu de undeva de pe strada de unde i-a luat si ea.deci nu trebuie sa se simta nespalata...se intampla... dar nu trebuie sa faci din asta un caz care sa ajunga la urechile celorlalti, linisteste-o msi spune-i ca nu vei spune nimianui...asa va fi mai sigura de prietenia voastra...si spune-i sa- ceara mamei ei sfatul... ea stie cel mai bine ce va facewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu, in timpul orei, sari din banca si strigi "paduchioasa" rolling on the floor Sau o lasi si astepti pina veti fi doua paduchioase si va veti rade in cap laughing tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i frumos ca are pediculoza.ai mei au avut ca umblau ziua pe unde stateau aurolacii noaptea.asta e se poate intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

VIRUS-xXx ce zici? Daca o da cu capu' de banca, e mai eficient? laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SECRETEL ce misto ar fi sa apara cineva la scoala cu un recipient si sa-ti spuna fericita "uite ti-am adus un sampon, am vazut ca ai paduchi!" rolling on the floor Cred ca o parte dintre cei din jur ar fugi de parca ar fi auzit de ciuma neagra si alta parte s-ar tavali pe jos tinindu-se cu miinile de burta rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i sa isi taie parul ca scapa sigur de ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sta aproape rau de ea si nu spune la nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru...big grin prietena ta parerea mea este sa discuti cu ea si sa incerci sa ii explici si sa o ajuti happyhappyasa ii va demonstra ca esti o prietena adevarata '''sti cum se zice prietenu la nevoie se cunoaste'''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma cac in paduchii ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am si eu o colega in clasa cu paduchi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu ea si sa ii spui asa va fi cel mai bine pentru ea ca sa isi ia masuri odata iti va multumi. happy happy naspa pentru o fata