| BlackStar99 a întrebat:

Va rog spuneti-mi ce sa fac! am aflat ca am luat nota 7 in teza la istorie! Sunt suparat pentru ca mereu am luat note de 10 si 9.Am luat si locul 3 la olimpiada la istorie.Nu stiu cum sa le spun parintilor! tot ce stiu e ca am avut un blocaj mental cand am dat teza.CUM SA LE SPUN PARINTILOR? va rog sa-mi raspundeti.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In viata sunt si suisuri si coborasuri! Nu poti fi tot timpul pe un anumit prag:ori lupti sa ajungi cat mai sus, ori ramai un mediocru.In cazul tau,fiind un tanar deosebit,tu cauti sa fii cat mai sus,sa multumesti parintilor,in acest fel,pentru modul cum te-au crescut si educat.Dar,iata ca mai sunt si momente,in care mintea,organismul, pot claca, sau cum ai spus tu, ai avut un blocaj mental. Poate oboseala, stresul si-au spus cuvantul si rezultatul nu a fost cel pe care ai fi avut dreptul sa il ai.NIci-o problema! Pe viitor,vei fi mai increzator,mai calit,mai pregatit sa treci si peste aceste obstacole.
Supararea este,ca stii cine esti,ce poti face,dar,trebuie sa treci pesteasa ceva si sunt sigura ca parintii tai,te vor aprecia pentru ce esti,pentru curajul tau de a trece peste o "suparare" si te vor incuraja in continuare.
Asa ca,cel mai bine, este sa le spui adevarul, realitatea de fapt si sa incerci sa treci peste acest hop!
Bafta in continuare! Esti un tanar, rar intalnit pe acest site, pentru care am toata stima!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce are nota 7? asta e a fost o intamplare sau tu vreii sa fii un robot care are numai 10 pe linie?

| madamme a răspuns:

Le spui si gata. incearca sa ai note mari si atunci nu iti va afecta prea tare media. oricui i se poate intampla sa ia o nota mai mica

| AntonyaCeaCurioasa a răspuns:

In primul rand trebuie sa te aduni si sa-ti faci nitel curaj. Totul va fi bine daca parintii tai stiu ca ai performante la istorie(tu, cel putin nu ai luat 6 la teza la mate). Oricum vor fi suparati, dar nu la fel de suparati cand o sa afle de la altcineva. Important este sa le spui si de blocajul mintal si ca te-ai speriat. Nu va fi absolut nici o problema iti garantez! happy scces si nu uita fi nitel mai curajos! happy