| Lunny a întrebat:

Buna TPU.
Vreau sa aflu si eu cum pot sa le spun parintilor ca am luat 7 la teza... Ei sunt intelegatori, dar tot nu stiu cum sa le spun.
Va rog raspundeti! Dau fundita! Va rog!

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Trebuie sa iti faci curaj si cand va adunati la mancare sau in orice alt moment cand sunt langa tine si sunt dispusi sa te asculte sa le spui. Le spui ca atat ai putut in momentul acela, ca ti-a fost si putin rau, ca ati avut putin timp, ca a fost greu...etc.Bafta! :* >big grin

7 răspunsuri:
| sexychick_4075 a răspuns:

Mama sti a fost chiar grea teza la... Deaia am luat 7 :d

| Fαntαsy a răspuns:

Pai.
cred ca avem acelasi gen de parinti intelegatori dar stricti cand vine vorba de scoala... rolling eyes

si eu am luat tot 7 mai demult si cand a fost sa le spun (pentru ca nu suporta sa ii mint sau sa le spun peste o luna. ) i-am luat usor, adica:

- Tati( sau mami, km le zici u acolo laughing ) vreau sa-ti spun ceva si promit ca o sa incerc sa repar. am luat un 7 la teza, dar a zis profa ca ne mai asculta s ane ajute sa ne marim media...

sunt sigura ca o sa iti spuna cateva dar o sa vada ca nu pot sa te omoare pentru astawinking

| TwEEty_9286 a răspuns:

Pai spune-le atunci cand ei sunt intr-o dispozitie buna, si incearca sa-ti ceri scuze pentru nota care ai luat-o si ca data viitoare vei lua mai mult pentru ca vei invata mult mai intens.pa pa*

| Tiby a răspuns:

Pai:
- Auzi mama(sa zicem ca ii spui mamei prima data, eu le-as spune pe rand), pot sa iti spun ceva?
- Nu prea stiu cum sa zic dar am sa incerc. uite te rog sa ma asculti cu calm si sa nu te superi pe mine. Astazi ne-au adus rezultatele tezei iar eu am luat 7. Dar te rog sa ma crezi, voi face tot ce pot sa am o medie cat mai buna si ma voi ambitiona sa iau cele mai bune note de acum incolo.Doar ca nu stiu ce am patit la teza asta, am avut si emotii si nu cred ca m-am concentrat suficient. dar oricum, stii si tu... nu nota conteaza cel mai mult, ci virgulabig grin ceea ce am eu in cap...
Te rog. nu te supara. iarta-ma!

cam asa ceva ai putea sa spui
eu asta am zis si nu s-au suparat chiar asa de tare parintii happy si am avut aceeasi nota in teza ca si tine(7). a fost teza la romana :-s. dar m-am revansat cu nota 9. 5 la matebig grin
asta a fost intr-a 6-a

Sper ca te-am ajutat si ce pot sa zic. mult succes in continuare

| georgy4005 a răspuns:

Proveste pozitiv. un 7. nu este o nota rea. este mult deasupra suficientei. poti. direct sa le spui in fata ca ai luat un 7. si ca te-ai straduit sa iei mai mult dar nu ai reusit. funda? :O3

| blackshinystar a răspuns:

Sa-ti spun cum am facut eu, si ei mei nu sunt intelegatori chiar deloc!
Am ajuns acasa dupa care cand toti mancam am inceput si le-am spus cam asa:
eu: Trebuia sa ma pun sa invat mai mult.
ei: pai?
eu: pai am luat 7 in teza la mate.
ei: pai sa te pui!
cred ca coteaza pentru ei faptul ca tu sa realizezi ca nu-i de ajuns sau ca na ei vor mai mult de la tine.noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai! nu stiu! sunt pe clasa a-3-a, dar daca l-as pune pe 7 in notele mele as zice ca ai luat -FB adica la mine o nota buna! risca si spune-le! la un moment dat o sa afle de la invatatoare/invatator! si eu am luat +B la mate si le-am desi stiam ca va urma pedeapsa, dar nu te speria! va dura o saptamana sau cateva zile! succes! adina!