| anonim_4396 a întrebat:

Vă salut! Am mai postat pe aici diverse întrebări pentru a mă ajuta să aleg mai ușor, ceea ce vreau să fac în viitor. În ultima vreme am fost extrem de preocupat să aflu care e problema mea, pentru care nu pot să mă decid în legătură cu viitorul meu și am ajuns la o concluzie simplă, dar pentru care va trebui să vă scriu o mică povestire a ceea ce trăiesc.

Trăiesc într-o zonă rurală, cu puțini copii de vârsta mea, toți fiind adepții fumatului, alcoolului, jocurilor de noroc, întrecerilor ilegale etc. Eu, am o minte extrem de sclipitoare (nu o spun eu și nu asta vreau să subliniez), vreau să încep să învăț serios programare și eventual să merg la o facultate, dar există un mic blocaj psihologic, din cauza căruia nu mai pot face aproape nimic. Mereu mi-am dorit să fiu și eu integrat între oamenii de varsta mea din satul meu (despre care vorbeam mai sus), doar ca eu sunt diferit. Nu fumez, nu suport sa fac curse cu masina, mai ales ca sunt drumuri cu vizibilitate redusa, nu vreau să imi petrec fiecare noapte în cluburi (așa cum fac ei). Mă simt oarecum exclus (deși nu am fost niciodată), dar simt că nu sunt ca ei. Tocmai de aceea, am încercat să fiu ceva ce nu sunt tot timpul ăsta și nu am reușit altceva decât să mă neglijez pe mine.

Acum mă gândesc că dacă învăț programare (îmi place la nebunie) și prind un job într-un oraș nou, o să ajung la vârsta de 20 de ani undeva unde nu cunosc pe nimeni, undeva unde trebuie să merg la muncă, în timp ce prietemii mei din satul meu, își pierd zilele și nopțile, distrându-se. Știu că nu e ok ceea ce fac, dar mi-am dorit mereu să fiu ca ei și nu am reușit niciodată.

Pe scurt, sunt într-un oarecare blocaj psihologic. Vreau și în același timp nu vreau să fiu ca ei (tocmai de aceea, nici nu prea am ieșit de mult timp). Caut mereu să îi impresionez, dar ajung să mă fac de râs. Am prieteni de la grădiniță în acel grup, dar parcă nu mai e ce a fost. În același timp, vreau sa fac ceva cu viața mea, dar mintea nu mă lasă. Nu înțeleg ce am, nu vreau niște răspunsuri gen : Trezește-te la realitate!, Fii bărbat! Etc. Vreau o explicație a stării pe care o simt. Ce cauzează asta și ce ar trebui să fac să scap din blocajul ăsta? Cum să fac să fiu și eu ca toți ceilalți? Un om normal?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să îți povestesc ceva vechi. În vremuri de demult, cum devenea cineva șaman în tribul lui. Adică un amestec de consilier, medic, preot, păstrător al tradițiilor tribului. Copil și tânăr fiind, era un izolat ca tine. Asta îi ascuțea tensiunile psihice interne și îl făcea să îi meargă mintea, să devină creator. Omul creator este rareori integrat social. Așa că, să nu îți dorești să devii ca ceilalți. Să decizi că acesta este destinul tău.
Așa am plecat și eu de acasă într-un oraș unde nu cunoșteam pe nimeni la 23 de ani. Am avut nevoie de 4 ani ca să mă adaptez social și să îmi creez o familie. De atunci au trecut 53 de ani.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca aveai o minte atat de sclipitoare pe cat crezi tu, nu exista nici un blocaj pshihologic, acela apare in realitate numai la oamenii limitati mental, cu probleme psihice, oameni care nu se pot adapta societatii, oameni care nu au incredere in ei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să ajungi IT-ist cum vrei trebuie să faci facultatea la București și să te angajezi tot în București.

| trocki1238238409238409 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar trebui sa urmez acest traseu in viata? Vreau sa urmez traseul meu. Eu doar am cerut sfaturi legate de blocajul meu psihologic, nici intr-un caz de sfaturi in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai scris - și eventual să merg la o facultate

Ești sigur că te angajează cineva în IT cu ce ai învățat tu acasă în satul tău?

| trocki1238238409238409 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de locul unde invat ci de ceea ce invat. De ce subliniezi locatia asa mult? Vrei sa imi scoti in evidenta faptul ca tu stai la ceva oras sau? Nu așa se face! Eu am venit aici sa cer niste sfaturi.

| anonim_4396 explică (pentru trocki1238238409238409):

Eu am aproape 50 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru trocki1238238409238409):

Dacă nu te ajută părinții ca să pleci în satul ăla vei trăi și muri.