| DarkHorse123 a întrebat:

Ok, am probleme foarte mari. Sunt la liceu, in clasa a 11-a si familia mea are probleme foarte mari cu banii.
Tatei abia dacă-i pasa de mine, mama e singura care ma întreține si ma ajuta la școală. A făcut atâtea sacrificii pentru mine ca nu are haine cu care sa se îmbrace. Merge la serviciu cu aceiasi pantaloni de acum 4 ani. E persoana pe care o iubesc cel mai mult pe lumea asta. Niciodată n-am avut o situație financiara buna, numai din cauza tatei. Nu lucrează, decât uneori, iar banii pe care ii face, ii bea. Mama abia ma mai poate întreține cu salariul ei care e foarte mic, uneori nu are ce sa ne dea sa mâncam. Cu toate ca mi-e extrem de greu, tot ce vreau e să-i fie mai ușor mamei. E tot timpul obosita, s-a îmbolnăvit din cauza atâtor ore de muncă. Uneori plâng când o vad cum se chinuie, stiu ca nu mai poate.
Ce vreau eu sa va întreb si sa va rog, cum pot sa muncesc si eu online sa aduc un ban in plus, macar sa o ajut puțin cu cheltuielile. Exista vreo metoda prin care pot sa fac bani repede?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa obtii un contract part time de distribuire de pliante si reclame ale unor supermarket-uri. Munca usoara, practicata cand doresti/poti si destul de bine platita. 1.Codul Muncii, cu completările şi modificările ulterioare, defineşte la art.103 salariatul cu fracţiune de normă ca fiind salariatul al cărui număr de ore normale de lucru, calculate săptămânal sau ca medie lunară, este inferior numărului de ore normale de lucru al unui salariat cu normă întreagă comparabil. Textul fixează doar o limită superioară a numărului de ore de lucru, sub cel de ore normale al unui salariat cu normă întreagă comparabil, care de regulă este de 8 ore/zi, 40 de ore/săptămână. Este posibil ca salariatul să presteze muncă doar într-o zi a săptămânii sau doar într-o săptămână din lună, deoarece Codul Muncii, cu completările şi modificările ulterioare, are în vedere calculul săptămânal sau o medie lunară a numărului de ore de muncă prestată.
2.Angajatorul poate încadra salariaţi cu fracţiune de normă prin contracte individuale de muncă pe perioadă determinată sau nedeterminată, încheiate în mod obligatoriu în formă scrisă. Aceste contracte poartă denumirea de contracte individuale de muncă cu timp parţial. Bineinteles cu conditia de a avea minim 16 ani impliniti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow. Salut! Este dramatic! Dar hai sa transformam asta in altceva. Discutam pe privat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt junior! Nu-ti pot trimite mesaje! sad

| DarkHorse123 explică (pentru anonim_4396):

Poti să-mi spui aici propunerea ta, te rog?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkHorse123):

Vroiam doar să văd dacă te pot ajuta într-un fel. Haine, poate bani, dar nu prea multi. Nu stiu... Depinde de unde esti. Ideea e ca am trecut prin astfel de situatii de k.k.t si nu-i usor. Mai ales pentru un adolescent.

| gratargratar a răspuns:

Din ce oras esti?
Ai vreo experienta in programare?