| anonim_4396 a întrebat:

Vad prin oras(e) multi tineri care nu se pot bucura liber de viata decit ajutati de alcool sau de alte subst.halucilogene.Sa fie cumva victimile unor anturaje nocive sau a unei educatii deficiente?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Oamenii sunt diferiti, unii sunt tari si reusesc sa-si stabilieasca un tel pentru care lupta, iar altii, care au crescut in puf, vor sa primeasca totul de la altii, fie ca acestia sunt parintii, rudele sau diverse persoane in anturajul carora se afla.
Prima categorie de tineri, inca de mici, au fost antrenati in viata de familie, li s-a dat exemplu muncii utile si a lucrului bine facut si au fost recompensati doar cu cuvinte de lauda pentru contributia lor, la viata de zi cu zi si cu mici cadouri cu ocaziile festive din viata lor.
Cea de a doua categorie de tineri, au avut parintii foarte ocupati, nu le-au dedicat prea mult timp si pentru a se "disculpa " oarecum, i-au recompensat cu daruri, bani de buzunar, care le-au oferit de mici posibilitatea de a putea sa-si imite prietenii in anturajul carora erau si care s-au simtit bine doar daca erau "aburiti" de alcool sau droguri si acest lucru i-a marcat si i-a scos din drumul unei vieti normale, transformandu-i in niste "marionete", a caror ate erau trase doar de iluziile lor. De aceea se gasesc destui tineri din familii onorabile, care s-au ratacit si care uneori si comit diferite fapte incriminate de legea penala sau de legile umane si religioase.
Eu cred ca, in proportie egala si lipsa de educatie dar si anturajul, pot conduce la ratarea unor indivizi mai slabi de "inger", care viseaza la o viata fericita, dar nu stiu ce sa faca pentru a ajunge la ea.
Fericirea nu se primeste o data cu nasterea, ea se dobandeste prin faptele si actiunile noastre si trebuie sa fim constienti de acest lucru si sa facem tot ce depinde de noi pentru a putea sa traim o viata onoranta si care sa-ti aduca si sentimentul implinirii.
Cei care au ratat, au sansa de a incepe din nou sa traiasca asa cum trebuie si sa-si faca drumul ( sa-l construiasca, prin actiuni si fapte), care sa-i duca spre o viata implinite si fericita.

6 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Cred ca cea mai mare influenta o are anturajul. Un copil ~ scapat din mana~ este ~scapat~ tot datorita membrilor grupului din care face parte.
Nu cred ca parintii au o vina colosala pentru asa ceva, copilul este liber arbitru sa faca ce doreste cu viata sa, si bineinteles ca cel care consuma alcool sau droguri, nu cred ca este un copil de vreo 11ani. tot vlajganii sunt cei care-si fac de cap.

| andi a răspuns:

De obicei anturajele! si observ printre ei ca unii au parinti de vaza cu servicii onorabile, dar odraslele ai cam fac de rusine, adevarul e crud si uneori doare...

| selef a răspuns:

Educatia nu este ceva palpabil, in schimb anturajul e foarte palpabil si e langa tine e mult mai convingator si poate pune presiune.

| Cryss a răspuns:

Dupa parerea mea, ei sunt influentati mult de anturaj. "Daca si prietenii mei fac, eu de ce sa nu fac? "
Plus ca ei isi gasesc o "rezolvare" a problemelor care le au, doar ca nu isi dau seama ca e o fatada.
Chiar saptamana trecuta au fost la noi la liceu de la o fundatie si ne-au aratat un filmulet despre droguri happy.
Stiam ca iti fac rau, dar acum am vazut cate boli poti sa faci si cum iti distrugi organismul si nu merita happy.

| baba a răspuns:

Ambele. Mama bea bere. Rezultă: de ce să nu beau şi eu bere? Mama fumează. Rezultă: de ce să nu fumez şi eu?
Anturajul e de vină numai în momentul în care educaţia dată de părinţi n-a fost una suficient de zdravănă cât să ţină piept unor asemenea tentaţii precum spiritului de turmă.

| valyb a răspuns:

Amandoua. Si banii sunt de vina. Si viata e grea. Si stratul de ozon se subtiaza. Si Traian Basescu e presedinte. Motive putem sa gasim destule. Dar in final e alegerea fiecaruia drumul pe care il apuca.