| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Viteza ucide? Chiar si daca stii care sunt limitele unei mașini?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Poti sa fii tu singur, daca sare un catelus in fata ta, si incerci sa-l eviti, iar tu nu ai experienta, esti pus in pericol.

Dupa nick-name-ul tau, incep sa cred ca abia ti-ai luat permisul, nu o sa-ti tin morala, dar o sa-ti vand un pont, incearca sa respescti limita de viteza pana vei iti vei forma reflexele.
Stiu ca esti incepator si ca esti entuziasmat, si ca in mintea ta, esti in siguranta, asa am fost si eu, dar trebuie sa intelegi ca nu ai reflexe, iar in lipsa acestora, trebuie sa compensezi prin ceva daca vrei sa fii in siguranta, asta inseamnand mai multa atentie la trafic si respectiv, o viteza cat mai apropiata de limita, daca nu mai jos de limita.
Incearca sa nu te pui singur in situatii riscante, or sa te puna ceilalti.

Si inca ceva, nu uita ca vine iarna, iar totul e mai periculos acum.

Vrei sa-ti zic ceva? Niste intamplari?

La scurt timp dupa carnet, probabil eram cam ca tine acum, cu aceleasi idei in gand, intr-o dimineata de 1 ianuarie, cand nu circula nimeni, intr-o curba stransa, mi-a fost lene sa schimb viteza, ce s-a intamplat... ei bine... am derapat si am ajuns in sant, si ghici ce viteza aveam? 30km/h laughing
E o viteza chiar mica, dar stii cat a contat? Imagineaza-ti ca esti in aceeasi situatie la 90km/h stii cam cat ar conta acei 60km/h?
Cam diferenta dintre o bara, putin sarita de pe loc, si o dauna totala laughing
Ei bine, eu am scapat usor, cu bara putin deplasata, si cu o sperietura.
Iar in momentul ala, cand derapam, stii la ce ma ganeam? "Da doamne, sa nu ajung in copac, ca nu mai pup masina" laughing

Cam toate sfaturile pe care le dau in legatura cu condusul, se bazeaza pe ce am patit eu.

Si ca tot am zis mai sus de caine, ma deplasam noaptea, 60-70km/h, ma depaseste un tip un tip in viteza, totul bine, peste 1 km, il vad pe dreapta, in fata masinii, pe avarii, uitandu-ma la el, sar si eu cu masina in sus, ce sa vezi, respectivul luase un caine, nu stiu ce viteza a avut, nu stiu daca a apucat sa reduca, cert e ca sigur nu a redus suficient pentru ca avea tot botul spart.
Mai vrei sa-ti zic alte patanii?
Tot noaptea? Tot iarna?

Ajun de Craciun, ma indreptam spre casa, la iesire din oras, era o curba la stanga, totul bine, din fata, ce sa vezi, apare un idiot, cu volan pe dreapta, depasea in curba, sa nu intre inconstientul ala in mine, trag maxim dreapta, iau niste gropi, se taie cauciucul si mai indoi si janta...
Dauna de cateva sute de lei, fara macar sa fi gresit cu ceva...

Mai vrei o alta intamplare?

Tot iarna, ma deplasam incet deoarece ningea, nu cunosteam zona, bun, cum mergeam eu, ma uit in oglinda vad ca bine masina din spate, totul ok, ma uit in oglinda, se baga in depasire, ajunge cu botul lui pe la jumatatea masinii mele, cand, ce sa vezi, derapeaza, si ajunge in sant cu rotile in sus, sub ochii mei...

Si sincer, nu vreau sa-ti fac morala, am spus toate astea poate o sa te fac putin mai constient de pericolele care sunt in trafic.
Cine stie, poate, candva, o sa-ti amintesti de sfaturile mele si o sa-ti zici in gand, ca ti-au prins bine.winking

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Degaba stii tu limitele masinii. Viteza de franare si viteza la impact tot aia e, indiferent cat de bine cunosti tu limitele

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru suntserios):

Pai si atunci cum iti explici ca unii prieteni de ai mei nu au făcut nici până acum accident, deși destul de repede pe șosea, gen un prieten de al meu a facut drift la 170 la ora in curbă cu frână de mana, nu o curbă foarte strânsă ce-i drept, si nu e prima dată când face din astea, el cum de buna facut niciodata accident, ca multi altii care merg cu viteza?

| suntserios a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Noroc, pur noroc. Asta il salveaza.
Desi pare inflorit de tine, ca drifr la 170 km la ora ma indoiesc ca mai iesea viu de acolo. Dar ai idee ce inseamna o mica piatra la 170 ora cu frana de mana trasa?

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru suntserios):

Nu e înflorit, eram in masina, ala o tras frana de mana usor in curbă si o inceput sa miroasă a cauciuc ars

| suntserios a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Realizezi ca o mica balta, sau o mica piatra si erati in primul copac sau tavaliti pe camp.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. ucide. Timp de frânare, timp de reacție.

| Andreeush a răspuns:

Evident că poate ucide viteza.

| OldSoul a răspuns:

Masina e ultima chestie care te salveaza...
Limitele sunt altele.
Si anume:
Experienta ta la volan, sa nu te pui in situatii limita, si mai mult, sa stii cum sa reactionezi in situatii limita
Modul celorlalt de a conduce, de multe ori, esti la mana celorlalti participanti, daca unul dintre ei face o greseala, si nu stii cum sa o eviti... esti carne de tun.
Experienta celorlalti, in cazul in care faci tu o greseala si ei o evita
Toate astea conteaza, si ceva in plus, si anume norocul, sau ghinionul.
Poate apare din senin un obstacol in partea ta, fie el un caine, sau chiar, o groapa, incerci sa eviti, dar nu poti, si uite asa pierzi contrololul si iesi in decor, sau ajungi pe contrasens.
Poate, o secunda, esti orbit de soare, din nou, e o problema neanticipata care te poate baga in belele.
Sau poate pur si simplu te distrage ceva, si esti neatent.

Nu viteza ucide, ci inconstienta.
Dar viteza, face totul mai riscant ( Gandeste-te cat poate conta viteza pe care o ai in situatiile enumerate de mine mai sus)

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru OldSoul):

E o viteza de croazieră buna 140 la ora pe un drum european cand nu e trafic deloc, singur pe șosea? a

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru OldSoul):

Toate astea cred ca se datorează faptului că nu ai controalele activate, cauciucuri bune. Si eu nu sunt genul de om sa ii dea in gura la masina pana sar pistoalele, imi place sa ii dau in goarna cand stiu ca sigur pot controla masina daca se intampla ceva, si asta rar cand ma ia cheful de viteza

| OldSoul a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Cum crezi tu, incearca totusi, sa lasi putin "spatiu" pentru neprevazute.
Si ca tot ai pus accent in intrebare pe masina...
Stii ce te ajuta multisor in stapanirea masinii?
Suspensia.
Daca ai o masina cu cea mai inalta suspensie pe ea, nu te baza prea mult, la manevre bruste de multe ori o sa iti dea cu palpitatii...
Si ideal, cele mai late anvelope pe care le ai omologate.
Dar inca odata spun, o sa te ajute la nevoie, dar nu o sa faca un miracol cand eroarea e umana, indiferent de persoana in cauza.

In rest, noapte buna, si condu prudent laughing

| OldSoul a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Poti sa fii tu singur, daca sare un catelus in fata ta, si incerci sa-l eviti, iar tu nu ai experienta, esti pus in pericol.

Dupa nick-name-ul tau, incep sa cred ca abia ti-ai luat permisul, nu o sa-ti tin morala, dar o sa-ti vand un pont, incearca sa respescti limita de viteza pana vei iti vei forma reflexele.
Stiu ca esti incepator si ca esti entuziasmat, si ca in mintea ta, esti in siguranta, asa am fost si eu, dar trebuie sa intelegi ca nu ai reflexe, iar in lipsa acestora, trebuie sa compensezi prin ceva daca vrei sa fii in siguranta, asta inseamnand mai multa atentie la trafic si respectiv, o viteza cat mai apropiata de limita, daca nu mai jos de limita.
Incearca sa nu te pui singur in situatii riscante, or sa te puna ceilalti.

Si inca ceva, nu uita ca vine iarna, iar totul e mai periculos acum.

Vrei sa-ti zic ceva? Niste intamplari?

La scurt timp dupa carnet, probabil eram cam ca tine acum, cu aceleasi idei in gand, intr-o dimineata de 1 ianuarie, cand nu circula nimeni, intr-o curba stransa, mi-a fost lene sa schimb viteza, ce s-a intamplat... ei bine... am derapat si am ajuns in sant, si ghici ce viteza aveam? 30km/h laughing
E o viteza chiar mica, dar stii cat a contat? Imagineaza-ti ca esti in aceeasi situatie la 90km/h stii cam cat ar conta acei 60km/h?
Cam diferenta dintre o bara, putin sarita de pe loc, si o dauna totala laughing
Ei bine, eu am scapat usor, cu bara putin deplasata, si cu o sperietura.
Iar in momentul ala, cand derapam, stii la ce ma ganeam? "Da doamne, sa nu ajung in copac, ca nu mai pup masina" laughing

Cam toate sfaturile pe care le dau in legatura cu condusul, se bazeaza pe ce am patit eu.

Si ca tot am zis mai sus de caine, ma deplasam noaptea, 60-70km/h, ma depaseste un tip un tip in viteza, totul bine, peste 1 km, il vad pe dreapta, in fata masinii, pe avarii, uitandu-ma la el, sar si eu cu masina in sus, ce sa vezi, respectivul luase un caine, nu stiu ce viteza a avut, nu stiu daca a apucat sa reduca, cert e ca sigur nu a redus suficient pentru ca avea tot botul spart.
Mai vrei sa-ti zic alte patanii?
Tot noaptea? Tot iarna?

Ajun de Craciun, ma indreptam spre casa, la iesire din oras, era o curba la stanga, totul bine, din fata, ce sa vezi, apare un idiot, cu volan pe dreapta, depasea in curba, sa nu intre inconstientul ala in mine, trag maxim dreapta, iau niste gropi, se taie cauciucul si mai indoi si janta...
Dauna de cateva sute de lei, fara macar sa fi gresit cu ceva...

Mai vrei o alta intamplare?

Tot iarna, ma deplasam incet deoarece ningea, nu cunosteam zona, bun, cum mergeam eu, ma uit in oglinda vad ca bine masina din spate, totul ok, ma uit in oglinda, se baga in depasire, ajunge cu botul lui pe la jumatatea masinii mele, cand, ce sa vezi, derapeaza, si ajunge in sant cu rotile in sus, sub ochii mei...

Si sincer, nu vreau sa-ti fac morala, am spus toate astea poate o sa te fac putin mai constient de pericolele care sunt in trafic.
Cine stie, poate, candva, o sa-ti amintesti de sfaturile mele si o sa-ti zici in gand, ca ti-au prins bine.winking