| ioa_8161 a întrebat:

Vocalele din cuvantul nevoie sunt e, o si e nu?laughing

Răspuns Câştigător
| KMaddieK a răspuns:

Ba da, asa e E, O si E, I nu pentru ca se afla langa vocala E, deci e semivocala

| whatevernvm a răspuns (pentru KMaddieK):

"i" poate fi si vocala, si semivocala.
Daca e semivocala in context e partea a doua, ea a intrebat de vocale, si "i" e vocala, dar si semivocala.

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

Mai citeste o data intrebarea si o sa vezi ca e intr-un context, adica cuvant "nevoie " raised eyebrows

| whatevernvm a răspuns (pentru KMaddieK):

E in context, dar ea a intrebat de vocale, si vocala e si "i".
Daca in contextul "nevoie" e si semivocala, asta e partea a doua. Mai citeste tu rapsunsul. I este vocala.

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

Eu una am inteles, dar vad ca tu nu, "CARE SUNT VOCALELE DIN CUVANTUL "NEVOIE", NU SE REFEREA LA VOCALE IN GENERAL, poti sa o intrebi si pe ea, si aici incheiem discutia.

| ioa_8161 explică (pentru KMaddieK):

Ma refeream la cuvant draga gabrielawinking

| KMaddieK a răspuns (pentru ioa_8161):

Pai se pare ca nu intelege

| ioa_8161 explică (pentru KMaddieK):

Mda..na deci pana la urma care le iau vocale fratilor? I don't want to seelaughing

| whatevernvm a răspuns (pentru KMaddieK):

Bai omule, vorbeam de vocalele din "nevoie".
I este vocala de cand eram la gradinita, a e i o u a i, cu caciula.
In cuvant si I este vocala. Este si semivocala tot in cuvant, nu in general. Cade accentul pe "i", nu cred ca zici "nEvoie".
Impusca-te.

| whatevernvm a răspuns (pentru ioa_8161):

Eu am incercat sa te ajut, 3 persoane au zis ca si"i" e vocala, dar daca te iei dupa individul de mai sus, atunci ai zis bine!

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

Impusca-te tu, eu n-am chef rolling on the floor

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

Iti dau eu gloante

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

Shut up, "individo"

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

I-a zim care sunt vocalele din cuvantul "individo" rolling on the floor

| whatevernvm a răspuns (pentru KMaddieK):

Zim? vai de capul tau.

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

Ba "fetito", nu mai comenta

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

Hai ca ma plictisesti.

| whatevernvm a răspuns (pentru KMaddieK):

Si daca comentez? Ba "baiatule" sau ce oi fi. Nu imi da mie lectii de limba romana cand tu esti "kaputt".

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

Nici nu am de gand pentru ca nu vreau sa imi bat capu' cu tine "fetito " tu esti "kaputt" nu eu, si gata gura mica.

| whatevernvm a răspuns (pentru KMaddieK):

Nici nu stii ce inseamna kaputt.

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

Ba, crezi ca traiesc in pestera, consulta tu un DEX.

| whatevernvm a răspuns (pentru KMaddieK):

Nu am nevoie de dex pentru un cuvant nemtesc, ai tu nevoie cat pentru mine, nici nu stii pe ce lume traiesti.

| KMaddieK a răspuns (pentru whatevernvm):

BA FATA taci dracu din gura, nu mai comenta bine ca esti tu "mrs.limba romana", muta-te la alta intrebare, nu mai ocupa spatiu degeaba, si da o sa zici ca il ocup eu, dar asta pentru ca imi ocup timpu cu o fraiera ca tine si aici pun "STOP"!

| whatevernvm a răspuns (pentru KMaddieK):

Nu tac din gura cand zice un optuz.

30 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da.

e, o, i si e.
nEvOIE.

Bafta!

| ioa_8161 explică (pentru whatevernvm):

Pai i nu se semivocala?big grin

| whatevernvm a răspuns (pentru ioa_8161):

Vocalele: a, e, i, o, u, ă, î.

| KMaddieK a răspuns (pentru ioa_8161):

Scuze ca am gresit, cel mai bine e sa stergi intrebarea si sa o pui iar, sa iti raspuna cei care stiu :-H

| xxxxxxxxdfsfsdfsdf a răspuns:

Si „i". Dar in rest ce corect.hee hee

| Fantastic7 a răspuns:

Primul E este vocala, O si I, ultimul E este semivocala, pentru ca atunci cand pronunti pe silabe nE-vO-Ie accentul cade pe ''i'', asadar ''i'' este vocala.

| Elsiane a răspuns:

@ioa_8161, atâta timp cât ai întrebat de vocale, ele sunt e, o, e, i; chiar dacă 'i' este semivocală, este și vocală.