| Giulia97Anna a întrebat:

Voi credeti in fantome? Eu nu stiu ce sa zic, dar am avut niste experiente ciudate. Dupa cateva dupa luni dupa ce a murit bunicul meu, s-au intamplat niste lucruri ciudate.Bine,eu nu locuiesc in casa lui.Cand am fost in casa lui, sora mea s-a dus in alta camera si a inchis usa, si dupa cateva minute vine si-mi spune de ce am ciocanit eu in usa, dar eu nici nu m-am miscat din camera in care eram.S-au alta, am gasit o umbrela jos si am pus-o pe masa, si dupa o ora am iesit din camera si cand m-am intors am gasit-o jos(nu mai intrase nimeni in casa).Eu am luat-o si am pus-o din nou pe masa, dar tot jos am gasit-o jos.Am repetat acest lucru cateva zile, si cand am vazut ca tot jos am gasit-o am renuntat.Iar odata am dormit in casa, eu cu sora mea.M-am dus sa aprind lumina si cand m-am intors pe masa s-a miscat o hartie.Mentionez ca nu era nici un geam deschis, si nici nu am alergat langa masa ca sa se miste hartia.Am incercat sa gasesc putina logica.Deci m-am mai plimbat pe langa masa, dar nu s-a miscat, am incercat sa alerg dar tot nu s-a miscat.Acest lucru m-a speriat putin.Sora mea era si ea in camera, si am intrebat-o daca a vazut si ea ce s-a intamplat, dar ea a zis :Ce? Si s-a uitat in dreptul camerei unde l-au tinut pe bunicu, inainte sa-l inmormanteze.Totusi e ciudat, bunicul nu a murit in casa, a murit afara, a cazut jos in zapada si atat i-a fost.Deci ce parere aveti? Daca vreti sa spuneti ca sunt nebuna, puteti numai decat sa o face-ti, eu doar am povestit ce mi s-a intamplat.Imi pare rau daca am facut greseli de gramatica.Mai am inca o poveste.A si inca ceva.Intr-o zi eram la scoala, si eram in clasa cu colegii mei stateam in banca si deoadata pparca ceva ma apuca de piciorul stang, asta s-a mai intamplat o data, tot in clasa.Mentionez ca scoala este destul de veche, a fost construita pe la sfarsitul lui 1800.Si inca ceva cand eram in fata scolii am auzit cum cineva ma striga, nu ma striga dupa nume ci dupa porecla, cand m-am intors nu era nimeni afara, asta s-a mai intamplat o data, tot in fata scolii.Bine poate ca mi s-a parut.Si inca una, dar nu este traita de mine.O sora de-a bunicii mele azi mi-a zis ca in seara cand sotul ei e murit langa canal (l-au gasit oamenii acolo se crede ca ar fi fost omorat, dar nici in viua de azi nu se stie cine l-a omorat), in fine in seara aceea ea a auzit usa cum se inchide si deschide si parca cazand ceva jos ea se duce dar nu a gasit nimic, crezand ca barbatul ei era beat si o fi cazut. Dar asta nu e nimic, ea a mai zis ca dupa aceea a auzit si pasii lui mergand prin curte, s-a dus afara si in drum si mai incolo in drum si nimic, si i-a venit asa in minte ca el poate se dusese la un om sa munceasca si joi sa-si ia cizme, sau pantofi, si chiar joi l-au adus de la morga si ia-u lu-at cizme sau pantofi, o fata de a ei spune ca si ea a auzit pasii tatalui ei pana la 40 de zile, ruda asta a mea a murit de mult acum 15-16 ani. Iar o fata a surorii bunicii mele a petrecut revelionul in casa acolo si toti stateau in camera cand usa se auzise ca se deschisese dar nu s-a deschis, si toti musafirii erau in casa, sau intr-o zi cand s-a deschis geamul l-a inchis si dupa aceea s-a deschis usa, a inchis usa si s-a deschis geamul. iar sotul ei a dormit in casa si a stins becul si s-a aprins singur bine aici cred ca era stricat becul, dar totusi? Scuze pentru greseli.

12 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Eu personal nu cred in fantome, si nu am crezut niciodata.
Desi am vazut nenumarate filme cu fantome, nu m-am speriat niciodata.
Eu zic ca te sperii degeaba!
Si eu dorm unde a decedat bunicul meu cand merg la mamaie. Mi-am vazut rudele decedate, dar nu am nimic.
Si-ti pot spune ca dupa ce-a decedat un unchi l-am visat vreo 3 saptamani la rand.
Ba viu,ba mort,ba om normal,ba fantoma si ma chema la el.
Dar tot nu am ajuns sa cred in fantome.
La faza cu hartia,probabil ca fara sa vrei ai facut aer si s-a miscat,iar dupa nu mai reusit aceeasi performanta pentru ca iti era foarte frica.
Umbrela poate alune de pe masa.
Cand stai singur intr-o camera, se aud diferite zgomote. poate a cazut ceva pe casa, sau in pod. Poate a trecut un caine sau o pisica pe langa casa.
Sunt tot felul de lucruri care se pot intampla.
Totusi, ca sa nu prinzi teama si sa faci vreo depresie, zic ca ar trebui sa vorbesti cu un psihiatru.
si n-o lua in nume de rau. Nu vreau sa spun ca ai tu probleme.
Nicidecum!
Ci doar sa nu ajungi sa ai din cauza fricii.
Te pup!

| Giulia97Anna explică (pentru NoSmile):

Scuza-ma,dar poate ai vrut sa zici phiholog nu psihiatru.Pentru ca sunt doua lucruri complet diferite.

| NoSmile a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Greseala mea.
Scuza-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cred, si nu cred.
Si mie mi s-au intamplat lucruri bizare.
Se spune ca atunci cand o persoana este omorata, nu isi gaseste pacea pana cand nu va fi razbunata. Ma rog..nu stiu cat de adevarat este.Eu totusi cred ca exista...si parca nu sunt sigura deloclaughing.
Lumea e plina de mistere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Nu,nu exista asa ceva.

| Maestra a răspuns:

Crezi in Dumnezeu?

Daca da, crezi si in Rai. Si daca tu crezi in Dumnezeu si Rai, automat crezi in Satana si Iad.

Gandesti? Ei, iti vezi gandurile? Nu!

Cam asa este si sufletul omuli, daca nu are trup, nu il vezi. Dar il simti...
Se spune ca fantomele sunt suflete, la fel ca si noi, dar fara trup. Daca nu au ajuns in Iad sau in Rai, inseamna ca nu si-au indeplinit destinul, soarta, scopul pentru care Dumnezeu i-a trimis pe pamant. De asta ele cauta sa-si indeplineasca destinul, ca mai apoi sa poata capata un loc in Rai sau in Iad si sa ajunga acolo.

Ce te deosebeste pe tine de o mobila? Ai viata!

Cand mori, devii mobila? Nu. Undeva viata ta, spiritul tau, prezenta ta exista.

Nu esti singura ''nebuna'' care crede in fantome happy Trebuie sa ai grija cui spui, totusi, pentru ca unii oameni sunt prea incapatanati sa-si inteleaga propria provenienta!

Multa sanatate iti doresc (cine stie, poate bunicul tau a facut o greseala fata de tine si vrea sa o repare, insotindu-te)

| Giulia97Anna explică (pentru Maestra):

Multumesc pentru sfat.In sfarsit cineva care ma intelege.

| antoniaantoantonia a răspuns:

Doamna mea de religie ne-a spus ca fantomele sunt ori spiritele celor care au murit sau demoni si daca vedem una sa ne facem cruce, iar daca dispare inseamna ca era demon.Nu te cred nebuna si eu am mai avut experiente ciudate! Sper ca te-am ajutat!winking

| DeDeAaaa a răspuns:

Buna... Sa stii ca cand cineva moare 40 de zile sufletul lui inca traieste printre noi sa zic asa si face anumite gesturi, lucruri ca sa isi faca simtita prezenta. In aceste 40 de zile ingerii ii arata toate pacatele si faptele bune pe care le-a facut pentru ca Dumnezeu sa decida unde va ajunge: in Rai sau in iad. Daca asta s-a intamplat si dupa 40 de zile atunci nu stiu ce sa mai zic. Oricum sa stii ca diriginta mea locuieste intr-o casa foarte veche si a spus ca si la ea s-au intamplat lucruri de genul. Sotul ei a murit. Si dupa 40 de zile tot s-au mai intamplat, dar daca casa este veche, cine stie poate mai sunt spirite. Dar daca nimeni nu a patit nimic pana acum, inseamna ca sunt inofensive. Unui coleg de-al meu i-a murit tatal si a spus ca batea in calorifer, si uneori simtea cum ii umbla cineva prin par. Dupa parerea mea daca nimeni nu a patit nimic pana acum nu ai de ce sa iti faci prea multe griji. Sper sa nu ma crezi nebuna ca stiu atatea, dar imi place sa citest si am auzit si multe povesti. Sper ca te-am ajutat si sa ai grija de tine. Succes in continuare.

| Giulia97Anna explică (pentru DeDeAaaa):

Nu,nu esti nebuna.Lucrurile pe care le-am povestit s-au intamplat dupa 40 de zile de la moarte.