| Andrəi a întrebat:

Dumnezeu ma iubeste si ma protejeaza, asta o vad chiar daca nu merg la biserica.
In 2004 cu cateva luni inainte de nasterea mea si dupa moartea bunicii mele(acesta a murit din cauza unei bolii de inima cu o zi după aniversarea de 21 de ani a mamei mele) stateau in casa unchiul matusa, mama tata, sora si bunicul toti au auzit cum se tranteste usa de pe hol, se aprindea becul, se trantea capacul si a pornit apa de la chiuveta. Toti s-au intrebat intre ei cine a fost dar fiecare a zis ca nu el si ca nu stiu unul de altul. Cu cateva zile după, sora mea care era invatata sa vada doar lucruri palpabile a zis "Uite-o pe mamaia la geam".
Mama ii zicea ca nu e nimic si ca mamaia s-a dus in cer dar copilul nu intelegea la 2 ani.

Pe 7 februarie 2018(15 ani de la moartea bunicii un prieten a facut o gluma cu curentul, l-a oprit si asta s-a intamplat)au venit niste invitatii la mine acasa si am baut un pahar de vin (da am 14 ani si am baut un pahar de vin nu m-am imbatat cum zice tata, un fanatic religios).
In fine simteam cum ma tragea ceva de tricou și cumnatul meu era speriat mai rau decat mine.
El vedea ce se intampla...In schimb betivii aia erau prea morti ca sa ma creada.
Cu o vara inainte, adica prin august 2017, eram cu sora mea mai mica in bucatarie. Ea manca eu m-am dus sa ma spal pe maini, nu am pus mana pe clanta si usa mi-a venit in cap de am crezut ca o sa leșin. Am luat-o pe sora mea si am plecat din casa pana a venit mama.
Acum 5 zile mama a pus un teanc de cd-uri pe un dulap si acesta a cazut nefiind la margine si cd-urile s-au imprastiat peste tot in camera. Acum 30 de min eram pe ytb si am vazut ceva negru la oglinda cu coada ochiului, am inchis ochii, am zis tatal nostru si nu am mai vazut.
Acum se aud pasi si scartie mobila, ce sa fac pana la 3:30 pana vine sora mea de la munca? DAU FUNDA SUNT SPERIAT

Răspuns Câştigător
| AnonImOO000 a răspuns:

Andrei. Nu stiu ce sunt toate aceste intamplari, stiu ca Dumnezeu nu ingaduie oamenilor morti sa intervina in vietile noastre, odata ce un om a plecat din lumea asta, el se duce ori la judecata lui Dumnezeu ori la pacea lui, daca a crezut in Iisus Hristos, nu se poate sa vina si sa te banduie. Orice ar insemna toate aceste lucruri, daca sunt reale sau doar in mintea ta, te asigur ca Dumnezeu NU va ingadui sa ti se intample ceva daca esti fiul lui. Dumnezeu este omniprezent si omnistient, El are toata puterea in cer si pe pamant, Nici o fantoma sau vreun demon nu i se poate impotrivi si toti acestia au hotare trase clare de Dumnezeu si nu pot face ceea ce vor, Dumnezeu nu va ingadui ca un copil al sau sa fie bantuit de fantome zi si noapte, In biblie este scris ''Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi'' si ''Cel ce sta sub aripa celui prea inalt si se odihneste la umbra celui atotputernic zice despre Domnul, El este turnul meu de scapare'' Sa iti spun ceva, daca ti-ai pus increderea in Hristos si L-ai acceptat ca mantuitor personal, ai in tine pe Isus Hristos prin persoana Duhului Sfant, ceea ce inseamna ca ai in tine cea mai mare forta existenta, Hristos este mai mare decat capeteniile, decat domniile decat stapanitorii intunericului acestui veac, ceea ce inseamna ca toate fortele demonice NU te pot egala cand stai neclintit in puterea Lui Hristos. Dumnezeu este un tata iubitor care nu isi abandoneaza copiii, El se ingrijeste de tine si nu vrea sa patesti nimic, te iubeste intr-un mod foarte personal, te respecta, doreste sa fie o parte din viata ta. Vrei sa fii copilul lui? trebuie doar sa iti pui increderea in El, sa spui o rugaciune ca cea care urmeaza ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc'' cand vei alege sa fii fiul lui, toate pacatele tale sunt sterse, ai puterea invierii lui Hristos in tine si vei fi pentru totdeauna fiul Lui Dumnezeu.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Te-o iubi, dar nu te protejeaza. Cum am spus si intr-o alta intrebare, de ce te-ar proteja pe tine, dar pe preoti (singurii credinciosi in drepturi depline sa creada si sa duca credinta mai departe) nu ii protejeaza in totalitate. De ce le permite lor sa aiba aceleasi suferinte ca toti ceilalti oameni?
De ce nu intervine si nu ii iubeste si pe ei? Nu ar fi in interesul acestui mare Dumnezeu ca oamenii sa imparta o credinta corecta? (singurul care poate face asta este un preot, fiindca are studii)
N-am stat sa citesc toata intrebarea, ci doar printre randuri, ca deja mi se pare ca aiurezi. Nu exista nicio forma de supranatural.
Bine ar fi sa nu te mai increzi in simturi pentru ca, de cele mai multe ori, esti inselat de ele. Sunt atatea lucruri care pot fi auzite, atatea lucruri care pot fi vazute, nu trebuie sa fie, automat, fantome si alte fiinte de speriat copiii.

| Steregoi a răspuns:

Victima ucisa de demon fara martori fara sa apuce sa se indrepte spre Dumnezeu salvatorul. Oamenii in general nu cred in existenta lui Dumnezeu si a demonilor. Nu e strict necesar sa mergi la biserica pentru a avea parte de ocrotirea lui Dumnezeu.

| Denly a răspuns:

Stai liniștit, nu îți băga tot felul de sperieturi în cap că subconștientul îți ia serios ce crezi tu...de unde și unele vedenii, sunt halucinații de fapt.
Tu fii liniștit și împăcat cu tine și cu cei din jurul tău. Încearcă ceva autohipnoză, te ajută să scapi de frici.
App. am avut și eu momente în care am zis că cineva din altă lume mai ține și cu mine și mă mai ajută la necazuri. Da, parcă e acolo și îți mai întinde o mână când crezi că nu te mai poți ridica.

| Anabela777 a răspuns:

Daca chiar crezi in lucrurile astea cu Dumnezeu, incepe sa asculti muzica religioasa si repeta-ti intr-una ca nimeni si nimic nu se poate atinge de tine ca esti protejat de El. Sunt sigura ca auto-convingerea va castiga impotriva iluziilor.

| Andrəi explică (pentru Anabela777):

Stiu dar e greu cand ti se deschid usile de la mobile de dimineata can seara le lasii inchise

| RAY a răspuns (pentru Andrəi):

De ce dumnezeu ar face asemenea acte de magie?

| SG1995 a răspuns (pentru Andrəi):

Încuiele și nu se mai deschid, dacă nu ai observat noaptea e ditamai vijelia mai nou, deci vântul îți deschide ușile.

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

Vantul aprinde lumina si da drumul la apa in chiuveta?

| Steregoi a răspuns (pentru Anabela777):

Il faci pe intrebator schizofrenic?

| Andrəi explică (pentru Steregoi):

happy