| doroteea a întrebat:

Voi cum invatati lectiile? Ma refer la biologie, istorie... Eu de la un timp retin mai greu lectiile, deci voi cum invatati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi in scoala, unii dintre profesori ne explica lectia odata inainte sa ne predea.Plus ca discutam pe parcursul lectiei si intrebam in caz de nu am inteles.Mie mi`e usor sa invat, pentru ca prind din clasa iar acasa nu fac decat sa repet o data sau de doua ori toata lectia si sa incerc sa gasesc alt mod de a ma exprima.
La Geografie si Istorie e putin mai greu, pentru ca ne scoate in fata, spunem toata lectia cap coada apoi ne pune intrebari din toata materia.La Istorie mai merge, dar la Geografie e dezastru, eu fiind olimpica sunt obligata sa invat la fiecare ora fara sa ma asculte decat atunci cand se acumuleaza cat mai multa materie, gen 7-8 lectii.
La mine e clasa a VIII-a, urmeaza liceul, normal ca stresul e mare si invat putin mai greu de frica sa nu cumva sa dau cu batu`n balta exact in ultimul an si ADIO liceu bun.Tu nu stiu in ce clasa esti, dar oricum, important e sa o iei cat mai logic cand inveti.Nu mecanic de ajungi sa iesi in fata clasei sa zici lectia si spui cuvant cu cuvant din caiet, iar daca te opreste cineva ti-ai pierdut firul si nu mai ai ce face.
Nu stiu daca ai inteles ceva, dar sa stiu ca eu m`am chinuit sa explic.
Bafta`![Si noroc la invatat]

3 răspunsuri:
| Squmppaaaa a răspuns:

Eu de obicei citesc o data si gatabig grin retin usor.si daca u nu o poti face incearca sa invetzi mai putinwinkinglaughing

| Levana a răspuns:

Citesc odată, citesc de două ori, mă enervez că nu reţin nimic, şi o las baltă... prea multă oboseală şi prea multă solicitare la care eu sincer nu pot să fac faţă.

| Levana a răspuns:

Depinde. De obicei sunt mult prea obosită şi nu citesc decât o singură dată. Dacă reţin, bine. Dacă nu, nu se întâmplă nimic. happy