| Pătrunjăl a întrebat:

Cum pot sa retin mai usor lectiile la biologie?

4 răspunsuri:
| Dilemaa a răspuns:

Buna Pătrunjăl big grin, cred că cea mai eficientă metodă e să înveți cu un coleg/colegă, o să reții mult mai ușor dacă vorbiți, vă puneți unul altuia întrebări... bine, asta dacă nu preferi mecanic.

| MAARRYYAA a răspuns:

Buna patrunjel..Si eu am avut problema asta.Dar exista mai multe solutii.
Ori inveti cu cineva,
Ori o pui pe muzica(eficient)
Dar tot trebuie sa inveti..Fiecare are stilul lui.Dar exista o smecheri ca sa prinzi mai repede..Inavata o strofa doua dintr-o poezie in fiecare saptamana..La mine a mers.
Sper ca te-am ajutat cumva.

| AndreiutzaAndreiutza a răspuns:

La mine profa de bio e diriginta si ne-a spus ca cel mai usor invatam asa:
~ citesti toata lectia de 1-2 ori dupa care iei lectia pe bucati si inveti bucata cu bucata, iar la final scrii ideile principale pe care le-ai retinut pe o foaie. Mult succes

| Tepes-focsa_Carina_1981 a răspuns:

Faci legatura Cuvintelor mai grele cu ceva obisnuit si faci ceva semnificativ in timp ce repeti de multe ori cuvantul greu si cuvantul cu care l-ai legat...