| ptoxon a întrebat:

Voi salutati oamenii din fata blocului?
Ma mut la bloc, intr-un bloc in care nu cunosc pe nimeni, ar trebui sa salut oamenii din fata blocului, pe scari avand in vedere ca nu cunosc pe nimeni?

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da, sigur ca fac asta. Acelasi lucru ar trebui sa faci si tu. Fiind nou in acel bloc, pe langa faptul ca dai dovada de buna crestere, salutand vecinii de fiecare data, te poti apropia, oarecum, de ei. E indicat, dupa parerea mea, sa fii in relatii bune cu toti.

| WaterDrop a răspuns:

Depinde ce vrei. Daca vrei sa ramai acel vecin grumpy pe care nu-l place nimeni, atunci n`o face.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

De ce sa nu-i saluti?
Fii dragut cu vecinii cei noi si o sa inceapa sa fie si ei cu tine, ii saluti politicos, mai intrii in vorba cu ei si incetul cu incetul ai putea sa te imprietenesti cu unii mai de varsta ta.
Eu da ii salut pe cei mai in varsta le zic buna ziua locuiesc in blocul asta de ani de zile de mic copil si m-am obisnuit parintii mi-au spus de mic sa fiu politicos sa zic sarut-mana la vecinii de bloc cand ma intalnesc cu ei sa nu isi faca o impresie gresita.

| pufulescu a răspuns:

De spus " buna ziua " da, eu asta fac!
Nu esti obligat la mai mult decat a saluta, deci selecteaza persoanele cu care vrei sa intri in vorba.

| ALittleDeath a răspuns:

Chiar iti faci probleme in legatura cu asta? eu mi-as da seama repede care sunt vecinii, respectiv pe cei care merita sa ii salut. Cred ca poti s-o faci si tu.

| DarK666 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu ii saluti in general vei avea probleme cu vecinii din diferite cauze( Ca ai un animal, Ca dai drumu la muzica putin mai tare, Ca vi cu prietenii si folositi liftul) Pe aceste motive mi-am batut 2 vecini de bloc si 1 politist... Sfatul meu e sa ramai la casa

| Anonimmamksjsja a răspuns:

Da. Salutandu-i, le creezi o parere buna despre tine, de copil educat. Mama mereu ma invata sa salut pe toata lumea din bloc, chiar daca nu ii cunosc. happy