| DaReZon a întrebat:

Voi spune direct: Nu stiu sa ma comport cu fetele. Ma simt ca un "misogin", dar nu cred ca ele sunt proaste sau ceva de genu.Pur si simplu nu prea vad lucrurile pe o banda dreapta. Spunand asta, sa nu va duca la gandul ca sunt gay. Nu. Ma comport cu majoritatea oamenilor asa. Asta probabil si de la anxietate sociala. Toata lumea mi-a spus ca e important sa te comporti frumos cu fetele.dar totusi eu is retardat rau. Nu fac bitchslapping, imi bat joc sau asa ceva. Sunt idiot si nici macar nu salut pe fetele cunoscute din clasa, nu vorbesc cu ele, ma comport uneori urat. Totusi, lucrurile astea nu le fac "simtindu-ma" bine. Sunt anumite chestii care n-am ce face. Spre exemplu anxietatea sociala.

Deci, vreo idee cum ar trebui sa ma comport si eu cu fetele, atat cat sa fiu placut de ele? (astept un raspuns in special de la fete). Multumesc.

1 răspuns:
| GreenBubble a răspuns:

In primul rand incepe prin a lucra la incredrea de sine si eventual la incredrea in ceilalti, asta nu inseamna sa te tranformi intr-un naiv care are incredere in oricine ci doar sa fi mai sociabil.In al doilea rand, pe multe fete le atrage simtul umorului la un baiat, incearca sa faci diferite glume ( nu glume pe seama lor, nesaratelaughing).In al 3-lea rand incearca sa-ti controlezi purtarile urate, cand ai o asemenea pornire incearca s-o infranezi, in cel mai rau caz foloseste sarcasmul, e mai simplu, mai subtil si mai inteligentbig grin.
Porneste de la a fi sociabil cu fetele din clasa, fete pe care le sti din copilarie, apoi incearca sa abordezi persoane noi. Daca esti timid fa tot posibilul sa scapi de lucrul asta, gandeste-te ca nu te omoara nimeni daca vorbesti sau daca te remarci ba dimpotriva.Si nu in ultimul rand ATITUDINE POZITIVA, eu personal am ajuns la concluzia ca optimismul e foarte important in viata. big grin

Take care!(^_^)