| An0n1m94 a întrebat:

Se pare ca sufar de anxietate sociala, 21 de ani fara vreo relatie pana acuma am un singur prieten, mi-e teama sa vorbesc cu altii pentru ca mi-e frica sa nu zic ceva sa ma fac de ras sau pur si simplu o sa rada de cum arat
Nu pot sa vorbesc cu fetele pentru ca ma cred urat si zic din start ca ele nu vor nici macar sa vorbeasca cu mine plus ca mi-e si frica sa vorbesc cu ele, nu as sti ce sa zic cum sa intretin o conversatie

Se poate scapa de anxietatea sociala? eu am tot zis ca o sa incerc sa merg sa fac unele din chestiile de care mi-e frica chiar daca o sa ma fac de ras dar pur si simplu frica pune stapanire pe mine nu sunt in stare sa fac nimic

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Frate ia un amic cu tine, mereti intr-un club agata o fata cumparai de baut pana va imbatati si de aici distractie

| Oana92 a răspuns:

Se poate scapa de anxietate sociala. Cauta un terapeut! Sanatate!

| UnBroken2016 a răspuns:

Da se poate. Depinde de tine daca chiar vrei asta si faci ceva impotriva la boala asta.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Sa stii ca fiecare e unic :*

| GrungyCacti a răspuns:

Si eu am anxietate sociala si tot in pozitia ta ma aflu. Tot 21 de ani am si doar o amica.

Mereu cand vad un tip pe care il plac si vreau sa il cunosc apare o voce in capul meu care e foarte rea si ma impiedica sa ma apropii de el.

Nu poti decat sa mergi la un psiholog. Eu personal nu am fost (parintii mei mai degraba cred in omuletul din cer decat intr-o boala psihica si nu ma lasa ), dar ar trebui.

Si daca spui ca ai un prieten ai putea incerca sa iesi cu el din cand in cand. Pe mine m-a ajutat cat de cat, dar tot simt ca nu ma pot apropia de baieti.

| An0n1m94 explică (pentru GrungyCacti):

Crede-ma e de 1000 de ori mai nasol sa ai anxietate sociala si sa fii si urat
Tu nu ai precizat nicaieri ca esti urata, iti da cat de cat incredere in tine cand te uiti in oglinda si zici da sunt frumoasa sau arat bine, dar la mine nu e deloc asa...la mine pe langa anxietatea sociala mai apare si lipsa TOTALA de incredere in mine din cauza ca sunt urat, ceea ce ma face sa evit mai mult oamenii mai ales fetele

| Me08iR a răspuns:

Se poate scapa de anxietatea asta. Si eu am fost asa cu cativa ani in urma. Lipsa de incredere in sine e cea care te face sa fii asa. Si nu cred ca esti urat precum zici, asa te simti din cauza starii in care te afli. Incearca sa socializezi mai mult, fa-ti prieteni, iesi la plimbare etc.
Stii cum am scapat eu de ea? Cand imi era frica sa spun ceva de teama sa nu rada ceilalti de mine in caz ca ziceam ceva gresit, o spuneam, am inceput sa socializez, si eu la fel spuneam ca sunt groaznic de urata, dar asta era doar in mintea mea, dar pe parcurs am inceput sa ma vad altfel si increderea de sine a crescut. Deci, bafta!

| mariusbosul24 a răspuns:

Sfat:Incearca sa iesi mai mult prin club-uri, fa-ti un anturaj, fa lucruri pe care nu le-ai mai facut(prinzi incredere in tine)...

| An0n1m94 explică (pentru mariusbosul24):

Am citit ca trebuie sa fac lucrurile de care ma tem sa vad ca nu e chiar asa rau pe cat imi imaginasem eu dar pur si simplu nu pot, probabil tu te gandesti ca nu vreau sa ies din zona de confort da nu e asa, vreau da mi-e prea frica

| Ecetro_Gabriel_1992 a răspuns:

Man devino mai nesimtit adica exact ca House Md si imi timp o sa fie bine

| An0n1m94 explică (pentru Ecetro_Gabriel_1992):

Tocmai ce am terminat House laughing cheatia e CA el isi permitea SA fie ASA era in geniu