| Stephanie_2959 a întrebat:

Voi stiti ceva de iluminatti? ce-s aia?

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Iluministii erau adeptii Iluminismului, care era o miscare ideologică și culturală, antifeudală, desfășurată în perioada pregătirii și înfăptuirii revoluțiilor din sec. XVII-XIX în țările Europei, ale Americii de Nord și ale Americii de Sud și având drept scop crearea unei societăți „raționale", prin răspândirea culturii, a „luminilor" în mase. Iluminismul este o replică la adresa barocului, care încearcă să înlăture dogmele religioase și să infiltreze luminarea maselor pe baza experienței proprii. Mai multe gasesti pe aceste site-uri.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Iluminism
http://www.ortho-logia.com/Romanian/DansSingur/C6/DA-A-6-6.htm

| 3Mik3 a răspuns:

Illuminati, sau mai precis " Ordinul Illuminati este numele unei societăţi secrete bavarez din secolul al optsprezecelea. Nume a fost asociat, cu toate acestea, de obicei, în mod eronat, un număr de secret matrice societăţilor oculte.

Originile înainte de Weishaupt pot fi găsite în Alumbrados în Spania şi în luminează în Franţa. Aceasta declaratie se face pe baza similitudinii în numele secrete pretins sau ascunse, dar în fapt, nu exista dovezi istorice solide care să ateste această relaţie. Practice mistic din aceste grupuri şi încercarea lor de a se uni cu Dumnezeu prin meditaţie, sau chiar cu ajutorul unor practici sexuale, şi în cele din urmă afirmaţie -, de asemenea, înrădăcinat în orice fel de călătorie de iniţiere - asta e de iluminat ar putea fi realizate în timpul vieţii, le face să arate ca unele grupuri Illuminati mai târziu, dar declaraţiile care susţin o strânsă legătură cu cele succes organizaţii rămâne nedovedită până în prezent. Există alte înainte de Illuminati, care au aceeaşi ideologice şi care pot fi considerate ca precursori sau ca o sursă de inspiraţie pentru gândul de Weishaupt. Desigur, unele aspecte ale muncii de Comenius, denumirea utilizată de Johan Amos Comenius (1592-1670), este strâns legată de ideea de Illuminati. Comenius este cunoscut ca un pedagog, dar activitatea pedagogică a Comenius este inseparabilă de restul sistemului său, în esenţă, gnostice. El însuşi recunoaşte când spune: "ceea ce am scris în tineret, nu am scris ca un profesor, ci ca un teolog" ("Didactica Opera Omnia", IV, 27). În speculaţiile sale găsim matricea de globalizare, şi anume ideal de control ierarhic, şi lumea unică de învăţare şi de predare.