| CllaraCllary a întrebat:

Iluminatti e o religie?
FUNDA celui mai bun raspuns!

8 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Illuminati nu exista.

| Moisie a răspuns:

Nu, Illuminati nu este o religie ci o doar o organizatie!
Asa cum le spune si numele, Illuminatii au fost si mai sunt si azi, elitele culturale si morale ale societatii, care au infiintat o organizatie cu scopul sa lumineze lumea, dar mai ales sa o scoata de sub bezna intunecata care venea si vine si astazi de la biserica crestina, si are efecte catastrofale asupra vietii oamenilor.
Ei si au propus sa inlocuiasca aceasta putere neagra a acestei institutii diabolice care a adus oamenilor numai intuneric sub forma de mizerie saracie si ignoranta, cu puterea luminata si luminoasa a cunoasterii rationale si a altor legi sociale ca "Egalite, Liberte, si Fraternite" prin conducerea luminata a elitelor morale si culturale ale societatii!
Si este bine asa, ca doar nu cred ca un om normal vrea sa fie condus de Dracu si de slujitorii lui diabolici imbracati in negru, culoarea intunericului, de prin bisericile crestine, care si-au dovedit clar diabolicitatea in periaoada obscurantismului intunecat al evului mediu inapoiat, cand au fost la putere si nu au facut nimic bun oamenilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, "iluminatii" astia ai vostri sunt o prostie mai mare decat religia.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

O moda.

| SteinZer0 a răspuns:

Nu. Illuminati nu mai exista (erau o organizatie ce imbina spiritualitatea cu stiinta), ne place sa-i numim asa pe masoni.

| Jeezy a răspuns:

Nu...illuminati sunt masonii, un grup de oameni puternici care controleaza totul

| Scarbo a răspuns (pentru Jeezy):

Masonii sunt cu spiritualitatea, iluminatii cu stiiinta sau au fost...religia i-a ucis pe toti prin secolele 17-18.

| Markusfrtt a răspuns:

Iluminati sunt oameni care controleaza lumea din umbra.Iluminatii sunt oameni foarte desptepti, ei controleaza totul.Ei decid ce tara dispare, ei pornesc razboaiele si tot ei gasesc solutii pentru a ajunge la pace si asta doar pentru a crea haos.Toti presedinti de stat sunt doar niste marionete pentru ei. Ei sunt in spatele religiilor.Vor sa ne faca sa traim cu frica fata de Dumnezeu, facandune sa credem ca suntem pacatosi. Din cate stiu iluminati sunt un grup satanist.