| AnemonaP a întrebat:

Voi vorbiti in preajma parintilor la telefon? Nu mai suport pentru ca pe mine nu ma lasa sa vorbesc la telefon, ei nu stiu ca fac asta, daca ma vede mama mea cateodata ca vorbesc la telefon, face o fata uimita si se uita urat si ma intreaba cu cine vorbesc si ma urmareste si se apropie de trebuie sa ies din camera, daca vorbeam ore-n sir avea dreptu sa zica,, gata, stop, destul!"dar si daca un minut vorbesc face urat, socializez si eu, cand eram mica eram altfel si imi zicea sa imi fac prieteni, sa fiu draguta cu lumea, sa nu mai fiu salbatica, sa vorbesc, si acum ea ma indeparteaza de prietenii mei, imi spune sa termin cu toti, adica acum ii zic ca ma duc la o fata si peste o saptamana:,, m-ai zapacit cu X, sa te lase-n pace, termina cu ea, sa nu te mau aud", daca pune diriginta sa amentite copii ca se duce la director daca se mai vad cu mine, si imi repeta ca se duce la mama lor si toate astea, nici sa nu auda ca vine cineva la poarta, ca intreaba,, da ce treaba ai cu ea?, las-o-n pace " nu mai pot sad, nu poate si ea si nu poata sa spuna:,, da, sigur o chem imediat, deloc, si nu pot sa vorbesc cu ea, fiindca comenteaza, nu o intereseaza ce am eu de spus, daca ar fi dupa ea as sta toata ziua in casa sa ma uit pe pereti,, ca asa este bine ", sa nu stau in colectivitate, deloc, sa nu vorbesc cu nimeni, daca as fi avut note mici la scoala, as fi spus ca trebuia sa fiu pedepsita, fara televizor, calculator, telefon, dar ca am note foarte mari, sunt a 2a din clasa, mereu am avut note mari si am avut premiul intai, dupa ce ca nu este deloc usor, ma epuizeaza total scoala cand vin acasa nu ma pot relaxa si eu sa vorbesc la telefon, trebuie sa ma vad pe ascuns cu prietenii fiindca ea nu doreste sa am nici un prieten, nu pot discuta cu ea sa o fac sa inteleaga, daca asta vreti sa spuneti Funda+vot
P. s. Fara raspunsuri stupide

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh, scumpa, ce rau imi pare de tine. sad
Da, tu zici bine, si tu ai dreptul la conversatii. Socializarea te va ajuta in viitor si la obtinerea unui job si la mentinerea lui. O buna comunicare va fi apreciata de sef. Eu sunt o singuratica de felul meu, nu imi place sa vorbesc cu lumea, iar acest lucru este rau pentru ca viata mea sociala incepe sa se duca de rapa. Nu ies cu prieteni pentru ca nu am chef sa vorbesc cu ei, sunt dependenta de activitatile de moment. Tot pentru ca o vreme mi-a fost frica sa socializez, apoi m-am complacut. Nu am avut cui ma plange la greu, nu am avut cu cine sa rad, cu cine sa ma joc, cu cine sa discut diverse idei, mereu am fost diferita de ceilalti si am incercat sa imi gasesc alinarea pe internet. Asta cand eram mica.
VREI SA AJUNGI ASA?
Arata-i mamei raspunsul asta al meu.
Eu cred ca mama ta este geloasa. Vrea sa fii numai ai ei, si ii e frica deoarece te poate pierde. Dar mai este ca posiblitatea ca ei sa ii fie teama de tentatiile oferite de anturaj, de care, daca te-a educat bine, vei sti sa te feresti.
Dar eu zic asa : intreab-o de ce ii e frica. Convinge-o sa aiba incredere in tine ca totul va fi bine. Succes!

3 răspunsuri:
| davidutzu12 a răspuns:

Nu te pot ajuta cu asta dar iti pot spune sa intri aici: http://gifts.kudosnetwork.co.uk/151920 si sa iti faci cont si urmand toate indicatile poti castiga tot ce doresti, totul e GRATIS

| Andreea19Alina a răspuns:

Pai ar trebui sa chemi la tine pe mama unei prietene dea ta si sa le pui sa vorbeasca, sa mai faca ssschimb de pareri! trebuie sa o faci sa inteleaga ca ai mai crescut si ca trebuie sa te integrezi in societate, sa ii explici ca si vorbitul la telefon nu este neaparat un moft ci o necesitate!

| BiancaD19 a răspuns:

Booh...mie nu imi zic nimic, adica pot vorbi in preajma lor...La urma urmei trebuie sa socializambig grin