| Emeraude a întrebat:

Voua va mai traiesc bunicii? Ce amintiri legate de ei va fac sa zambiti? E adevarata zicala care spuna ca "cine n-are batrani, sa-si cumpere unul"? Ce rol au batranii in viata sociala a unui individ, considerati ca pot fi un exemplu de moralitate, de pastrare vie a traditiilor/obiceiurilor?

Răspuns Câştigător
| cristinela a răspuns:

Poti invata o gramada de chestii de la un batran. Bunicii mei au murit cand eram destul de mica, ultimul cand eram prin clasa a 5-a si nu am fost foarte apropiata de ei. Dar am avut o alta bunica, care m/a si crescut,(era nasa de botez a tatalui meu si locuia cu noi, caci ea nu avea copii sau pe altcineva), care a murit cand eu eram in clasa a 12-a. E trist ce va spun, dar desi era paralizata de cateva zile, nu a plecat dintre noi pana nu am ajuns acasa eu si sora mea(amandoua eram la 300 de km de casa, eu faceam liceul in Cluj si ea locuia in Bucuresti). Eram in timpul bacalaureatului si parintii mei nu m-au anuntat ca e bolnava decat dupa ce am terminat toate examenele.Nu am mai putut vorbi cu ea, dar stiu ca, a stiut ca sunt langa ea, caci m-a strans usor de mana. Dupa cateva ore a< plecat>! Sunt vreo 18 ani de atunci, dar si acum ma gandesc cu drag la ea, la cat de urat ma purtam cateodata cu ea, copil fiind, si cat de multe am invatat de la ea.Asa ca cine n-are batrani, sa-si cumpere unul!

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu mai traiesc bunicii. Imi amintesc pur si simplu ca aveau grija de mine si ma simteam foarte bine. Batranii sunt plini de intelepciune. De obicei inveti din greseli. Ei te pot ajuta sa inveti fara sa fii nevoit sa faci anumite greseli.

| Emeraude explică:

Patetic

| Emeraude explică:

@cristinela: Nu plang prea des, dar raspunsul tau mi-a trezit niste amintiri dureroase. E trist ce-ai relatat, dar ai ales cuvintele potrivite...

| mada12 a răspuns:

Da.straight face cateodata, o rog pe bunica sa imi povesteasca cum la intalnit pe bunicul(care a murit, nu l-am cunoscut).si.stau mult timp (cu gura cascata uneori) pana termina de povestit, apoi imi povesteste cum era pe vremea ei, ce moda era.si tot din astea.La mine traiesc cele 2 bunici si un bunic.Si acum ma intreb cum ar fi fost daca celalalt bunic ar fi trait, sau macar daca l-as fi cunoscut, sa am macar o amintire despre el(a murit cand mama mea avea 8-9 ani). Nu inteleg cum uni isi neglijeaza bunici, ii vorbesc de rau si isi vorbesc de rau si mamele, eu nu imi vorbesc de rau nici un bunic, si cu atat mai putin mama. Zicala e adevarata, dar, nu in totalitate. Uni care nu mai au bunici, nu respecta oameni in varsta, ei, ce sa zic...straight face apoape intotdeauna intreb un om mai in varsta daca vrea sa stea jos, si daca zice sa stau eu.straight faceeu nu il refuz.straight face

Răspuns utilizator avertizat
| scumpikkk a răspuns:

EU o mai am numai pe bunica din pacatesad, din partea tatalui
din partea mamei traiesc ambii, eu imi iubesc mult bunicii, de foarte multe ori ma-u ajutat.
Bunicii(batranii) sunt o adevarata dovada a traditiei.de fiecare data cand eram bolnava, bunica ma ajuta cu leacurile ei batranesti care erau pe baza naturala, plante nu ma indopa cu medicamente.

| roksy a răspuns:

Da cred ca zicala e adevarat si cred ca fiecare are amintiri frumoase despre bunicii sai si fara ei nu sa-r mai pastra obiceiurile

| danbnz a răspuns:

Lasa-ne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu am 9 ani si me-au murit 2 bunici si intr-adevar unele amintiri ma fac sa zambesc si nu rade mie-mi pare rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare foarte rau sa -ti spun Emeraude dar zicala nu se potrivest de loc.Eu sunt ala de 9 ani de mai jos