| FashionKitty a întrebat:

Voua va plac oamenii insistenti? Probabil ati raspunde ca nu asa ca urmatoare intrebare ar fi: va plac oamenii perseverenti? Insistenta si perseverenta sunt sinonime intr-o oarecare masura dar fiind vorba de oameni cred ca este o diferenta intre cei insistenti si cei perseverenti si ma instereseaza opinia voastra cu privire la asta.

14 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

Imi plac oamenii insistenti si ambitiosi pentru a reusi in ceea ce isi propun dar insistenti intr-un lucru gresit si care nu asculta explicatiile plauzibiile nu!

| FashionKitty explică (pentru sappy):

Da, ce aiurea cand te contrazici cu cineva si esti 100% sigur ca tu ai dreptate dar ei insista pe varianta lor...Dar da, ambitios e bine sa fi big grin

| DarthRevan a răspuns:

Pai oamenii perseverenti sunt mai apreciati pentru ca isi inving limitele pe cand oamenii insistetii insista si sunt destul de enervati, de obicei se plang si cauta scuze aiurea doar ca sa vorbeasca.

| FashionKitty explică (pentru DarthRevan):

Mie imi plac oamenii insistenti dar cei care stiu unde sa se opreasca. Nu genul care renunta din prima si zic "nu-mi pasa".

| DarthRevan a răspuns (pentru FashionKitty):

Sunt de acord cu tine, dar nu cei prea insistenti.

| DarthRevan a răspuns (pentru FashionKitty):

Dar totusi oamenii perseverenti au curaj sa faca mai multe lucruri deobice asta apreciaza fetele la baietii.

| FashionKitty explică (pentru DarthRevan):

Sau asa ar trebui sa fie ca mai nou fetele se indragostesc fix de tipi care se arata nepasatori fata de ele - si chiar incerc sa nu-mi dau ochii peste cap cand scriu asta- dar anyway.
Adica atunci cand te gandesti de exemplu la o persoana care a descoperit ceva zici ca era perseverent in cercetarile lui, nu insistent presupun. Pe de o parte inteleg diferenta dintre insistenta si perseverenta dar mi se pare ca pe undeva au un punct comun.

| DarthRevan a răspuns (pentru FashionKitty):

Da au un punct comun, dar depinde, majoritatea oamenilor nu fac diferenta intre dragoste si iubire, este o diferenta destul de mare

| FashionKitty explică (pentru DarthRevan):

Asta mi se pare interesant pentru ca eu nu credeam ca exista o diferenta intre dragoste si iubire desi parca se folosesc in contexte usor diferite.

| DarthRevan a răspuns (pentru FashionKitty):

Pai dragostea, este inceputl unei relati, dar adolescenti de obicei se indragostesc dar nu se iubesc, este doar o relatie de scurta durata, ori pentru a impresiona lumea ca e la moda sau poate se plac dar nu o sa-i tina mult(maxim 2, 3 luni) dar depinde de fiecare realtie si de fiecare temperament.Eu daca as fi intr-o relatie as incerca sa o cunosc mai bine si dupa m-as fi indragosti cu adevart de ea, si dupa aceea uremeaza iubirea, unde ai vise si o iubesti asa cum e fara bani sau frumusete, o iubesti pentru ca ese cu tine si se contecteaza energetic cu tine, este foarte important, pentru ca oamenii nu se mai gandesc la conexiunea spirituala a unei relti.Depinde ce atragi, si ce fel de persoana esti.Am o zicala (in viata atragi ceea ce esti, nu ceea ce vrei)Stiu ca suna mai ciudat dar este adevarat. Oamenii se grabesc prea repede cand vine vorba de relatii, si nu stau sa vada tot ce se intampla, si ce inseamna o relatie adevarat, ca nu e vorba numai de bani si putere politica, e si de energie, spirituala conexiuni intre energia feminina si masculina.

| DarthRevan a răspuns (pentru DarthRevan):

Scuze pentru greselile gramaticale, eram grabit!

| DarthRevan a răspuns (pentru DarthRevan):

Este cu tine* si la inceputul*

| FashionKitty explică (pentru DarthRevan):

Da, ai dreptate. Si unora li se pare fix invers ca daca nu e "dragoste la prima vedere" nu e adevarata sau ma rog, dar si eu gandesc ca tine. Si nu inteleg de ce adolescentii tin neaparat sa fie mereu impreuna cu cineva ca practic sti dinainte ca realtia ta se va termina repede sau si daca tine putin mai mult tot se va termina. Sau daca le zici ca la 16 ani nu ai fost inca impreuna cu nimeni le cam cad fetele la unii de parca cine stie ce...
Si imi amintesc ca desi eu sunt ateu ii dau dreptate profei de religie ca ne-a zis ca mai bine asteptam ca zicea ca ea a avut in facultate primul iubit si s-a si casatorit cu el si acum sunt inca fericiti de alegerea facuta ceea ce presupun ca e destul de misto.
Si revenind, oricum probabil e ciudat sa fi impreuna cu viitorul tau sot/viitoarea ta sotie de la 16 ani (asta presupunand ca relatia va tine desi nu e asa) adica am de exemplu o colega care are un iubit de 22 de ani si crede ca practic va ramane cu el forever dar in primul rand la 22 de ani sa ai iubita de 16 e cam ciudat dar nu stiu detaliile, doar ca ambii sunt pocaiti si astia cam au exceptii...
Si da, si chestia cu energia spirituala. Ca daca iti place de cineva e de obicei pentru aspectul fizic dar daca te indragostesti de cineva e pentru ca il cunosti. Si probabil ca nu degeaba se zice "suflete pereche" si nu "corpuri pereche" sau idk.

| DarthRevan a răspuns (pentru FashionKitty):

Probabil, intersanta si afirmatia ta, dar sti noi oamenii nu suntem perfercti si nu prea stim ce sa alegem, si atunci viata iti ofera ce ai ales, nu sti exact ce primesti, dar vei primi in funcite de valoriile tale de om si cat de constent esti.Bun raspuns