| anonim_4396 a întrebat:

Voua vi s-ar parea ciudat sa vedeti un baiat descult pe strada? Mie imi place foarte mult sa stau descult si as vrea sa merg descult si pe afara, prin magazine, autobuze, scoala, etc. insa imi este rusine de oameni. Voi ce spuneti?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te as vedea alergand descult prin parc si in echipament de alergare nu mi s ar parea ciudat... da prin magazine sa fim seriosi

| WaterDrop a răspuns:

Gandeste`te la toate cioburile de sticla si mizeria din jur, pe care o duci in casa. Rusinea ar trebui sa fie cea mai mica grija.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E plin de oameni care umblă desculți (majoritatea cerșetori).
Dar dacă vei învinge vreodată această rușine, succes la stat în școală fără papuci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heh, ce răspunsuri pe aici...
Ar fi genial. Eu zic să o faci.
Înțeleg cum te simți. O să-ți zic ție ceva ce aș vrea să-mi spună și mie cineva când îmi vin idei de genul ăsta. Oamenii se uită ciudat la tine dacă faci lucruri pe care nu toți le fac, dar ai șansa să îi vezi cum sunt cu adevărat. Dacă nu îi cunoști, părerea lor nu te afectează, dacă te cunosc și te judecă greșit, ei bine, îți poți da seama că sunt niște oameni limitați. Am văzut cândva un tip care se sprijinea de semafor. Am realizat mai târziu că făcea asta des. Oamenii de uitau urât la el. Eu nu. Am fost aproape să-i vorbesc, but you know, *** and stuff. So, partea interesantă: avea o sacoșă sau o geantă cu el (hmm, memoria mă lasă), iar la semafor erau mai mulți oameni care așteptau să treacă. El aștepta altceva. Nu era acolo ca să traverseze. Un domn din mulțime i se adresează pe un ton... sfidător, desprețuitor: „Băiețaș, vrei să-ți bag niște portocale în geantă/ sacoșă?" Era, într-adevăr, un element important sacoșa/ geanta. sad Ideea e că nenea ăla era nașpa. Poate toți din mulțime erau nașpa, dar măcar eu nu eram ca ei. Trist e că nu l-am mai văzut pe acolo pe tip după treaba asta. Deci, dacă vrei să te descalți, găndește-te dacă reziști la faze de genul ăsta.

| ksaoswh a răspuns:

Daca tu vrei fa-o lasa ce spun ceilalti, dar ai grija la cioburile de sticla etc de pe jos s-ar putea sa te ranesti. Desi mi se pare putin, cam stupid sa mergi prin magazine, autobuze sau scoala descult. Parerea mea. Pe strada eu zic ca e ok.
Si eu am mers de cateva ori desculta. hee hee

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns:

Eu merg descult. Pentru ca nu-mi place incaltat. Si nu mi se pare deloc rusinos sa fac ceva care este absolul natural si sanatos.
Ba chiar... imi e rusine sa merg incaltat. Urasc pantofii!

| Lilith1989 a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Și cum faci cu reacțiile negative? Nu - mi spune că nu le bagi în seamă, că și eu am încercat și tot am făcut atac de panică, după care am plâns isteric de nervi și n - am mai avut curajul s - o fac ulterior. 7

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru Lilith1989):

Dragă prietene, îţi scriu acum cam adhoc, pentru că n-am mai intrat pe pagina asta de un an de când mi-am dat demisia de la Facebook. Acum am intrat prin alte mişculaţii.
Deci să răspund. Ce reacţii negative? Din partea cui? Din partea oamenilor de pe stradă? Dar cine-i bagă în seamă? Dă-i încolo, mergi desculţ pe drumul tău, pentru plăcerea ta de a te simţi bine, liber şi fericit. Lasă-i pe aceia încălţaţi... sunt oameni trişti, sclavi ai modei. Scrie undeva în codul penal că este interzis mersul în picioarele goape prin oraş? Nu scrie. Şiatunci? Ai cumva nevoie de un specialist care să-ţi dea bioenergie sau meditaţii în arta şi luxul de a merge desculţ? Eu sunt acela. Unde şi când ne întâlnim pentru a lipăi ca 2 copii fericiţi prin buricul târgului? Trimite-mi un mesaj scris pe adresa mea de Aol mail cu care mă loghez pe TPU-ul ăsta şi gata. Tel mobil n-am (cum nici pantofi n-am). Dar vezi, că acum am deja 60 de anişori, aşa că nu prea mai sunt aşa de... sexy!
Cu drag, Dinu, Bucureşti.

| Lilith1989 a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Nu - mi permite statutul de membru junior să trimit mesaje private încă, dar momentan sunt în India de doi ani, iar dacă mă întorc anul ăsta nu știu cum va fi vremea pe atunci, că deja se apropie septembrie.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru Lilith1989):

Amu', păi nu ştii? Pentru mine, INDIA este cea mai frumoasă ţară din lume. Chiar o altă lume. Iar visul de aur al vieţii mele, încă din 1975 este acela de a face o călătorie în această ţară minunată. Iar tu vrei să te întorci? Dar în India chiar este o modă să mergi desculţ ~ doar e o ţară sfântă. NAMASTE!