| TraianIImperator a întrebat:

Vreau cât mai multe răspunsuri! Am citit pe internet că oamenii rețin modul în care i-ai făcut să se simtă, nu vorbele pe care le spui.
Acum, eu sunt un tip ultratimid. Fata pe care o plac, Andreea, și cu încă niște colegi de-ai iubitului ei mai fac conferințe. Pe mine mă bagă destul de rar, de vreo șase ori în ultimele 5 luni. Adevărul este că am o mare teamă de a cunoaște persoane noi și când intru acolo mai mult râd la glumele celorlalți, pentru că eu nu știu să glumesc și mai scot câteva cuvinte din când în când. Îmi place, totuși, să fiu băgat deoarece este unul din cele câteva momente în care pot să îi aud vocea ființei iubite.
În ultimele 3 dăți m-a băgat ea după ce am ajutat-o cu câteva teme și asta s-a întâmplat imediat după ce am terminat să o ajut, în mai puțin de un minut de la încheierea apelului. Menționez că nu a făcut-o din interes. Am studiat-o bine și nu este genul acesta de om.
Atuul meu este că știu multe lucruri extrașcolare, deci nu îi este rușine cu mine.
Credeți că acel iubit al ei și fata cu care vorbesc ei doi de obicei în aceste întâlniri ar putea să se simtă ciudat când sunt eu acolo? Vreau răspunsuri sincere. Nu prea am avut timp până acum să îmi etalez cunoștințele pentru că acolo mai mult se glumește.
Chestia este că mai demult, înainte să fie împreună, eu și Andreea, ne-am certat cu acel copil din cauza unei confuzii. Între timp lucrurile s-au lămurit, eu nu am avut ocazia să îmi cer niciodată scuze. Acum cred că suntem într-un fel de armistițiu. Mda, nu știu dacă să îi zic armistițiu. Dacă a existat vreodată un război, l-am pierdut catastrofal, luându-mi-o pe Andreea. Eu intrasem în scandal cu el pentru că o iubeam foarte, foarte mult pe respectiva tipă, din informațiile pe care le aveam și de mai demult mi se părea nesimțit respectivul băiat și da, voiam să îmi consolidez poziția de șef adjunct al clasei.
Acum că am încheiat paranteza, este timpul să revenim la povestea mea și promit că nu vă mai plictisesc mult.
Acum cam o săptămână m-a sunat Andreea și cu încă o fată ca să le ajut cu o temă. Eu normal, am zis că l-am apucat pe Dumnezeu de picior și am acceptat, etalându-mi toate cunoștințele, arătând că nu sunt un ciudat introvertit.
Întrebarea este, luând în considerare toate datele de mai sus, este posibil să cresc în cercul social al Andreei? Se poate ca, impresionate de cunoștințele mele, cele două fete să spună în cercul lor de prieteni, în care, după cum am spus mai sus, eram și eu inclus uneori, că de fapt nu sunt un prost care nu știe nimic, ci un om ca toți oamenii, doar puțin timid? Nu mă laud cu cunoștințele mele. Sunt conștient că mai am multe de învățat.

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pui prea mare "pret" pe cunostiintele tale.

Acum nu intelege gresit, e foarte bine ca ai cunostinte multe.
Dar din ce spui tu, acele persoane nu par genul care o sa fie uimite de cunostiintele tale.
Asa ca, revino-ti cu picioarele pe pamant.
In acel grup probabil esti catalogati ca fiind un "tocilar".

Daca vrei sa fii apreciat, cauta-ti persoane asemanatoare tie.

| TraianIImperator explică (pentru OldSoul):

Asta și vreau. Mai bine tocilar decât ciudat!

| ion326 a răspuns:

Țin sa te anunț ca Andreea e pe interes dacă te cauta doar când are nevoie de teme.