| Eu12345678910 a întrebat:

Vreau doar sa citit cele ce urmeaza si poate o sa puteti sa ma ajutati.
Am 17 ani, sunt in clasa a 11 -a,sunt foarte timid nu prea am prieteni, dincolo de faptul ca ma simt marginalizat sunt umilit de doi dintre colegii de clasa. A inceput anul scolar astazi si deja am primit doua palme,un genunci in burta si am fost scuipat de unul dintre ei.
Ma simt oribil, ca un gunoi de la marginea drumului la care nu se uita nimeni.
Ce sa fac?
Diriginta mi-a spus sa ma descurc singur, ca nu are ce sa le faca. Ca asta pot sa patesc si pe strada.
Ma simt ca un dobitoc,parca toti se uita la mine si dau cu piciorul.
Nu am nici un prieten, care sa ma inteleaga.
Ce sa fac?
Va rog,ajutati-ma! Un sfat, orice.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-le parintilor sa vina si sa-i ia la harta putin.

| Ea12345 a răspuns:

Tot ce as vrea sa iti spun se afla in aceasta intrebare: http://www.tpu.ro/......ercand-sa/

Multa bafta!

| ROB3RT89 a răspuns:

La cei 17 ani ai tai te comporti cam ciudat, nu zic ca esti aiurea sau ceva de genu, dar ai unele probleme de temperament! Vezi tu, privesti lucrurile dintr-o alta perspectiva si ai impresia ca toti au ceva cu cine si iti vor raul! Timiditatea e ceva normal in randul adolescentilor si provine la lipsa de neincredere in sine.Eu zic ca nu ar fi rau sa incerci sa te schimbi si sa nu te mai lasi calcat in picioare! Faza cu diriginta nu prea te ajuta asa mult, adolescenti din ziua de azi nu se mai tem de nimic, le vei da si mai multa apa la moara.O sa vezi ca pana la urma o sa fie bine, asta daca o sa vrei si tu sa te schimbi...

| mixxjim a răspuns:

De ce esti asa de timid? imi pare rau sa-ti spun ca diriginta are dreptate, trebuie sa inveti sa te descurci singur, daca erau niste golani de pe strada, necunoscuti, ce faceai, cine-i tragea de urechi? nici diriginta, nici parintii. in primul rand gandeste-te daca vrei sa fii asa, nu se poate sa nu poti face nimic sa iesi din starea asta, ce te apasa asa de rau? mergi la un sport, cred ca arte martiale ti-ar prii mult, in sporturile de echipa o sa ai iar probleme, artele martiale te ajuta si sa-ti castigi respectul de sine, evident te invata si sa te aperi si ai si ocazi sa-ti faci prieteni dintre colegii de antrenament. dar in primul rand tu trebuie sa te mobilizezi sa iesi din starea asta, nu poate fi langa tine mereu un parinte, un profesor, sa te apere de viata asta care-i tot mai grea pe masura ce cresti, vrei sa fii mereu ciuca bataii pentru toti? deci la karate cu tine, multi timizi din astia ca tine s-au vindecat pe acolo si au obtinut si rezultate foarte bune la sportul respectiv happy succes!

| Kisie a răspuns:

Hey, daca spui ca nu ai nici un prieten care sa te inteleaga cel mai bine mergi la un psiholog sa te ajute crede-ma am fost si eu si chiar am fost multumita de rezultat... sper sa te fi ajutat...