| дфтф a întrebat:

Vreau doar sa ma descarc emotional scriindu-mi povestea fiindca nu am cui sa ma destainui.Sunteti liberi sa citi apoi sa trageti propriile concluzii.Anul trecut am terminal liceul, am luat bacul dar nu am dat mai departe deoarece am plecat la mama mea in vizita cateva luni.In vacanta de vara l-am cunoscut pe el, nu are rost sa-i spun numele.I-am povestit mamei despre el, la si cunoscut cand a venit sa ma ia, am incercat sa-i spun ca nu as vrea sa plec dar a ramas stabilit spre bucuria mea ca el sa vina in vizita de craciun la mine.Primele saptamani au fost foarte grele, plangeam mai tot timpul fiindca tineam foarte mult la el si imi era dor.Cand mai erau vreo doua saptamani pana la craciun am aflat ca el nu mai vine.Am ramas socata, era vorba ca vine el impreuna cu sora lui in visita la mama lor iar de acolo vine la mine.M-am resemnat si m-am motivat ca mai este doar o luna si sunt acasa.A sosit si momentul mult asteptat, facusem 7 luni de cand eram impreuna.Ieseam la film, in parc etc.Intr-o zi ajunsesem acasa in jur de ora 10, el ca mai mereu m-a condus acasa, era o vreme data naibii si nu am avut cum sa iau legatura cu el, am ramas fara credit, fara wi-fi, asa ca am asteptat pana a doua zi.Insa cu cateva zile in urma,sora lui ne-a vazut din autobuz cum stateam de vorba pe o banca,mentionez ca am cunoscut-o pe sora lui,stiind ca e cam intimidanta,cand m-am intors din strainatate am vrut sa fac o impresie buna si i-am adus cadouri si lui si ei,revenind,ea l-a sunat din autobuz vrand sa verifice daca el o minte pe ea si l-a intrebat unde este,bineinteles i-a spus adevarul,doar ce am auzit din conversatie "pierzi timpul cu ea ",ceva in gen sau "lasi facultatea pentru oricine", am incercat sa ignor dar ea ia inchis telefonul in nas si era foarte nervos spunand ca nu are incredere in el. Ultima zi cand am iesit impreuna fiind cea cu vreme capricioasa, ca de obicei ea l-a sunat sa-l controleze si la fel cearta si inchiderea telefonului in nas. Dimineata abia asteptam sa functioneze internetul sa dau de el, nu mai ce imi spune ca : "trebuie sa ne despartim, prea multe piedici", nu intelegeam nimic, tremuram toata,"cum sa ne despartim mai, eu te iubesc, spune ce s-a intamplat?" speram din tot sufletul sa fie o gluma,"si eu te iubesc dar nu este deloc bine cand suntem impreuna".Am reusit sa-l conving sa ne vedem, pana in ultima secunda am sperat ca e o gluma proasta dar nu...Motivul pentru care vroia sa ne despartim m-a socat, infuriat, imi venea sa dau in cap la toata lumea.Mi-a povestit ca mama lui nu e de acord cu mine, nici nu ma cunoaste! si ma vorbeste de urat.Ca te duci cu aia prin cluburi, aia nici nu a terminat liceu, aia te-a facut catelusul ei, vezi ca e o panarama ce-ti cheltuie banii.O gramada de tampenii, ca o cauta pe mama mea pe facebook sa-i spuna sa-mi zica mie sa-mi lase baiatul in pace ca-l influentez negativ.Plangeam de nervi si de neputinta incercam sa-l conving sa -i pese de ce zice mama lui dar nu s-a putut, a ales calea cea mai usoara ca un las, sa renunte la mine doar ca mama lui sa-i nu-i mai reproseze asta, ca e cu o panarama, fara liceu care ii vrea banii.Deci da, s-a despartit de mine fiindca mama lui nu era de acord, exact ca un las.Incerc sa ma resemnez dar nu pot, imi vine sa plang in orice secunda fiindca il iubesc dar daca nu se poate, nu se poate...Acuma se leaga mai multe chestii,s-a incapatanat atat de tare femeia aia sa vina ia in tara doar ca, el sa nu poate veni la mine in vizita, ce scorpie, nici nu ma cunoaste si are tupeul sa spuna cuvinte grele despre mine, nu-mi cunoaste situatia dar indrazneste sa spuna ca nu am scoala, nici nu-mi stie familia si spune ca ii vreau banii copilului ei, care bani?
Lume plina de nebuni, esti pe cont propriu.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca acesta a fost un semn, daca pentru ceva atat de minor a renuntat la relatia cu tine, inseamna ca inca nu e un om suficient de matur langa care sa poti fii in siguranta. Lasa-l langa fusta mamei daca acolo ii e zona de confort, si tu dovedeste-i ca esti o persoana puternica care cauta un barbat asemeni ei. happy

| дфтф explică (pentru Adry05):

Multumesc pentru raspuns, trebuie sa privesc inainte

| OldSoul a răspuns:

In viata nu poti avea incredere in nimeni.
Si stii ce? Spune "Mersi" ca s-a terminat asa, daca el e asa de usor de influentat, ori mai devreme ori mai tarziu tot se intampla asta.
Asta e, baieti mai sunt, poti merge mai departe.
Dar asta e pacat, ca se pierde o relatie posibil frumoasa, datorita unor persoane exterioare care nu ai idee de ce simt cei 2 tineri.

| дфтф explică (pentru OldSoul):

Asa e cum spui tu, absolut in nimeni

| UnBroken2016 a răspuns (pentru дфтф):

Sunt totusi curios de ce zicea mama lui ca esti panarama si ii cheltui banii. Ieseati mereu pe afara sau care e treaba? Clar ea nu te cunostea, stia doar de la sora lui ce si cum dar ma intreb cum de a ajuns la vorbele alea.

| дфтф explică (pentru UnBroken2016):

Mai mereu? cred ca glumesti, in weekend daca ne vedeam si rar in timpu saptamanii datorita facultatii si crede-ma nu se pune problema banilor, fiindca nu as avea nevoie si nu sunt genul ala de fata

| UnBroken2016 a răspuns:

Buna dimineata soare. Bine ca ai vazut si tu cum stau lucrurile.

| NH4OH a răspuns:

Nu știu cum să te ajut, dar mi-am făcut mai multe variante în cap pe tot parcursul poveștii.
Ori draga lui surioară i-a mamei lui lucrurile în cap pentru că ea nu te suporta pe tine. Ori maică-sa nu voia să aibă " o noră " în niciun chip și voia ca fiul ei să-și continue studiile, fără probleme de iubire prin preajmă. Ori el i-a spus să bage scuza asta pentru că nu avea un motiv de ce să se despartă de tine.
Eu m-aș orienta mai mult pe ultima fază sau pe prima, chiar dacă nu îl cunosc este clar că dacă te iubea mult și mai ales după atâta timp ( aproape un an ) își făcea planuri de viitor cu tine și visa la ce e mai frumos, nu se lua după maică-sa. E om matur, major, nu avea de ce să se ducă din senin la maică-sa pentru că așa voia ea și să te lase pe tine. E ceva dubios aici.
Povestea asta a pățit-o și mama. A venit acasă la tata și la ai lui la vârsta de 17 ani ( când s-au căsătorit ), iar părinții tatei voia ca mama să le fie sclavă prin casă, menajeră, o înjurau și își băteau joc de ea, o vorbeau de rău și tatei, dar și familiei și până acum câțiva ani familia încă credea în poveste, până mama s-a resemnat și a vorbit cu ăia care o credeau pe femeia aia, nici nu o pot numi bunică.
Tata e un om bun, o cunoștea prea bine pe mama și de asemenea și pe maică-sa, dar a ales să-și petreacă restul vieții alături de ea și a dat la o parte căcaturile pe care le spunea lumea.N-a crezut nici o secundă în 20 și ceva de relație în vorbele altora și asta la dus la o viață frumoasă.
Tu ar trebui să fii optimistă, dar și realistă. Dacă cumva tipul ăsta se va întoarce la tine, dă-i peste nas pentru că ești om și nu meriți asta.
S-a făcut un stdiu științăfic care dovedește că femeia trece peste o pasă proastă din dragoste) în maxim 3 luni, ceea ce e puțin și s-a mai dovedit că Paracetamolul ameliorează sensația de durere din dragoste. Eu aș zice să încerci, chiar dacă pare penibilă ultima parte laughing.
În puțin timp o să te recapeți și o să fii ca înainte. Dacă ești chiar așa de rău, te-aș sfătui să mergi câteva ședințe la psiholog, e foarte ain acolo, te simți tu, te simți împăcat și ajutat întotalitate, ți se găsește măcar o soluție pentru problema ta.
Dacă ai luat bacul, eu aș zice să te duci totuși la o facultate, acolo poți găsi pe atcineva, dacă simți nevoia, care îți poate fi tot timpul aproape ( dar înainte, cunoaște bine și fiți prieteni, e cel mai IMPORTANT ). Nu-ți lăsa viața doar din cauza unui tip și a maică-si. Ce naiba! Ți-a dovedit cât de " deștept și matur " e.
Continuă-ți studiile, poți avea iubit și în paralel cu o familie care să te iubească, mai ales și din partea lui.
Baftă și de acum încolo pierde-ți timpul cu activități care te fac fericită, cu adevărat fericită!

| дфтф explică (pentru NH4OH):

Multumesc,chiar au fost niste cuvinte foarte puternice, si exact asta am sa fac, merg la mama sa am liniste unde ma voi pregati pentru admiterea la facultate.

| NH4OH a răspuns (pentru дфтф):

A fost plăcerea mea, n-ai pentru ce happy