| UnCopilMicuts a întrebat:

Eu am 17 ani iar prietenul meu are 23. Suntem de aproape 2 ani impreuna iar de un an mi-am inceput viata sexuala cu el. Acum o luna el a ramas la mine deoarece e din alt oras. Mama mea la controlat in telefon si ia citit mesajele afland ca ne-am culcat impreuna. De atunci tot imi scoate ochii si ma face panarama si c*rva si cum ii vine la gura. Eu m-am saturat sa tot primesc cuvinte jignitoare si sa fiu judecata. Nu pot sa ii zic nimic deoarece e mama.Mi-a spus sa fac intr-un fel sa ne despartim deoarece nu il mai suporta. Nu mai pot sunt disperata. De un timp ma cert si cu prietenul deoarece sunt multe fete care tot il cauta sau se baga in relatia noastra. Ce sa mai fac? Nu pot renunta la el ca il iubesc iar dupa ce am facut asta nici atat. Am cautat pe net metode de sinucidere chiar am intrat in culmea disperarii si imi doresc sa mor dar nu prea stiu cum. Niste sfaturi va rog sad fara glume. Multumesc!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In loc sa te *** la 18 ani te-ai facut de rasul lumii, acum te separi de golan si iti astepti prostul cand va veni la vremea lui

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Adevarul doare prietene

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa invata macar

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,noi nu te putem ajuta sa-ti duci planurile la bun sfarsit, si anume sa te sinucizi.Ai facut oricum o greseala destul de mare culcandu-te cu un baiat mai mare cu 6 ani ca tine, iar nu asta e problema, ci faptul ca probabil nu ai ajuns sa il cunosti suficient, cat sa ii oferi virginitatea ta si sa-ti pui sufletul pe tava in fata lui.Mama ta are dreptate in mare parte, poate are si ea partea ei de vina in aceasta poveste, fiindca ai gresit, iar timpul nu poate fi dat inapoi.Nu ar trebui sa te jigneasca in felul asta, virginitatea nu se recupereaza, iar faptul e deja consumat.Nu face altceva decat sa inrautateasca situatia si sa te descurajeze pe tine si mai mult.Cu siguranta, va trebui sa treaca o perioada pana ce ea o sa-si revina din socul pe care i l-ai provocat si o sa se impace cu ideea, dar pana atunci da-i timp, fii rabdatoare si renunta la ideea asta nonsens de a te sinucide.Nu asta e solutia.Si,cat despre baiatul asta, nu stiu daca are ganduri serioase, din ce ne povestesti tu da semne ca nu prea-l intereseaza, mai ales ca are pretendente, vorbeste cu ele si tot tacamul.Stii si tu..in viata trebuie sa raspundem pentru faptele noastre,iar daca o sa va despartiti nu-ti ramane altceva de facut, doar sa te conformezi cu situatia, pana la urma tu ai cea mai mare parte din vina, nu te-a obligat el sa faci ceva impotriva vointei tale, ati fost de comun acord sa intretineti relatii sexuale.Asigura-te ca el s-a protejat, pentru a evita o posibila sarcina si cam asta e tot ce poti face pentru moment. Dupa ce o sa treaca cateva saptamani, iar mama ta o sa asimileze mai bine toate vestile rele, daca gandurile astea ale tale cu moartea continua, cere-i sa te duca la un psiholog...e important ca tu sa constientizezi ca ai probleme si trebuie sa primesti ajutor specializat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Consulta un psihiatru. Ai grave probleme daca te gandesti la sinucidere. La varsta ta ar trebui sa iti dai seama ca mama ta are dreptate, iar el cand o sa se sature de tine o sa isi caute alta mai ales ca zici ca are deja pretendente. Poate acum intelegi si tu si alte copile de varsta voastra de ce trebui sa nu mai urmaresti cai verzi pe pereti si sa umbli cu baieti de varsta ta

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si explica-i ca daca ai facut sex, nu esti panarama. Spune-i ca nu te-ai culcat cu toti baietii pe care i-ai intalnit, ci doar cu unul, el fiind prietenul tau. Ea a ramas cu conceptiile de acum cateva decenii, de aia te jigneste. Vremurile s-au schimbat, nu-i o rusine daca ai facut sex, daca ramaneai insarcinata, atunci, dadeai dovada de o adevarata prostie.
In ceea ce il priveste pe prietenul tau, daca nu te mai intelegi cu el, desparta-te.Nu merita sa suferi, exista si altii.Si ai 17 ani, nu vei ramane cu tipul asta la nesfarsit, peste cativa ani te vei tine de mana prin parc cu altul.
Chestia cu sinuciderea e singura solutie pe care o vezi in momentele astea, dar nu-i deloc buna.Nu vrei sa te sinucizi, daca voiai sa faci asta, o faceai demult, nu stateai sa mai scrii pe TPU sau sa-ti plangi de mila.

| chiccabella a răspuns:

Asculta,problema e simpla si mama are dreptate dar nu jignindu-te, daca te-ai culcat cu un baiat nu inseamna ca te-ai culcat cu 100+ca esti cu respectivul de 2ani.Dar cum zicea si suntserios, probabil cand se va satura de tine te va expedia, totul depinde de cat de bine il cunosti pe iubitul tau.Esti sigura ca merita? stiu ca acum il vezi doar pe el si exista numai el in tot Universul...dar nu e asa, toata lumea s-a despartit si a gasit pe altcineva, stai linistita lumea nu se opreste la el.Iar sinuciderea este pentru lasi, pentru invinsi iar tu mi se pare ca nu esti o invinsa din moment ce ai scris, deci cauti o solutie.Curaj!