| MaDuuMaDuTZ a întrebat:

Am cateva intrebari pentru. timpul liber:
-Cum se joaca (detaliat) jocurile -Popa prostu
-Machu Pichu
-Razboi
De ce intreb?
Pentru ca n-are cine sa ma invete.Fratele meu e prea mare sa ma invete.
-Ce jocuri imi recomandati pentru timpul liber?
De ce intreb?
Pentru ca nu stiu ce sa incerc.Sunt confuza.
Va astept cu raspunsuri!:*

Răspuns Câştigător
| monymonika a răspuns:

Stiu doar razboi din ce ai zis tu: imparti cele 52 de carti (farajockeri) din pachetul de carti la 2, deoarece razboi se joaca numai in doi. Tineti cartile cu spatele spre voi, ca sa nu vedeti ce dati. Dati cate o carte fiecare. Daca, cartea ta are mai multe puncte (adica spre ex. adversarul da 3 si tu 7), tu iei ambele carti si le pui deoparte, si viceversa. Asul este cel mai important si orice carte da adversarul tu i le iei. Daca se intampla ca fiecare sa dati 8 (spre ex), sau 6, sau alte nr la fel, voi trebuie sa numarati atatea carti din pachetu` vostru cate ai pe cartea care e la fel cu cea pe care a dat ( spre ex. dai 8 carti, daca ati dat amandoi cartea 8). Le intoarceti pe fata si cum le intorci, daca prima care iti apare in fata e mai mare decat a adversarului, atunci tu iei toate cele 16 cartiwinking (asta in cazul in care ai dat 8 carti). In final, cel ce ramane fara nici o carte, pierde. Cam asa este jocul. Sper ca ai inteles.

Iti mai sugerez MACAO, ala e preferatul meu. Daca vrei sa stii cum se joaca, iti spun: se poate juca in cel putin 2. se impart cate cinci carti la fiecare si una din pachet se lasa cu fata spre voi. Daca pica spre ex: 10 de trefla. unul din voi da ori zece, ori trefla, iar daca nu are, trage din pachet o carte. si tot asa. trebuie sa dai ori o carte care trebuie` sa aiba acelasi simbol cu cel de pe masa, sau sa aiba acelasi nr. daca cineva da jocker, 2 sau 3, iar urmatorul nu are, atunci trage : 2 carti daca i s-a pus 2, 3 la 3 si 5 la jocker. iar daca urmatorul are si da 2, 3 sau jocker, cel care urmeaza si n-are ia atatea carti din pachet cate s-au insumat. se tot joaca asa pana ce cineva care termina toate cartile, castiga. Sper ca ai inteles! Spor la jocwinking:-H

5 răspunsuri:
| monymonika a răspuns:

Mersi mult!:*

| mDiana a răspuns:

Război este cel mai uștor de jucat joc de cărți. Pur și simplu împarți cărțile în număr egal(în functie de câți jucați)- trebuie să scoți jokerii. Și apoi fiecare pune jos o carte cu fața în sus. Cel care are cartea cea mai mare(la număr) câștigă și ia cărțile punându-le la sfârșitul pachetului cu care joacă. Nu contează culoarea. Se numește război pentru că atunci când doi dintre cei care joacă au același număr jos pun numărul cărtii. Ps: nu ai voie să te uiți la cărțile din mână. Pachetul fiind poziționat cu fața în jos.

| PisicuteiîiPlaceSaFacaPoze a răspuns:

Popa prostu':
Se iau x perechi de carti, unde x = numarul de jucatori. Se adauga inca o carte, care e popa prostu. Apoi se impart toate cartile la jucatori, ultima carte ramane jos. Fiecare jucator da jos o carte, apoi o ia pe cea care era jos inainte. Scopul e sa faci o pereche, adica sa ai toate 4 cartile. Cand ai pereche pui cartile jos, ceilalti jucatori trebuie sa faca acelasi lucru, ultimul care o face este Popa prostu'.
Razboi
Se imparte tot pachetul de carti la cati jucatori sunt (de ex daca sunt doi jucatori fiecare va avea 27)Cartile stau intr-o stiva, cu fata in jos. La o infruntare, fiecare jucator aseaza prima carte din stiva sa cu fata in sus pe mijlocul mesei. Cel care are cartea mai mare castiga infruntare, ia ambele carti si le aseaza cu fata in jos la capatul stivei. Daca doi jucatori pun la bataie o carte la fel de valoroasa se ajunge la razboi pentru toti jucatorii. In cadrul razboiului fiecare pune peste cartile de pe masa cate o carte cu fata in jos si inca una cu fata in sus. Cel cu cea mai puternica a doua carte cu fata in sus castiga. In caz de egalitate se repeta procedeul de mai sus. In cazul in care in razboi unul dintre jucatori ramane fara carti acesta pierde jocul.
Machu pichu:
Se impart 5 carti la fiecare.Primul care incepe intreaba pe unul dintre jucatori: "Ai 9? " sau "Ai AS?" etc. Daca cel pe care l-a intrebat raspunde "DA", in continuare ii pune intrebarea "Cati?" (1, 2, 3. daca are 4 carti de 9 sau de AS ii scoate din joc si face pereche). Dupe ce iti raspunde cate carti de 9 sau de AS(sau oricare alta carte pe care ai intrebat`o din pachet) are, trebuie sa ghicesti daca are TREFLA, ROMB, INIMA ROSIE SAU INIMA NEAGRA (sau FRUNZA, depinde cum le zice fiecare). Daca ghicesti ce carti are (de exemplu ii spui: "AS de TREFLA), ti le da (1, 2,3- cate ai ghicit). Daca le ghicesti pe toate continui sa-i intrebi si pe restul' (depinde cati jucati, nu conteaza numarul), daca n`ai ghicit (sau ai ghicit decat o carte si el avea 2), iei carte din pachet sau 2 carti, depinde cate nu ai ghicit.

| MaDuuMaDuTZ explică:

Soopergirl felicitari! Sugestia ta m-a facut sa-ti dau funda!

| soseno a răspuns:

Razboi-se poate juca in cel putin 2 jucatori. se impart toate cartile cate una pentru fiecare pana se termina tot pachetul. fiecare da la rand o carte din pachetul propriu. cel care are cea mai mare carte ia cartile si tot asa...asul e cea mai mare carte. nu se joaca cu jokerii. si partea funny este ca atunci cand 2 pers sau mai multe dau aceeasi carte spre ex sunt 7 si 2 de as atunci acele persoane se razboiesc ele trebuie sa dea fiecare nr indicat de carte: adica unu. daca e 9 si 2 de 10 atunci se dau 10 carti fiecare cel cu ultima carte data cea mai mare ia cartile inclusiv 7, 9-le...cand se da un 14 sa zicem si inca doi de 7 spre ex nu se mai face razboiul pentru ca nu are rost. 14 le va lua oricum cei 2 de 7. cand jucatorii au razboi de 10 sa zicem si unul dintre jucatori nu are 10 carti in mana atunci ambii jucatori vor da un nr mai mic de carti stabilit. castiga cel care primeste toate cartile. sper ca te-am ajutat. si vreau funda