| Pocol_Paolo_1993 a întrebat:

Vreau sa comand petarde de pe net.Cam in ce perioada se pot comanda? Poate sa vina politia si imi dea amenda daca am comandat?

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Te trezesti cu militienii la usa

| corbulalbrosu a răspuns:

Detinerea si folosirea petardelor fara autorizatie se pedepseste conform legilor in vigoare. ""Orice operaţiune cu articole pirotehnice, efectuată fără drept, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an. Mai trebuie menţionat faptul că, articolele pirotehnice din categoriile 1 şi P1 comercializate către persoanele cu vârsta sub limita prevăzută de lege, respectiv 16 ani, precum şi comercializarea către publicul larg a articolelor pirotehnice destinate a fi utilizate de către pirotehnicieni constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an."" https://www.realitatea.net/......00787.html