| oana_3673 a întrebat:

Vreau sa imi conving parintii sa ma lase la facultate in bucuresti, imi doresc foarte mult sa plec din orasul meu natal, dar mai am o sora mai mare si incepe mereu sa comenteze cand e vorba de plecat spune ca o sa ma prostesc mai rau ca o sa merg numai in cluburii si chesti din astea eu stiu si sunt constieanta ca daca voi pleca nu o sa stau in cluburii si nu vreau sa imi pierd timpul aiurea. Daca as convinge macar unul din parintii celalalt ar fi mai usor de convins, da cum sa fac va rog ajutati-ma dau funda promit

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @oana! Trebuie să le demonstrezi părinților că esti o persoană responsabilă care poate discerne ce este bine și ce-i rău. Încearcă să nu polemizezi cu sora ta pe acest subiect, dacă îl deschide, adu-i argumente (pe un ton normal, fără să te enervezi, chiar dacă în realitate îți vine să o strângi de gât) pentru care vrei să urmezi facultatea la București. Fii echilibrată în tot ceea ce faci, implică-te în activitatea școlară ca să demonstrezi că meriți ceea ce-ți dorești și lupți pentru asta.
Mari succese, o zi cu zâmbet și gânduri limpezi!

| Corina a răspuns:

Argumenteaza-le ca dupa terminarea facultatii, eventual al masterului, in Bucuresti sunt posibilitati mai mari de a gasi un servici bun, decat in celelalte orase. In primul rand trebuie sa-i faci sa aiba incredere in tine. Convinge-i ca esti o fata cuminte, serioasa, care stie ce vrea de la viata. Succes!