| Adriana_8922 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un calculator (pc) nou... d unde as pute cumpar unul bun si nu foarte scump... unu asa mai ieftinel ca e criza si bugetu e mai mic laughingps. Nu la mana 2 a ...am auzit ca daca il cumpar din depozit e mai ieftin e adv?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da o cautare cu calculatoare ieftine si o sa gasesti mai multe magazine si il alegi pe cel din localitatea ta ori din apropiere. Succes si numai bine!

| Crisu_7532 a răspuns:

Nu stiu ce buget ai, dar sa nu-ti imaginezi ca o sa gasesti vreun pc bun la 3 milioane. uita-te aici: http://www.emag.ro/desktop_pc
daca vrei sa te orientezi catre un laptop, uita-te aici: http://www.emag.ro/notebook_laptop

| Kolp a răspuns:

Da este adevarat ca daca il cumperi dintr-un depozit este mai ieftin.
Ti-as recomanda sa0l cumperi de la:

Damfis (daca esti din tm)
Altex, domo, mediagalaxy.
Regret acum nu pot sa spun detalii ca scriu de pe laptopsad
Maine o sa-ti dau o lista cu componente preferabile,
Zici care e si bugetul?

| Tiberius a răspuns:

Altex, domo, media galaxy sunt foarte scumpi. Cea mai buna varianta ar fi sa-l cumperi pe componente pe care sa le procuri "la cutie" de la "baieti". Iesi ce-l mai ieftin si avatajos.Am reusit sa configurez si sa cumpar pe componente o unitate ce ar ajunge in jur de 50 de milioane (noua) cu vreo 28. Toate componentele in afara de rami, carcasa, blueray si sursa erau la cutie. Provienienta lor sincer nu ma intereseaza avand in vedere ca am cumparat Intel Core i7 950 3. 06GHz in cutie nefolosit cu 7 mil jumate si in magazin e 12-13 daca nu si mai mult. O alta varianta avantajoasa ar fi sa comanzi componentele de pe ebay din state. Castigi cel putin echivalenta euro -dolar la componente noi cu factura. Gen o componenta care la noi ar fi 100 euro acolo ar fi 100$ desi de multe ori e mult mai ieftin eu am pus cel mai rau caz. Ceea ce am zis eu e valabil nu doar pentru PC-uri scumpe. Economisesti la orice fel de PC.Am acasa 2 pc-uri ambele Intel P4 3 ghz configurate cu 2 milioane si ceva respectiv 3 milioane si ceva. Ambele configuratii ar fi ajuns vreo 10 in magazin.Majoritatea firmelor de IT practica preturi ridicole si sper ca in urmatorii 5 ani sa falimenteze dupa modelul Ultra Pro Computers. Daca esti din iasi, suceava sau piatra neamt te pot ajuta. Evita sa-i asculti pe cei care te pun sa cumperi calculatoare de la Domo ca au IQ ~0, sunt printre cei mai scumpi.