| blohsh a întrebat:

Vreau sa ma duc la un anumit liceu dar parintii ma obliga sa ma duc la un liceu ales de ei.Am incercat sa le aduc argumente dar indiferent de ce as spune ei mereu au un raspuns contra. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Spune psihogului scolii sa ii invite pe parinti la o dicutie ca sa le explice cat de important e ca un copil sa aleaga liceul in funcie de aptitidinile cu care s-a nascut.Eu am avut o colega la profilul mate - fizica care ura matematica si s-a transferat acolo obligata de parinti si s-a chinuit cu matematica tot liceul, era cea mai slaba si si acum dupa multi ani considera ca parintii au chinuit-o degeaba. Dupa liceu a mers la facultatea de asistsnte medicale si nefiind matematica s-a descurcat foarte bine, a ajuns o asistenta foarte buna.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii nu au cum sa te oblige sa mergi unde vor ei, asta este clar, odata ce tu singur esti cel care stabileste lista cu liceele preferate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu fermitate, seriozitate, maturitate, discuți cu ei așa.
Dacă mă obligați așa, refuz să fac liceul. Voi face o profesională. Învățătura, studiul nu intră în cap cu forța.

| T0T a răspuns:

E viitorul tău, nu al lor. Nu au cum să ia ei decizia asta pentru tine, din simplul fapt că nu te pot obliga să te duci acolo.

| christall a răspuns:

Panaa 18 ani ei sunt șefii, asta e.