| FetiţaUitatăDeLume a întrebat:

happy Vreau să ma epilezbig grin Dar mi-e cumva să îi spun mamei mele, nu prea discut cu ea probleme din astea. ştiu că ar trebuihappy. Vreau să încep să ma epilez cu cremă, după care să dau cu benzi de cearăhappy Din prima mi-e prea fricătongue.Cum ar trebui să îi zic mamei? Apropo, am 14 ani şi 4 luni, încă nu mi-a venit menstruaţia şi nici nu am sânii foarte dezvoltaţi, e vreo problemă?happy

4 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Nu e nicio problema daca nu ai menstruatie sau nu esti dezvoltata. Eu am 13 ani si ma epilez din acest an. Nu a trebuit sa-i spun mamei pentru ca a vazut ca ma epilasem si nu s-a suparat, a zis ca si ea ar fi vrut sa ma intrebe de chestia asta. M-a lasat dar mi-a spus sa nu ma fac cu lama pentru ca ar creste repede, asa ca folosesc epilatorul[Braun silk-epil].
Daca tu vrei sa o consulti pe mama ta inainte, doar spune-i ca ai vrea sa te epilezi, ca este vara si se vede inestetic parul si te deranjeaza, ai vrea sa ai picioare fine cu un luciu frumos:d.
Bafta:*

| maddy0212 a răspuns:

Nu are treaba sanii si ciclul cu epilarea. Eu cel putin am inceput sa ma epilez cu crema de la vreo 12-13 ani, ca am parul aiurea. Acum am 14 ani. Eu pur si simplu i-am spus mamei ca nu-mi place parul de pe picioare si ca se vede destul de urat. Cred ca pur si simplu ar trebui sa-i spui ca vrei sa te epilezi deoarece te deranjeaza parul. Te va intelege, sunt sigura.

| Sherllyn a răspuns:

Eu una te sfatuiesc sa te epilezi cu ceara.Nu are de ce sa iti fie fricatongue doare putin la inceput. dupa aia te inveti. In plus, daca te epilezi cu ceara, o sa ti se rareasca parul si nu o sa trebuiasca sa te faci asa des ca atunci cand te faci cu crema.
Cat despre mama ta, ii poti spune ca ai si tu o varsta si ai vrea sa te epilezi deoarece, cum spunea si maddy, te deranjeaza.
Bafta happy!

| greencookie a răspuns:

Nu e nicio problema... dar te sfatuiesc sa folosesti direct ceara, fiind prima data va ustura putin dar este mai eficienta. cu lama nu e prea indicat big grin