| Latch a întrebat:

Vreau sa ma sinucid! Nu imi mai suport parintii, ma bat pentru orice. Au facut si scandal si scandal in scoala, de atunci multi copii nu mai vorbesc cu mine si ma doare. Nici nu prea am prieteni, cu cine sa vorbesc. Vreau si eu o prietena cu care sa ies sa ma plimb si sa ma distrez sad Probabil o sa si raman corigenta la matematica am numai 3, ar fi fost mai bine daca mama nu facea scandal si profa de mate nu ar fi prins ura pe mine, iar acuma se razbuna. Fac meditatii cu cel mai bun profesor de matematica din orasul meu si tot profesoara mea nu imi da mai mult de 3 si imi e rusine sa-i spun meditatorului ce note am. Ieri mama m-a batut doar pentru ca am plans. Astazi tata s-a dus iarasi sa vorbeasca cu profesoara de matematica si nu stiu cum a decurs discutia daca a facut scandal sau nu, ce stiu este ca mama m-a batut ca i-am spus tatei sa nu faca scandal, ca cica „i-am pus conditii". M-am saturat sa fiu batuta din orice si ca mama sa tipe la mine. Am doar 13 ani. Vreau sa mor! Nu mai suport! Ce sa fac? Scuze categoria

26 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Te-ai gandit la ce-a mai proasta si inutila idee dintre toate, la problema pe care o ai. Iti dau dreptate, parintii tai sunt niste monstrii daca te bat si te terorizeaza, dar nu trebuie sa te sinucizi.
Gandeste-te ca asta este temporar si o sa treaca. Ai doar 13 ani. Mai sunt 5 ani si poti fi independenta de parintii tai. Ce e mai bine, sa mori sau sa astepti 5 ani? Apoi ai viata intreaga in fata.
Nu te prosti cu sinuciderea

| AlleSss a răspuns:

Bună!
Încearcă să vorbeşti cu profesorii, chiar şi cu dirigintele sau profesoara de mate. Explică-le situaţia, fără ca părinţii tăi să ştie şi cere un sfat, va fi de ajutor

| milan9 a răspuns:

Dacă cineva ajunge vreodată la un sentimentul de non-sens al existenţei, asta nu poate fi decât o falsă impresie, cauzată de neimpliniri trecatoare, de ispite malefice, sau poate de contexul în care păcatul poate "îmbacsi" modul de gandire, poate izola prin egoism şi orgoliu, sau te poate orbi astfel încat să nu poţi vedea nelimitatele surse de entuziasm oferite de semeni, interactiunile cu universul diversificat al vietii, al omenirii, din care n-am ajuns sa cunoastem decat 2-3 persoane...

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

| Duucu a răspuns:

Persevereaza, ce ai povestit este o problema foarte grava, si se intampla in multe familii. Unii parinti pur si simplu nu inteleg anumite lucruri, indobitociti ai comunismului. Eu a trebuit sa raman infometat fiindca nu-mi convenea ca aproape toate mesele erau din carne, si tot n-am reusit, mananc nesanatos si ajung apoi sa ma plang de sanatatea mea, dar asta a fost ca o paranteza.
Lasa-i sa faca scandal, lasa-i sa faca ce vor ei, tu incearca sa gasesti alta cale, invata intens, nu te uita in afara caii tale. Crede-ma, intr-o zi ai sa fii satisfacut/a pentru succesul tau FARA AJUTORUL ALTORA.

| Lawliet14 a răspuns:

E gratis si iti dau cele mai bune sfaturi. http://www.telefonulcopilului.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fetito stii ce inseamna bataia. Te zdraveneste laughing Nu toti suntem axati pe ceva. Unii se pricep la ceva si la altele sunt varza. Asa esti tu. Parintii ar trebu sa te inteleaga pentru ceea ce esti. Nu ai de ce sa te sinucizi. Gandeste. Acum esti in viata, simti. Simti durerea. Simti ca traiesti. Tine-te de viata, deoarece cand mori nu o sa ma simti nimic, nu vei mai exista. O sa gasesti pe cineva o data cu care o sa poti sa stai si sa te asculte. Incearca sa te obisnuiesti cu bataia, sau suna la protectia copilului. Dar nu e o solutie sunatul.Acum cred ca si dramatizezi cam mult. Parerea mea. Ai doar 13 ani, sa vezi cand o sa fii majora o sa ai libeertate, si o sa le multumesti parintilor tai ca te-au educat cum trebuie. Ei te cearta si te bat pentru a coenstientiza pe ce planeta esti. Si eu eram batut. Nu al fel cum ne descrii noua. Incearca sa vorbesti cu mama ta odata despre asta. Despre ceea ce simti. Sa imi spui ce reactie are. Atunci iti vei da seama de situatie. Eu nu sti ucare e situatia ta dar fa ce ti-am spus, si poti afla singura ce trebuie sa faci, si sa aflii in ce situatie te aflii. Lasa profesoara ca aia o reclami. Vorbeste cu parintii tai despre profesoara, sau cu directorul. Esti un copil. Incearca sa accepti...Nu ai ce sa faci. Daca vrei imi dai detalii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si apropo sa aduc si discutia despre aia care cresc la orfelinate, care nu au parinti si sunt batuti in fiecare zii si de copiii de acolo, si de catre ingrijitoare. Habar nu ai tu ce viaat au acei copii. Considera-te norocoasa ca ai parinti, asa cum sunt ei, ei iti ofera un mediu in care poti trai, iti ofera hrana. Tu le apartii, te ineleg ca trebuie sa se poarte si frumos, dar acum treaba ta ce faci. Doar ti-am dat un exemplu ca sunt unii in situatii mult mai grave si stii ce? Aia persevereaza, au vointa si trec peste acele chinuri zilnice.

| Flllaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne! Cum poti sa spui ca ajuti un copil sa constientizeze pe ce lume este certandu-l si mai ales batandu-l? Cearta mai merge, dar bataia exclus. Cu ce te-ai ales tu din bataia primita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flllaaa):

Cu educatie.

| Flllaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu o falsa educatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flllaaa):

Esti copil.

| Flllaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti baiat/barbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu totii am recut prin asa ceva, mai mult si mai putin si am ajuns uneori la decizii radicale pana ne-a deschis cineva ochii. Dar nu este bine sa gandesti asa. Incearca sa vorbesti cu mama sa o intrebi de ce te bate, esti copilul ei, de ce te-ar bate. Daca ea te bate nu va face decat sa te instraineze de ea in loc sa te apropie. Incearca sa ii zici ca daca are ceva sa iti spuna sa iti explice frumos, calm ca asa vei intelege, nu prin bataie. Incearca sa o induiosezi prin astfel de vorbe. Am ajutat o persoana care era exact in situatia ta si respectivul parinte a inceput sa planga si sa regrete cand si-a dat seama ce greseli facea. Sper sa reusesti sa iesi din situatia asta si incearca sa te gandesti ca la un moment dat vei trece peste si se va schimba situatia. Sinuciderea nu este o solutia la absolut nicio problema. Iti doresc succes!

| SouLIce a răspuns:

Sinuciderea nu este o solutie
Gandeste-te ca in lumea asta sunt persoane care au probleme mult mai grave decat ale tale
Trebuie sa ai o prietena/prieten cu care sa vorbesti si sa iesiti
In ceea ce priveste nota la matematica, daca esti sigura ca stii mai mult de 3 atunci poti face o plangere la director

| stef87 a răspuns:

Matematica in sine inseamna algoritm (set de pasi de urmat pentru a rezolva ) si chiar daca exercitiile alea par ciudate si inutile, ne dezvolta gandirea (vom stii cum sa ne organizam). Eu eram entuziasmat cand gaseam "calea" de rezolvare. Mi-a mai placut matematica pentru ca nu era interpretabila: mi-a dat cat a trebuit? Sanatate! Nu ca la romana, sa-ti expimi opinia, dar sa fi de aceeasi opinie cu Calinescu, sau sa scrii un anumit numar de pagini.
Faptul ca faci meditatii cu un profesor bun, inseamna ca ar trebui sa ai si tu niste rezultate asemanatoare unor elevi buni ai sai, cu conditia sa depui si tu efort. Esti sigura ca te straduiesti sa inveti? Cand nu intelegi ceva, pui intrebari? Sau chiar si cu profesoara ta: cat comunici cu dansa incat sa stie ca ai o scapare colo si colo? La mate nu trebuie decat sa intelegi de ce se face fiecare pas si sa exersezi, incat sa fi capabila sa faci legatura. Ar fi culmea sa iti puna 3 din senin, e o problema la mijloc, nu arunca totul in carca dansei! Trebuie sa fie ceva ce ti-a reprosat si nu ai tinut cont! Vorbeste fara jena cu dansa cu cat mai mult respect si va fi o placere pentru dansa pentru a lamuri totul. Intreaba-l pe profesorul meditator in cel mai rau caz ce nu intelegi, ca d-aia e platit, sa te lamureasca! Invidia ca faci pregatire cu un alt profesor ar fi cea mai proasta explicatie.
Duritatea parintilor uneori sa stii ca face bine mai tarziu (excludem excesele - insa cand suntem mici, pana si o tragere de ureche pentru ca suntem nesimtiti e exces, mai ales noile generatii, foarte alintate de fel si fel de asociatii de protectie a copilului ). Parintii tai isi doresc un viitor bun pentru tine, altfel te lasau in bataia vantului, sa cersesti pe strada. Ti-au pus la dispozitie cel mai bun profesor...eu am nu am avut niciun profesor de meditatii! Vor avea pretentii de la tine intodeauna, sa te realizezi in viata, nu sa fii cersetoare; vor fi un chin, te previn, pentru ca asa vei vedea toata copilaria ta situatia, toti vedem asa! Abia tarziu le pupam mana ca fara ei nu am fi ce suntem! Tot ce trebuie e sa intelegi ce zic ei si sa te straduiesti sa le urmezi sfaturile!
Pentru cei care cred ca la 18 ani esti independent: pe ce lume traiti? La 18 ani sa ai salariu tau din care sa poti intretine singur o casa? Tot parintii te cara in spate!
Despre socializarea cu colegii...esti inca mica, nu te speria, e timp sa-ti faci prieteni cu duiumu'. Tot ce trebuie e sa fii deschisa fata de ceilalti, sa glumesti, sa razi cu ei, sa vorbesti cu ei, sa zambesti, sa faci haz de necaz.

| MagicOneT a răspuns:

Daca spui ca ai 13 ani inseamna ca esti a 6a, a 7a. Nu cred ca e asa grea materia de cls a 6a, 7a, toti pot sa faca de un 5, 6... Cat chestia cu sinucisu, unde crezi ca vei ajunge, intr-un loc mai bun? Cum au spus si restul, NU REZOLVI NIMIC.

| fqwaf a răspuns:

Prin a te sinucide nu cred ca rezolvi nimic. Usor, usor, lucurile or sa se indrepte... sincer nu stiu cu ce sa te ajut. Incearca sa vorbesti cu rude daca ai despre, cu bunici, cu unchii, sa stai la ei sau sa incerce sa ii imbuneze.

| Flllaaa a răspuns:

Nu stiu cum suporti sa ai asa parinti. Mama mea e si ea rea, dar niciodata nu ma bate, cred ca daca ma batea cum te bate a ta pe tine, fugeam de mult de acasa. Scrii corect, te exprimi bine, se vede clar ca nu esti genul care habar n-are ce inseamna scoala si totusi ai 3 la matematica, cum se poate? Spune-i mamei tale ce simti, poate te intelege.

| andrei9530 a răspuns:

Crede-ma ca multi dintre noi am fost batuti de familie si totusi sumtem ok. Adica e cand eram mic ajunsesem sa nu mai simt durerea de la bataie si totusi acum am 20 de ani si chiar mai stau cu mama si mai facem glume pe tema cu bataia. Eu luam bataie si din cauza fratelui mai mic. Esti tanara ai o vuata in fata si in scurt timp vei pleca la o facultate su iti vei crea un rost in viata. Mai ai putin si ajungi la 18 ani si crede-ma ca va trece repede.Ai grija de tine si nu mai te gandi la sinucidere

| mariusakee a răspuns:

Parintii tai trebuiesc internati la nr. 9. In alta ordine de idei nu te sinucide, e ca si cum le-ai da castig de cauza. Tine in tine si mergi mai departe, o sa intri la liceu si poate se mai schimba situatia. Si astia care ii ziceti "nu mai plange" sunteti retardati sincerwinking

| Homeopatie_Carti_1974 a răspuns:

Nimic nu-i definitiv decat moartea!

Deci n-o face!

Sunt atatea lucruri frumoase in viata...

Repet!
N-o face!

| Erika346 a răspuns:

Hey! Sinuciderea nu e o solutie..mai degraba incearca sa apelezi la protectia copilului...la rude care chiar te iubesc etc.

| Dikki202 a răspuns:

Și ăsta e momentul în care îmi dau seama că cei ce au probleme serioase nu trebuie sa apeleze la TPU pentru ca toți care comentează pe aici sunt atât de limitați mintal și proști...incat ar putea sa transmită asta mai departe. Cu părere de rău

| XdarknessX a răspuns:

În primul rând, încearcă săte calmezi. Nu mai plânge, fă ceva e te calmează. Desenează, ascultă muzică, cântă, scrie...
După ce te-ai calmat, pune-te şi învaţă la matematică.Ia o foaie, un pix, culegerea şi dăi bice. Învaţă cât te ţine pe tine, iar dacă tu vei şti lecţia sau problemele perfect, profesoara nu va mai avea cum să îţi dea nota 3. Încearcă să înveţi şi să îţi măreşti media şi nu mai plânge. Totul o să fie bine.
Străduieşte-te să iei o notă mare. Vei reuşi şi într-un final părinţii tăi vor vedea că tu încet încet începi să te mişti din loc şi aşa probabil se vor ''îndulci''
În cazul în care chiar nu mai poţi şi treaba e deva mult prea gravă, apelează o rudă în care ai încredere şi roag-o să te ajute. Bine?

| WingSfg a răspuns:

Uite..in primul rand cand vei fi sigur ca ai o lucrare la mate f.f buna in cazul asta verific-o cu a celui mai bun din clasa si arata-i doamnei aleia nedreptatea dar daca nu este buna lucrarea asta e..si eu am numai 4 la mate dar asta e..stii..matematica nu se prinde de toti si in al doilea rand incearca sa nu ai inima..aminteste-ti de ce ti-au facut parintii tai si incepe sa-i urasti din rasputeri fiindca eu nu am inima si imi dau seama de cinismul oamenilor si crede-ma parintii tai nu te iubesc sau nu stiu sa fie parinti..adevarul e ca eu urasc copii mult.fa si tu asta sau ti-am spus ..incepe sa fii insensibila si nu iti mai iubi parintii care nu merita...pentru ca atunci cand ei nu vor mai fi ce...cand cineva te va critica, te va vorbi de rau la toata lumea tu vei incepe sa plangi..sinuciderea nu este o solutie.dar daca tu vei incepe sa fii dura nu pt.parintii tai si pentru tine atunci iti va fi mai bine!