| Dublu0 a întrebat:

Vreau sa mentionez de la inceput ca nu am stiut in ce categorie sa-mi pun intrebarea, asa ca am ales-o pe aceasta. thinking
Am nevoie de sfatul vostru in legatura cu o altercatie. Sa incepem cu incepultul. Vinerea trecuta, am chiulit de la ultima ora, ca doar na, era vineri si era ultima ora. Abia am intrat la liceu, si am zis hai sa sparg gheata. Liceul la care am intrat este departe de locul unde locuiesc. si ca sa ajung acolo, eu terc printr-un cartier. Vineri fiind singur, cum mergeam eu linistit cu telefonul in mana, apar langa mine doua ciori. cam de clasa a 6-a, a 7-a. Unul dintre ei vorbea cu mine, si. celalalt ma ameninta ca ma bate. Fara sa-mi dau seama, in jurul meu, mai erau vreo 6 ciori. La un momentdat, m-am enervat si l-am luat putin de cap pe ala care ma ameninta, si deodata m-am trezit cu un pumn in nas de la spate de undeva de la unu din aia, iar dupa aceea s-a indepartat ala, in timp ce ceilalti fugeau sa cheme pe cineva din ce auzeam eu. intre timp ce il luasem pe ala de gat, s-a baga un om, si. ne-a despartit.
Mi-am vazut de drum, si dupa vreo 2 minute, mi-au iesit in fata cam vreo 8 tigani. Probabil voi ziceti ca " pfuai, eu ii bateam pe toti". dar nu e chiar asa. In primul rand, am 1.60 si vreo 51 kg, deci nu sunt Hulk. In al 2-lea rand, daca era sa ii iau pe fiecare in parte, mi-o luam urat, pentru ca sigur stiau sa dea cu pumnul. laughing Bun, si dupa ce mi-au iesit in fata, incercau ei sa dea cu picioarele etc, si pana la urma m-au lasat in pace.
Cum ar fi trebuit sa procedez?
Si ar mai fi ceva. am in clasa un coleg, care ma supara. eu n-am nimic cu el, doar ca el nu se potoleste, adica ma tot injura, etc, si nu numai pe mine. Are cam 1.90. laughing Dar e slabut, si nu are forta multa. Ma gandeam ca daca o sa cedez vreodata nervos, sa-i dau un pumn undeva, incat sa-i treaca pofta de bataie. Ma gandesc sa-i dau in nas sau maxilar. Unde ar mai fi bine?
Stiu ca cel mai bine ar fi sa evit situatiile de genul asta, dar uneori nu ai de ales.
Iti multumesc daca ai citit pana aici. O seara buna!

Răspuns Câştigător
| successful a răspuns:

Ok, deci:
1. Constitutia corpului conteaza enorm.
2.In cazul tau, tu fiind ceva mai micut ar trebui sa "fi tare in gura" cum s-ar spune... dar nu "tare in gura" in sensul ca sa ii injuri pe toti si alte lucruri de acest gen, ma refer la faptul ca ar trebui sa stii cel putin sa vorbesti incat sa pot intimida macar o persoana sau a ii impune respect, astfel nu vei mai fi "abuzat"...
3. Daca ce am scris la "2." nu functioneaza si nu ai aceasta capacitate, evita sa mai treci prin acel cartier sau daca tot treci prin acel cartier i-ati prietenii cu tine happy.
4.In legatura cu acel baiat destul de inalt (1.90? huh, e "inalt" chiar is pentru mine si am 1.81), incearca sa repeteti exact ce spune el dar pe un ton calm... ok, iar optiunea cu "pumnul", ok deci il poti da or in zona sensibila(chiar daca eu consider aceasta miscare, mai de gay big grin ), deci ma refer la testicule sau ar fi ok chiar si un pumn intre cutia toracica si stomac.

Sa ai o zi buna happy!

2 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Inearca daca se iau niste tigani de tine sa incerci sa vorbesti frumos cu ei, sa nu-i intarati. Intreaba-i cum ii cheama, cati ani au, linguseste-i ca par mai mari si asa... poate, poate se schimba situatia si se vor bate odata pentru tine. Daca ii iei de sus iti dai seama ac vor reactioona urat. In cazul in care n-ai de ales, ameninta-i cu politia sau prefa-te ca ti-e rau.

Legat de colegul tau, daca nu te pricepi la vorbe, ar trebui sa-i spui ca ii respecti parerea care in opinia ta e eronata si incearca sa mergi pe picior de pace cu el sau cel putin sa-l ignori.

| Dublu0 explică:

Da, stiu sa dau cu pumnul. Cand eram prin 5-8, mai ales la inceput, ma bateam cu toti.
Tiganii aia erau mai mici ca mine, dar erau multi, si daca dadeam in ei, mi-o luam.
Stiu fac pe cineva din vorbe, cum spui tu. si mereu il injur pe ala de 1.90, daca ma injura si el. thinking
Nu-i dau la testicule, pentru ca mi-am luat-o si. stiu cum e, in schimb, unde ai zis tu la cutia toracica, e o idee buna. Si la maxilar ar fi o idee, sigur mananca cu paiul cateva zile daca il prind bine. thinking
Si, nu. nu o sa trec prin cartieru' ala din cauza ciorilor. In primul rand din orgoliu, si in al 2-lea, ca nu mor daca imi iau bataie. Mersi!