| perfect a întrebat:

Vreau sa merg in vara viitoare in urmatoarea destinatie:Budapesta, Viena, Venetia, Paris, Monaco, Amsterdam, Stuttgart, Viena, Budapesta, Home.

Hmm aveti idee cat ar costa... aproximativ? Mai merg cu inca 3 persoane deci nu cred ca ar fi asa de costisitor. Tin sa precizez ca mergem cu masina proprie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Costuri minime daca stati putin si dormiti in masina, mancare va puteti duce in casete de congelare si sub forma de conserve, in campinguri si in parcarile de pe autostrada in unele tari sunt dusuri dar nu cred ca sunt gratuite peste tot, cel mai scump din toata excursia vor fi (in total): cartea verde, asigurarile, benzina, vignetele de autostrazi sau tichetele de autostrazi de la caz la caz, cele mai sigure parcari sunt cele bine luminate, acolo unde sunt hoteluri sau statii de benzina mari, parcarile sunt 99% gratuite: va urez o aventura placuta si originala, nu uita aparatul foto si jurnalul de bord, apoi se transcrie totul pe un blog si ne dai linkul daca vrei aici pe TPU.ro
in alta ordine de idei, iti pot explica concret si costuri mai marisoare sau mari, depinde de detaliile calatoriei, esential durata totala...

20 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Destinatia finala Home e cea mai ieftina, daca mergi direct acolo nu iti trebuie nici un leu laughing. Pai daca te cazezi la cate un motel pe drum ia in calcul minim ~35-55 E/zi /pereche, haleala ~35 E/ zi /persoana ( atat e o diurna standard pentru multe firme care trimit delegati in alte tari ), transportul - in functie de distanta. Venetia, Paris, Monaco sunt scumpe si depinde unde/cat stai, Amsterdam mai are si o gramada de alte tentatii...pentru astea as recomanda macar 100E/zi/persoana pentru haleala si distractii (depinde mult de obiective! ) dar plimbarea e gratis si poti sa iei si branza de 2 E de la supermarket. Asa ca poti face un calcul aproximativ... Sfat important: ia-ti bani de rezerva cu tine, pe langa bugetul alocat e bine sa ai ceva pentru urgente. Si iti recomand si asigurari medicale, nu costa mult chiar daca poti merge si fara ele.

| Parintele a răspuns:

Depinde ce fel de oameni sunteti... minim 3000 E maxim cat te tin bretelele.

| perfect explică:

Cred ca ai scris degeaba. Ce motiv as avea sa ma laud daca nu ma cunoaste nimeni pe acest site?

| perfect explică:

Poi avem de gand sa dormim la pensiune. Sau vedem noi.Si sa vizitam ce putem si sa ne distram cat ne permite buzunarele.3000 de E este cam mult.Eu ma gandeam cam pe la 1600.

| perfect explică:

Poi asta cam ar fi ultima data cand putem merge undeva impreuna.Toti avem planuri cu facultatea si altele si vrem sa fie ceva special.Clar ca o sa facem cateva economii. Vrem sa mergem de capul nostru nu ca agentie.Dormim unde putem, mancarea nu este o problema.Cam 7 zile visam noi.Acum depinde. Daca o sa merg in aceasta calatorie o sa o scriu pe un blog si o sa o fac publica. Daca mai aveti ceva informatii astept raspunsuri aici.

| perfect explică:

Enigma... ceva concret? Chiar nu ma intereseaza ce crezi tu.

| perfect explică:

Eu iau permisul acum in 17. Iar celalalt baiat luna viitoare.La asta nu m-am gandit.Si eu parca stiam ca 2 ani sau 1 an minim iti trebuie ca sa conduci in afara.Toti avem peste 18 ani.Deci partea cu carnetul ar fi complicata

| perfect explică:

Multumesc Mult C. A.
Nu stii cum este faza cu permisul? ca m-a pus pe ganduri acum.

| perfect explică:

Cristina chiar nu ma intereseaza ce crezi tu si unde ai fost.Eu nu am spus ca merg sigur. Am spus ca vreau sa merg si ca vreau niste sfaturi de aceea am scris aici. Dar persoanele frustrate ca tine care nu percep ca alti oameni sa mearga incepe sa scrie abureli.

Am rezolvat cu cazarea in Ungaria si in Germania.Am taiat Monaco si Amsterdam. Poate ajungem si pe la Paris dar nu e sigur.Vineri intreb un instructor cam de cat timp trebuie sa am carnetul ca sa pot merge in afara. M-am interesat de autostrazi si nu trebuie sa platesti pe toate autostrazile.Stiu ca in Italia trebuie.
Va mai tin la curent si va rog ceva... daca aveti vreun sfat sau ma puteti ajuta va rog sa postati, daca sunteti frustrati si nu aveti ce face luati o carte si cititi.
Mersi mult inca odata C. A.

| SweeTLemon a răspuns:

Destul de mult, avand in vedere ca in Monaco e destul de scump ca sa nu zic si de restul... oricum distractie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca numai vrei sa te lauzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@perfect-pai dupa ce intrebari ai tot postat pana acum..., este si greu sa deduci acest lucru. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ajutorul site-ului ViaMichelin faci itinerariul pentru masina si iti notezi rand pe rand costul benzinei si al taxelor de autostrada de exemplu intre Budapest si Wien ai aici http://www.viamichelin.com/......tineraires faci la fel pentru tot traseul dar pe bucati
ar fi bine sa fiti macar 2 soferi cu persmis de conducere europeean, nu stiu cum e in prezent cu dreptul de a conduce in afara Romaniei dupa cat timp de la luarea permisului
o idee foarte buna, merita pregatita din timp
asigurarea medicala se face la orice agentie de turism, trebuie sa fie de exemplu la Eurolines sau alta cunoscuta, acum se utilizeaza suplimentar Cardul Europeean de sanatate care se obtine gratuit, dureaza cam o luna mi se pare pana se tipareste si se trimite acasa prin posta, e valabil cateva luni, mi se pare maxim 6 luni, e bun de avut si cerut din timp
ce ar mai fi de prevazut? astept intrebari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A propos de Monaco, ziua mergeti in Monaco si noaptea mergeti in Franta, trebuie sa vedeti in care dintre tari sunt necesare inca vizele, im care este necesar inca Pasaportul, pentru asta sunt site-urile de la Ambasadele Romaniei in tarile respective sau invers ale lor la noi in Romania (exemplu pentru Elvetia pana nu de mult se putea merge doar cu Pasaportul, nu cu buletinul nou Carte de identitate)
site-urile sunt usor de gasit exemplu in Franta http://paris.mae.ro/ adica se foloseste numele capitalei sau oraselor unde sunt Ambasade/Consulate ca sa verificati chestia cu Vizele / Pasaportul / Cartea de Identitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut perfect, cauta in Legislatia rutiera sau pe acest site http://www.permis-de-conducere.ro/ vad ca au un forum de discutii sau intreaba pe un profesor de la Scoala Auto sau la Politia rutiera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu viamichelin de la Budapest la Wien a fost o eroare, sper ca de data asta sa copiez bine, asa ca mai scriu o data exemplul de care ziceam http://www.viamichelin.com/......tineraires
- Budapest – Wien
Costs
40.37 EUR
Toll 0.00 EUR | Petrol 22.63 EUR | Road tax 17.74 EUR
Time
02h23 which 02h03 on motorways
Distance
244 km which 234 km on motorways

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce vrei tu, este imposibil. Am ordonat orasele pe care vrei sa le vezi si ar fi de facut aprox. 6000 km, si acestia fara, ratacit drumul, fara cat circulati in oras; ar insemna peste 800 km /zi pe care ii faci aproape intr-o zi (plus pauze pentru necesitati fiziologice, pauze de masa si cafea) Ajungi si vezi orasul seara 2-3 ore si somn!
Problema este ca am facut media pe zi, dar intre unele orase sunt distante convenabile dar asa cum le-ai ales tu, nu este bine (cluj-budapesta=406 km; viena-stuttgart=908; paris-amsterdam=1150...nu mai continui) Renunti la Amsterdam si Monaco si, poate ai reusi sa faci dar nu in 7 zile. Iti sugerez 2 trasee. Nu stiu din ce oras esti, dar eu pun ca punct de start/sosire clujul.
1. cluj-budapesta-viena-stuttgart-strasbourg-paris-geneva-milano-venetia-cluj.
2. cluj-budapesta-viena-stuttgart-paris-amsterdam-berlin-praga-cracovia-cluj
Mai sunt si alte variante,

,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut perfect, cauta in Legislatia rutiera sau pe acest site http://www.permis-de-conducere.ro/ vad ca au un forum de discutii sau intreaba pe un profesor de la Scoala Auto sau la Politia rutiera

Răspuns utilizator avertizat
| felina a răspuns:

Te costa destul de multwinkingEu am fost anul`asta.si de exemplu sa te cazezi intr-un "DRIVE INN"in Budapeste(crede-ma, era GROAZNIC).costa nici mai mult nici mai putin de 55 de euro.Ca sa stai intr-un hotel calumea cum ar fi Lantul Hotelier "Ibiza"(care intr-adevar e foarte tare).trebuie sa scoti din buzunar peste 75 de euro pe noapte.si gandeste-te ca e in Budapesta unde preturile sunt cat de cat acceptabile. dar sa vezi in Paris ce`istraight face