| soricica a întrebat:

Vreau sa-mi spune-ti daca fac bine sau nu. Deci fumez [m-am apucat din nousad] de aproape 2 ani, si ce imi veni mie acum 1 saptamana ca hai sa ma las. Adevarul este ca nu pot sa stau fara sa fumez si ce m-am gandit...
Pana acum fumam numai Kent 8, Marlboro Filter Plus si Dunhill. Am incercat sa ma las si nu am rezistat mai mult de 4 zile. Asa ca m-am gandit sa incep sa fumez Virginia Slims, ca apoi sa le raresc pana cand nu o sa mai fumez. Sperbig grin.
Voi ce spuneti e bine ce incerc sa fac?

Răspuns Câştigător
| matei23s a răspuns:

Eu cred ca te amagesti. Si eu am fumat vreo 11 ani. Inainte sa ma las si eu ma amageam cu faze din astea. Gandeste-te bine asupra subiectului si hotaraste-te sa le lasi dintr-o data definitiv. Nu te mai gandi ca "inca una si gata" ca nu prea functioneaza. Nu te mai gandi ca nu o sa poti fara sa fumezi, la fel gandeam si eu, si ma inselam, se poate. Cu trecerea timpului o sa iti fie tot mai greu sa renunti, oricum nicicand nu e imposibil.
Gandeste-te la sanatatea ta, la banii tai, la cei dragi. Tatal meu a murit din cauza unui cancer la plamani in chinuri groaznice, nu se poate descrie in cuvinte.
Uite niste filmulete scurte. http://www.youtube.com/watch?v=QLeEmznEomE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=iLtvqbdiPrY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=2glFau9ORAY&feature=related

5 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Fumatul este un viciu de care foarte greu poti scapa. O data ce ai devenit dependent, te lasi o perioada, te apuci, organismul parca iti cere in ciuda vointei tale. Ia aminte, nu te poti lasa de fumat asa brusc, nu vei reusi niciodata.Totul se face treptat, pas cu pas.Pe zi ce trece le raresti.Incearca si unele mai slabe, asa poate cu timpul le pierzi adevaratul gust care te indeamna mereu la mai mult.

| LoLo a răspuns:

Poi... ia o tigare si o seringa, in cilindrul de la seringa baga lapte, pe urma injecteaza tigarea cu lapte, o sa aiba un gust foarte rau cand o sa tragi din ea, dar asa poti sa te lasi de fumat happy... te asigur big grin

| Pisiii :x a răspuns:

Bineinteles. Daca faci tot posibilul sa renunti la fumat o sa reusesti.Este un gest urat, desgustator si esti si nesanatos.Deci ar fi bine sa renuntiwinking

| Hombre a răspuns:

Ca sa te lasi iti trebuie hotarare.Nu te poti lasa doar rarindule.Cand esti hotarat fara cafea si alcol o perioada.Numai HOTARATsi ai numai de castigat. Vezi ca este si un program gratuit finantat de Ministerul sanatatii publice "terapia tabagismului" ia informatii de la medicul de familie sau de oriunde.

| elamit a răspuns:

Pai cred ca procedezi bine, nu te poti lasa asa usor, totusi e bine ca ai vointa succes.