| bigdicniga3 a întrebat:

Vreau sa plec de acasa din motivul parintilor. Nu am voie sa ies din casa, nu ma lasa afara cu iubitul meu niciodata, zice ca nu ar trebui sa am prieten la 16 ani fiindca ii stric imaginea. Ea este profesoara si spune ca ar trebui sa invat toata ziua sa iau note bune. Daca nu o ascult ma bate. Am incercat sa vorbesc frumos, sa mi spun parerea si sa i fac pe plac mereu dar nu am voie sa o contrazic. Am auzit lucruri cum ar fi "eu sunt sefa ta faci ce zic eu pana la 18 ani, un copil ar trebui sa aiba un stapan". I am spus ca nu asa ar trebui sa fie, dar ea continua sa ma bata mereu. Nu mai suport. Vreau sa plec de acasa cu iubitul meu. Stiu ca o sa fim fericiti impreuna chiar daca nu avem bani multi sau joburi bune. Unde as putea sa ma duc? Am inteles ca pot sa ma duc la manastire si sa ma primeasca acolo pe mine si pe iubitul meu. Nu raspundeti cu nu pleca de acasa, oricum o sa plec, am nevoie de cateva idei doar. Daca nu gasesc un loc unde sa stau vom pleca oricum si o sa ne descurcam.

Răspuns Apreciat de Editori
| AnarchyUK a răspuns:

Statistic vorbind, adolescentele minore care fug de acasă nu ajung în circumstanțe foarte bune în viitor. Nu o să o mai ai pe mama ta lângă tine, dar nu o să mai ai nici alte lucruri: siguranță, viitor, poate chiar căldură și hrană.

Tot statistic vorbind, majoritatea relațiilor începute înainte de 25 de ani se termină. Asta nu înseamnă că a ta se va termina, dar sunt sigură că ești o domnișoară inteligentă. Când e vorba de viața noastră, nu trebuie să ne asumăm riscuri atât de mari.

Sfatul meu e să contactezi consilierul școlar. Nu este nimic greșit în asta, consilierul te poate ajuta în legătură cu mama ta. Nu ar fi frumos să rămâi împreună cu familia ta și cu iubitul tău, și să ai o copilărie frumoasă?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, clar la manastire primesti adolescenti excitati sa stea acolo împreună... Buna asta.

| Catrice a răspuns:

Alt care crede ca trăiește pana la adanci batraneti cu iubitul de 15 ani...

| CodrutElian1990 a răspuns:

O sa fii adusa cu politia inapoi. La manastire nu te primeste fara acceptul parintilor, ca au si ei niste reguli si trebuie sa respecte legile. La manastire nu te primeste impreuna cu iubitul, deoarece sunt manastiri de barbati si manastiri de femei.
Pana la 18 ani trebuie sa ai tutela: cea parinteasca sau cea stabilita de autoritatea tutelara. In caz ca fuga de acasa este in recidiva poti sa fi dusa, pana la 18 ani la o scoala de reeducare. Deci, eu iti recomand sa stai frumos in casa parinteasca daca nu vrei sa-ti fie mai rau decat iti este.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca iubitul tau este major el va fi arestat pentru corupere de minori. Daca nu, va avea aceiasi soarta ca si tine.

| FreddieM a răspuns:

De hotararea asta a ta depind urmatorii 50-60 de ani din viata.
Pace

| anamaria82726 a răspuns:

Doar ca ar trebui sa intelegi ca multi copii de 16 ani pleaca de acasa cu partenerul si nu iese nimic bine din asta. De multe ori nu o sa ajunga foarte departe fiindca o sa va dati seama ca nu va descurcati. Presupun ca vrei sa pleci fara sa iti anunti parintii fiindca oricum nu te-ar lasa. In acest caz, tu chiar vrei sa fii data disparuta? Chiar vrei sa traiesti cu asta? Sunteti mici. Asa vi se pare acum ca v-ati descurca, dar o sa ajungeti sa regretati. Veti pierde legatura cu familia. Parintii nu ii avem vesnic si cand ii pierdem ne dam seama cat i-am iubit.
Intelege-o si pe ea. Poate a trecut prin ceva asemanator la varsta ta si nu vrea sa ti se intample si tie cum i s-a intamplat ei. Nu vrea sa iti distrugi viitorul de la o decizie gresita.
Eu zic ca cel mai bine este sa ajungeti la un comun acord. Adica sa ii spui ca o sa inveti si tu mult, dar sa te lase sa iesi etc. In plus invatatul este pentru viitorul tau pana la urma.
Oricum ai zis si ca este chestia ca da in tine...multi parintii mai dau in copiii lor. Desigur ca nu este bine. Daca ti se pare ca vreodata face ceva exagerat trebuie sa apelezi la cineva. Poate la o ruda mai apropiata, daca nu ai, la un specialist.
Dar nu este o solutie sa fugi de acasa. La 18 ani vei gandi mai limpede.