| daniel_5197 a întrebat:

Vreau sa stiu dac in grupul vostru de prieteni(vorbesc de baieti dar nici fetele nu sunt excluse)voi faceti glume "rautacioase"unii cu altii.Intreb asta pentru ca in grupul meu de "prieteni" eu sunt cel care este luat peste picior mai tot timpul. Ceilalti intr ei nu se iau unii de altii niciodata in schimb se iau de mine. Avand in vedere ca sunt, sa zicem,"prietenii mei, nu prea imi vine sa le intorc vorba, insa ma gandesc ca de ce nu, adica daca ei considera ca glumesc cand zic ce zic, de ce n-as "glumi" si eu asa cu ei.
Intrebarea acum este:sa imi gasesc alt grup de "prieteni" cu care sa ies, un grup in care daca se face misto, sa facem misto unu de altu nu doar de unu, ca gata suntem noi mari si tari, sau sa raman in grupul acesta si sa...(completati linia punctata).
P. S-nici nu stiu cat de prieteni sunt cu mine, adica cred ca daca as intra intr-o bataie, fara voia mea, nu stiu daca vreunul s-ar baga pentru mine.Incep sa cred ca ma tin pe langa ei ca sa aiba pe cina sa ia peste picior.
P.S.2-ii cunosc de 7 ani pe unii dintre ei si de asta nu prea imi vine sa ii las balta.
P.S.3-probabil ca unul dintre sfaturile pe care le voi primi va suna asa:"vorbeste cu ei si spune-le ca ceea ce fac te deranjeaza, si daca nu inteleg nu mai are rost sa stai cu ei"...hmm...dar daca fac asta nu vor considera ca sunt slab si ma vor lua de fraier?

8 răspunsuri:
| DragonFLoW a răspuns:

Nu vorbi cu ei, cand a rezolvat pe deplin vorba ceva? NICIODATA! iai si u la misto la fel de mult cat te iau si ei, sau incepe sa faci misto cu "veriga slaba" din grup adica cel care il manipulezi cel mai usor, de altul; vezi daca iti accepta "misto-ul" daca nu, mai fa asta inca odata si inca odata, pana te dau afar ei din grup sau nu te mai cheama afara, sau orice altceva. il felul asta nu-i faci sa aiba dorinta de a te omora dar nici de a mai fi prieteni; sa zicem ca no sa-i mai saluti cand mergi pe strada.

| Zenithf a răspuns:

Fi si tu mai nepasator, in special nu lasa sa se vada in nici un fel ca te afecteaza ce spun ei, vezi-ti de interesul tau in primul rand si da ceva altuia numai in masura in care el ti-a dat ceva tie. Dai respect cui iti arata respect, iar celui ce te ia peste picior sa-i intorci spatele (figurat vorbind).

| mikilooooooooo a răspuns:

Nu ai de ce sa te cobori la nivelul lor, glume glume... dar cand te deranjeaza spune-le sa numai faca, daca ei nu vor intelege spune-le LaRevedere! nu cred ca prietenii adevarati ar face ceva sa te supere, sa te simti jenat, sa te simti intr-un fel sau altul prost. incearca sa iei o pauza sa fi mai rece cu ei poate se vor schimba. sa vada ca ceva nu iti place in acel anturaj, daca ei sau unul dintre ei nu semnaleaza nimic asta inseamna ca pur si simplu nu le pasa de tine.
ps; pentru tine prieteni inseamna doar persoanele care se baga pentru tine!?
- nu este asa, prietenul adevarat este cu tine cand ai nevoie de el si reciproc. nu doar pentru un pumn sau altceva ca doar nu ti-ai luat bodyguard!
ps2; cand mai puneti o intrebare specificati si varsta sa stim si noi despre ce este vorba! datii mai multe detalii.
bafta

| nowgone a răspuns:

Mie mi se pare normal glumele acestea.precizez nu glume proaste! la noi in grup existau si injuraturirolling on the floorDar din dragosteblushing

| seby19 a răspuns:

Pai sa nu pari afectat si sa le-o intorci cel putin la fel de dur.
Daca unul zice ceva spune-i cat de fraier e ca nu tine la o gluma si da-te tu drept exemplu. Daca vrei sa ii atragi de partea ta i-ai unul cate unul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SA sTii Ca Noi nu facem glume rautacioase.SaLuT.

| daniel_5197 explică:

Am 17 ani.Nu,nu inseamna numai sa se bagepentru mine ci insemamna ca ma ajuta la nevoie(sfaturi, bani, ajutor etc)cum am facut si eu pana acum.Treaba cu bataie a fostun simplu exemplu pentru a demonstra ca nu le prea pasa de mine, unul pentru altu stiu sigur ca s-ar ajuta insa nu stiu daca m-ar ajuta si pe mine.

| daniel_5197 explică:

Va multumesc mult celor ce mi-ati raspuns, insa vreau sa ma intreb daca voi in grupul vostru de prieteni va mai luati asa peste picior unii cu altii? Pentru ca la mine nu e asa, o gluma nevinovata, doua, sunt multe "glume" chiar foarte rautacioase. Voua vi se pare ok asa ceva?
Si daca mai sunt si altii dornici sa ma ajute va rog postati.