| zenis a întrebat:

Vreau sa stiu daca iubita mea de 16 daca vine la mine, dar parinti ei nu sunt de acord, iar atunci cand politia va veni la noi, si ea va marturisi ca a fost maltratata si sechestrata si obligata sa renunte la mine, se va implica protectia daca este fericita langa mine, eu am 17 anii tot minor aunt, va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Daca chiar o iubesti, ai face bine sa o lasi sa stea linistita la parinti iei, nu inteleg ce atata graba?
Tu iti dai seama cate probleme poti sa ai pentru asa ceva? Cum tot viitorul tau o sa fie distrus pentru ca acel cazier al tau o sa fie patat?
Ai vrea sa faci si tu scoala de soferi? Ai vrea sa te poti angaja linistit? Daca da, atunci nu-ti face probleme si mai asteapta si tu inca vreo 2 ani linistit, ocupate si tu cu ceva, termina liceu apoi fa o facultate si apoi gandeste-te sa formezi o familie!
Bafta!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se va deschide o invetsigatie si o vor lua oricum de langa tine, pentru ca si tu esti minor si nu esti tutorele ei legal.
Iar fata, in caz de abuz din partea parintilor, va fi dusa la Casa de copii, unda va asta inchisa pana la 18 ani, cand va fi libera sa mearga unde vrea.
Parintii ei sunt singurii care pot decide ce se intampla cu fata, fiind tutorii legali ai fetei, indiferent de ce vrea ea sau tu.
In orice caz, la tine nu va putea sta, pentru ca nu-i legal si nu cred ca parintii ei vor preda custodia fetei lor, parintilor tai, care sunt tutorii tai.

| Violleta2022 a răspuns:

Fata sa fie pregatita sa aduca martori si sa demostreze cum a fost maltratata, pentru ca de sechestrata nu cred ca este, atata vreme cat i se permite sa mearga la scoala si inapoi acasa, ceea ce este de fapt obligatia ei.

| Vasile_Petrut_Catalin_1996 a răspuns:

E clar ca nu o lasă cu tine și tu și ea sunteți minori o vor lua protecția copilului pana la 18 ani apoi ești liber cu ea succes.
Funda?