| IoniYoNi a întrebat:

Bună ziua, am 19 ani și iubita mea face 18 ani peste 2 luni, ea vrea să se mute la mine dar părinți eii nu sunt de acord, doresc să știu dacă nu sunt părinți de acord eu ca major o să pățesc ceva? O poate lua cu forța de acasă poliția sau părinți ei?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii ei merg sa depuna plangere impotriva ta, acuzandu-te de corupere ssamd, da poti sa patesti.
Dar nu inteleg, de ce nu o lasi sa-si termine macar liceul?
De ce vrei sa-i distrugi viitorul fetei?
Cum naiba va intretineti?
Tu din ce te intertii la 19 anisori, ca tu insuti esti adolescent?

| IoniYoNi explică (pentru Violleta2022):

Doresc sa aflu ceea ce am scris, nu să te doară pe tine capul ce lucrez și cum mă întrețin, până la vârsta asta singur mi am permis de toate. Și da, lucrez

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoniYoNi):

Pacat ca distrugi viata unei fetite.
In ce te priveste, da-mi voie sa ma indoiesc ca ai fi realizat tu ceva intr-un singur an de cand ai ajuns major, poate daca te ocupi cu talharia, ca-n rest nu era posibil sa faci mare lucru ca muncitor necalificat, ca scoli inalte nu ai avut cand sa le faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asteptati 2 luni sa faca 18 ani si fiind majori faceti ce vreti voi... si suportati si consecintele doar voi

| IoniYoNi explică (pentru suntserios):

I am spus asta, dar nu vrea?‍♂️ce se întâmplă dacă vine ea la mine?

| suntserios a răspuns (pentru IoniYoNi):

Sunt 2 luni. 2 luni.
De cand ai pus intrebarea a si trecut 1 zi.

| dullcat a răspuns:

Nu, nu poate sa o ia politia cu forta. Dupa 18 ani se considera ca esti adult si poti lua propriile decizii.Eu m-as intreba daca sunteti pregatiti pentru acest pas.De cat timp sunteti impreuna? Cum va mai merge ea la liceu? Este distanta ok sau ii dai batai de cap? Mai are timp sa invete? Tu locuiesti cu parintii? Nu mai bine sa mai stea cu parintii ei si va mutati impreuna dupa absolvire?

In viata reala nu e ca in filme, cand se muta cei doi impreuna si totul e roz, frumi. Exista relatii, inclusiv de prietenie, care s-au destramat dupa ce oamenii s-au mutat impreuna.

| StoicAnalysis a răspuns:

De ce vrei sa grabesti lucrurile? Las-o sa stea acasa la ea, ca mai are de terminat si ea o scoala, chiar daca face 18 ani. Mai stati asa impreuna macar inca 2 ani, sa vezi unde se vor indrepta lucrurile. Poate in timpul asta descopera vreo pasiune pentru ceva, sau poate vrea sa faca facultate. De ce ai vrea sa ii rapesti din libertate? Pune-te tu in locul ei. Tu ai vrea sa ratezi niste ocazii importante din viitorul tau pentru cineva la care te-ai muta?

Nu e atat de usor sa stati impreuna oricum. Sunteti naivi, daca credeti ca aveti nevoie doar de alocatia ei si de venitul tau. Cheltuielile in doi, sunt colosale. Mai ales ca ea e fata. Ii trebuie haine, machiaj, tampoane, alte produse de cosmetica, mancare, bani pentru buzunar de o distractie ( mers la film, restaurant, etc. ), bani pentru studii, daca le face... Toate astea, nu se pot acoperi cu venitul tau si alocatia ei care va dura un an. Nici nu mai zic ca ai si tu nevoile astea sa ti le faci. Si cu un singur venit plus o alocatie amarata, nu platesti nici o treime din ele.

Eu stau cu fratemiu in chirie si platim in total 30-35 de milioane. Plus ca avem si bani de buzunar fiecare din salariul lui. Tu cum ai sa faci rost de banii astia?
Ia-o ca pe un sfat de la cineva care are 25 de ani si a trecut prin aproape toate obstacolele.

| Robert2526 a răspuns:

Legal, nu o sa se intample nimic dar mai rau intri in certuri si probleme cu parintii ei si probabil si cu ai tai.

Nu e mai fair, daca chiar vreti sa va mutati impreuna, sa mergi la parintii ei si sa discuti cu ei si sa incercati sa ajungeti la o concluzie care sa va multumeasca pe toti?