| cosima11 a întrebat:

Vreau sa va intreb si pe voi ceva. ce pot sa fac sa nu ma mai enervez asa de repede? sunt situatii in care simt ca explodez de nervi si asta mi se intampla din ce in ce mai des. at wits' end nu suport nedreptatile. va rog dati`mi un sfat big grin multumesc anticipattongue

Răspuns Câştigător
| MihaLoveYou a răspuns:

Numara pana la zece si spune: ''Fii calm, ca e mai bine! Nu te enerva ca e rusine, Si daca tot asa nervii nu-ti vot trece, Numara usor pana la zece.

7 răspunsuri:
| asdgfhresry a răspuns:

Si eu am pus aceeasi intrebare. Si mi s-a spus sa trec mai departe, sau sa numai ascult ce zic restul. Uite in acest moment parintii imi fac capul calendar, ca de ce stau pe net. Dar incerc sa tac si sa stau pe TPU happy

| l0rre a răspuns:

Strange pumniiiii...inchide ochiii.
eu de multe ori. daca sunt nervoasa...ma duc si sparg lemne.rolling on the floor
imi imaginez persoana sau obiect... dau cu toporu in lemn.si m-am descarcat.

| JesterRO a răspuns:

Sa stii ca daca iti omori neuronii nu rezolvi aproape nimic. Pun pariu ca poti acapara nedreptatea altora cu o picatura de morala de-a ta. Apoi vei invata sa iti alegi anturajul care va reprezenta avantajele pe care ti le doresti. Poate fi anturajul, sau poate fi tara in care traiesti, poate fi sistemul sau mentalitatea majoritatii.

Nu asta era sfatul, era doar o mica dezvaluirehappy.
Ceea ce trebuie sa stii e ca omul daca nu se adapteaza, moare. In orice context. Si nu trebui sa inghiti tot ce zice lumea, nu doar asta inseamna adaptare...adapare inseamna si sa le raspunzi cu replici din sufletul tau si mentalitatea ta cea dreapta si adevarata.

Cred ca toti facem rau altora, mai mult sau mai putin, intentionat sau nu, pentru a ne face noua bine, insa asta e doar ceva ce trebuie sa accepti, si face parte din adaptare. Accepti si alta data stii ce si cum sa eviti.

Numai bine, sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nedreptatile n-or sa dispara si ai sa ai probleme mereu.Cauta un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să fi puţin mai indiferentă cu ceea ce se întâmplă în jurul tău pentru că nedreptăţi se vor întâmpla mereu, iar indiferent cât vei încerca nu le vei putea extermina pe toate, deci gândeşte-te că tot degeaba îţi faci nervi. Încearcă să taci să strângi pumnii, şi indiferent cât de mult ai vrea să intervii, indiferent câţi nervi se formează în sentimentele tale, încearcă să stai şi să taci.Eu nu te pot ajuta să scapi de irascibilitatea ta, conştientul şi un psiholog poate o să te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca iti faci atatea probleme din cauza nedreptatilor? pff...si eu ma enervez, dar imi trece foarte repede si vorbesc calm pana iese ca mine.
Pentru a nu te mai enerva chiar asa de repede, trateaza si tu lucrurile cu indiferenta:si ce daca nu este asa, oare tu ai mereu dreptate? Incearca sa crezi ca cei de fata nu stiu situatia, tu explica-le-o si vorbeste cu un ton calmwinkingwinking(dai impresia ca sti ce faci si esti sigura).

| răcsvan a răspuns:

Pentru început incearcă să asculţi de cei care te nedreptăţesc. Măcar 1% apoi mai încearcă şi faza cu, zic ca tine dar voi face ca mine, asta spuneţi-o in mintea ta. Şi încă ceva când ai nervi luptăte cu perna, dă cu pumnii şi picioarele în ea gândindu-te că este persoana care ţi-a făcut nervi.