| oricinearesentimente a întrebat:

Vreau sa va povestesc ceva=offf.am 14 ani, el are 17.este un baiat pe care il plac.e foarte dragut si simpatic,el e penticostal, eu sunt ortodoxa.ma tot intalnesc cu el,cam rar, dar e bine si asa.ne salutam:el ma saluta, eu ii raspund si apoistraight face nimic. ceva imi spune ca ma place. adica eu mereu imi dau seama cand cineva ma place.cand e cu sora lui sau cu varul sau intoarce capul asa,frumos, si se uita la minehappypuppy dog eyes.ce scump e.ieri l-am vazut... si s-a uitat la mine atat de dulce si mi-a zis:salut!,iar eu i-am zis :salut! si atat.sad eu stiu ca nu a aavut vreo relatie pana acum, si nici nu vrea sa aiba.mereu ma gandesc la el si..imi e dor de el.si o prietena de-a mea imi zice mereu:Andreea+Emanuel si ea crede ca ma place(e cu doi ani mai mica).nu prea cred in ce zice ea pentru ca e mai mica,si e normal sa creada asta pentru vrea sa fie asa si de aceea zice. oricum nu stiu ce sa mai zic.el e un tip timid si ne cunoastem de doi ani si mai demult nu ma saluta, dar acum ma saluta.chiar nu stiu ce sa zic.va rog sa imi ziceti ceva, orice.sunt atat de deprimata ca imi vine sa si plang pentru el.si chiar nu as vrea sa ma bag eu, adica sa ii zic sa incepem o relatie.ma tem sa nu fiu refuzata, mai mult ca sigur foi fi:va zice ca sunt prea mica si ca nu vrea sa aiba relatii pana la 20 de ani, pentru ca il cunosc.el se intelege bine cu fratele meu si poate ii zice si nu prea as vrea asta(sa mai ajunga pe la sora mea si sa ma tachineze mereu). chiar si mama mi-a zis ca se uita intr-o zi insistent la curtea noastra. pentru am ma vedea.va imploooor sa ma ajutati.chiar nu va mint! am nevoie de ceva.dar nu stiu de ce.

7 răspunsuri:
| Wut a răspuns:

Poate chiar te place, dar si lui ii este rusine sa recunoasca. Parerea mea e ca ar trebui sa ii spui ca il placi, poate si el te place si vrea sa fiti impreuna, mai stii? Cu rusinea nu rezolvi nimic, ia-ti inima in dinti si spune-i!

| oricinearesentimente explică (pentru Wut):

Jur ca ma tem! jur! el e altfel, chiar e unicat pot sa zic.el e mai retras, din cate stiu eu! eu zic ca daca "i-asi iesi mai des in cale", poate ca ar prinde curas.o sa ii zambesc si o sa astept! chiar e foarte greu...crying

| Euletitia a răspuns:

Buna! Incearac s aintri in vorba cu el, fa tu primul pas, daca el e mai timid. Nu trebuie sa aveti o relatie din prima zi in care treceti de pragul asta dintre voi, de salut-salut, ci puteti fi la inceput doar simpli amici. Poti incepe s avorbesti mai multe cu el, afla ce hobbyuri are, ce muzica asculat, cum e la el la scoala, ce facultate vrea s afaca, daca are vreun naimalut de companie, daca practica vreun sport/canta la vreun instrument etc si incercati sa gasiti puncte si idei comune. Apoi, poti sa-i ceri idul de mess si/sau nr de tel si mai vb in continuare, poti sa-i trimiti niste melodii dragute pe mess care va plac am, andurora si din care el s ainteleaga ca il placi, poti sa-i dai likeuri si commneturi la pozele de pe facebook, ca sa-i atragi astfel atentia asupra ta etc. cand va mai intalniti, zambeste frumos cand vorbesti cu el, poti sa-i faci unele complimente, gen: "Esti foarte dragut!", "Imi place zambetul tau/imi plac ochii tai!'', "imi place s avorbesc cu tine, esti super detreaba!" etc si apoi il poti invitya la un suc sau la o cafea sau sa vedeti un film daca aveti aceleasi preferinte in materie de cinematografie. Acolo, ii poti spune mai multe, ca il placi si ai vrea sa ai o reklatie cu el sua poate dupa ce o sa fiti mai apropiati isi face chiar el curaj sa-ti spuna ca te palce si sa iti propuna sa fiit impreuna.Bafta si numai bine!

| oricinearesentimente explică (pentru Euletitia):

Din cate am zis eu, tu ce crezi? ma place?

| Euletitia a răspuns (pentru oricinearesentimente):

Buna! Eu cred ca si el te place pe tine, daca spui ca te saluta desi nu vacunoasteti de undeva anume (gen sa fiti colegi sau vecini etc)si se uita asa dragut la tine cand te vede si mai zic si toti cei din jur ca te place, dar el e timid, dupa cumspui tu nu a mai avut alte relatii si nu are curaj sa te abordeze, de aceea nu trece la urmatorul pas(sa intre mai mult in discutii cu tine, sa-ti ceara idul/ nr de tel, sa te invite undeva etc), asa ca sfatul meu se s afaci tu primul pas.Iti doresc sa fii fericita si sa va combinati curand!

| Euletitia a răspuns (pentru Euletitia):

Scuze pentru greselile de scriere din mesajul de ieri, dar m-am grabit si nu am mai fost atenta la cum scriu, ci la ce scriu.

| Sayori a răspuns:

Ar trebui sa faci primul pas si sa-i spui ce simti. Poate. sentimentele vor fi reciproce. puppy dog eyes