| dcls a întrebat:

Vreau si eu informatii despre profilul pedagogic cat mai multe detalii despre acest profil, avantaje, dezavantaje si eventual cateva detalii despre orar din cls 9 pana a 12-a...intr-un cuvant cat mai multe informatii despre acest profil...multumesc

3 răspunsuri:
| Monylove a răspuns:

Va voi ajuta eu deoarece doar acum am vazut intrebareahappy
Sunt la acest profil si da ai un avataj imens : Dupa terminarea liceului esti educator/invatator desi ai o diploma happy :X.
Faci Literatura pentru copii, Tehnici de comunicare si pedagogie, psihologie etc. + materiile obisnuite adica mate, romana, bio, geografie, istorie etc.
Faci practica pedagogica la clasele 1-4 si gadinita:X. Este minunat eu ador la acest profil si mi se par si cea mai potrivita alegere.:X
Teza se da la mate, romana, engleza, pedagogie.
Ai de dat probe eliminatorii la desen, muzica, sport si romana.
Mult succes!
Fundita?happy

| iR0bért a răspuns:

Acţiune ce se va desfăşura la secretariatul liceului până pe data de 31 mai, inclusiv. Dimineaţă, în numai două ore, dosarele a 10 candidaţi fuseseră înregistrate deja pentru ocuparea unuia dintre cele 30 de locuri disponibile la acest profil. Potrivit conducerii liceului, proba de aptitudini artistice se va desfăşura în data de 1 iunie, cu începere de la ora 9.00, ea constând în realizarea unei naturi statice cu două sau trei obiecte cu o temă plastică propusă de comisie. Tot în 1 iunie, dar de la ora 12.00, candidaţii vor susţine proba de aptitudini muzicale, verificarea interpretativă şi a auzului muzical urmând a fi făcută prin intonarea unui cântec dintr-un repertoriu de cinci învăţate în clasele I-VIII şi reproducerea unor scurte motive ritmico-melodice (2-4 măsuri), desprinse din cântece pentru copii.
Joi, 2 iunie, de la ora 9.00, este programată proba de aptitudini fizice, cu reproducerea după model a 2-3 exerciţii de influenţare selectivă a aparatului locomotor; 3-4 elemente de gimnastică acrobatică din programa clasei a V-a şi a VI-a, executate izolat; şi alergarea a 600 de metri fără cerinţă de timp.
Ultima probă, cea a interviului, se va derula vineri, 3 iunie, de la ora 9.00, urmărite fiind de către membrii comisiei: recitarea a 2-3 strofe dintr-o poezie la alegere, lectura la prima vedere şi capacitatea de a comunica în cadrul unui dialog cu profesorii examinatori. Afişarea rezultatelor va fi făcută pe 4 iunie, cu depunerea contestaţiilor în aceeaşi zi, afişarea rezultatelor finale fiind pe 5 iunie.

| dcls explică:

Ma ajuta si pe mine cineva va rog frum astept un raspuns cred ca de 3 saptamana si nu am primit nimic