| DonMoldo a întrebat:

Vreau si eu niste stafuri pentru sala ce suplimente, echipament sa cumpar.

Răspuns Câştigător
| Ilincoana a răspuns:

Niste lucruri esentiale de urmarit atunci cand te apuci la sala pe care foarte multi uita sa ti le spuna sunt :
-postura corecta( daca practici exercitiile ghebos, nu le executi corect si pui presiune pe alte parti ale corpului in afara celor pe care vrei sa le lucrezi in exercitiul respectiv)
-executarea corecta a exercitiilor e mai importanta decat kilogramele exercitiului ( nu conteaza cu cate kilograme faci cand abia te apuci, da-ti timp sa progresezi de la greutati mai mic, focusandu te pe executia exercitiilor corect - Youtube, prieteni, oameni de la sala- ca sa nu te trezesti peste ani ca ai dureri de tendoane, te dor genunchii etc )
- gasirea unui,, workout split,, este esentiala pentru dezvoltarea echilibrata a muschilor ( el este in asa fel incat sa ii dea muschiului timp suficient sa se repare pana la urmatoarea sesiune cand te focusezi pe el de ex - luni = spate si biceps, marti = picioare, joi - piept, triceps si umeri, vineri - din nou picioare)
- lucrul a fiecarei grupe musculare este esential pentru dezvoltarea optima a muschilor, chiar daca toti avem grupe de muschi pe care le preferam mai mult decat pe altele.
Ca suplimente - pudra proteica si creatina. Nu sunt niciuna dintre ele esentiale, dar iti dau un mare ajutor in calatoria ta spre fizicul dorit. Pudra proteica te ajuta sa ti ajungi la numarul zilnic necesar de proteina ( pentru mentinerea muschilor). Creatina in schimb, retine apa in muschi, ceea ce face grupele musculare sa arate mai,, pline,, si este indicat sa iei exact cat ti se spune pe cutie pe zi.
Iar ca echipament, daca esti dispus sa investesti, poti sa iti iei o curea pentru sala si niste manusi/ chingi. Un lucru esential ar fi papucii. Sa iti fie comod sa lucrezi in ei, sa nu te bata. Suplimente si echipament la preturi foarte rezonabile gasesti pe siteul Gymbeam sau in Decathlon

| Ilincoana a răspuns (pentru Ilincoana):

Lucratul fiecarei grupe muscular"

2 răspunsuri:
| Alexarosculesei123A a răspuns:

Cumpara Creatina, Proteina
Protectii pentru incheieturi si o centura pentru brâu
In ultimul an folosesc proteina de la DY Nutrition https://bit.ly/3btz8r2
E cea mai calitativa