| JustPrigat4 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa ma apuc de sala si as vrea sa imi cumpar niste suplimente, am auzit ca suplimentele iti cauzeaza impotenta este adevarat sau fals? Daca e adevarat exista suplimente care nu iti cauzeaza impotenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Steroizii produc impotenta, si o gramada de alte probleme. Cumpara proteina, creatina si aminoacizi si o sa fi ok.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Wr3nch):

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2129168/
Da numai proteine= scaderea testosteronului, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33741447/
O dieta sarca in grasimi la fel deoarece testosternul se naste din colesterol
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3955331/
O dieta care duce la obezitate, prea multe grasimi de exemplu, scade testosteronul.

| Sn4k3 a răspuns:

Steroizii pot duce la asa ceva, in rest e ok. Dar avand in vedere intrebarea, cred ca mai bine ai mai studia putin despre suplimente si nutritie (foloseste google). Ca nu dureaza mult si dai banii degeaba daca nu le folosesti cum trebuie.

| bookofknowledge a răspuns:

Parerea mea, ia o dieta bogata in proteine, dar din care sa nu lipseasca si lipidele si putine glucide(nu baga doar proteine). Deoarece testosteron foarte mic inseamna lipsa energie, posibila impotenta in viitor, scaderea capacitatii de a pune muschi.

| Alexarosculesei123A a răspuns:

Doar Steroizii produc ipotenta
Cumpara Proteina, Creatina
Eu folosesc de aici https://bit.ly/3btz8r2