| bernaaaaa a întrebat:

Vreau si eu o metoda de a invata cat mai repede la biologie, ce imi recomandati? dau fundoiii

Răspuns Câştigător
| sudsuinededouaori a răspuns:

1. Ca sa inveti in primul rand ai nevoie de limpezime in gandire.
2. Trebuie sa iti imparti lectiile pe paragrafe.
3. Inveti primul paragraf, il faci de o anumita marime ca sa il poti invata usor. il repeti de multe ori pana il stii foarte bine.
4. Treci la urmatorul paragraf, il inveti si pe ala pana il sti foarte bine.
5. Incerci sa legi paragrafele invatate fara sa faci pauza intre ele, si le repeti de mai multe ori dar de data asta legate si asa mai departe pana poti sa "reciti" de la cap la coada toata lectia. Se numeste toceala. Daca nu dai lucrare e de recomandat sa incerci sa citesti foarte bine de mai multe ori textul si sa retii lucrui importante din el.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu iti place, nu ai ce face. Cind iti place, inveti mai usor, altfel, se "prinde" mai greu. Si, tragedia e ca noi oamenii invatam f incet, daca vrem sa invatam bine. Poate te-ar ajuta niste meditatii, insa nu cu cineva care sa te incurce, ci care sa te ajute.
Sotia mea, (a citit acum intrebarea ta), invatatoare (deci cineva care stie ce zice in acest domeniu) zice sa lucrezi schematic, sa iti faci scheme, si sa lucrezi cu culori diferite, iar ce e important sa subliniezi, in functie si de importanta.

| CoCaCoLa a răspuns:

Sa-ti gasesti un loc potrivit unde sa nu fie nimic ce sa te distraga(eu de obicei invat in baielaughing)
sa iti citesti o data-de doua ori lectia/lectiile si sa incerci sa le povestesti apoi care nu o prea sti o repeti de mia multe ori
eu asa fac