| beautyfull a întrebat:

Ziceti-mi si mie va rog ce sa fac sa nu mi se mai rupa si exfolieze unghiile plz funda vot!?

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Uite,am sa-ti povestesc mai intai cum imi ingrijesc eu unghiile:
1.In primul rand evit sa ma scarpin sau sa ciupesc cu acestea. Si incerc sa nu le folosesc nici pentru deschis pachete(Modul in care iti folosesti mainele este cel mai important lucru daca vrei sa ai unghii frumoase)
2.Mi le pilesc in fiecare zi(vreo 10 minute), usor cu o pila mai putin dura.
3.Nu imi fac unghiile cu lac decat daca e vreo ocazie speciala(lacul folosit in exces ataca unghiile).
4.Desi imi plac foarte mult unghiile patrate nu pot sa le tin asa, doar ceva de genul(varful il fac drept, dar imi tai marginile periodic cu o unghiera)
5.Din cand in cand mai imi masez mainile cu ulei.
Pai...cam asta ar fi tot, insa e foarte important.In afara de numarul 5, daca uit de un singur lucru dintre celelalte 4, ajung sa ma trezesc peste noapte ca unghiile mele s-au exfoliat. crying
Deci retine: nu sunt multe lucruri pe care trebuie sa le faci, dar daca uiti vreunul e bai. crying
Daca ai unghiile moi, ar trebui ca pentru 7 zile sa-ti tii unghiile in ulei caldutz, iar apoi poti sa o faci si mai rar.Deci,tratamentul asta chiar e bun.(cateodata,dupa ce m-am facut cu ulei caldutz, si incerc sa ma sgari, asa putintel.parca ma doare mai tare ca inainte)Merita sa incerci; oricum nu ai ce sa pierzi.
Sper ca te-am ajutat! happy

1 răspuns:
| Fafi a răspuns:

1.date cu crema hidratanta pe maini 2. fate cu zeama de lamaie pe unghii(intareste ff bine ...si stiu din propria experienta)big grinbig grin