| totElodia a întrebat:

1. Ce credeti ca este mai rentabila : o cafenea sau o shaormerie/un fast food?
2. Ce parere aveti despre afacerile cu trandafiri? (din punct de vedere financiar)

13 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

1.cafenea
2.habar nu am straight face

| VadTot a răspuns:

N am sa ti raspund printr o intreaga epistola Dar daca stai sa te gandesti la cat de mancaciosi suntem eu iti recomand o shaormerie.dar trebuia sa spui din ce loc esti Conteaza si orasul! De Exemplu in Bucuresti merge si o amarata De covrigarielaughing)

| LolaLollita a răspuns:

La 2 nu ma pricep, nu pot sa-ti raspund.
La 1, as zice o cafenea happy mai ales pe langa scoli/licee/facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

România este o ţară alcătuită, în proporţie de 95%, din ţigani şi ţărani. Aşa că aş paria pe şaormărie, asta le va place mereu patibularilor de pe aici. Mergi la sigur cu ea.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.
1.cafenea
2.daca te referi la o florarie ce vinde trandafiri nu prea se face multi bani
Pa, pa

| valentino52 a răspuns:

Depinde de locatie si investitie. O cafenea poate sa mearga super bine daca e langa licee/facultati dar trebuie sa indeplineasca cel putin 2 conditii : sa existe happy hour adica preturi foarte mici si sa fie o locatie mondena (asta necesita o investitie de minim 25 000 de euro in interioare). Nu trebuie sa fie chiar lux, dar parchetul sa nu fie nici la 20 lei cel mai ieftin nici 150 lei din bambus undeva pe la 70, 80 lei. La fel si cu bateriile de la chiuveta nu clasice la 100 lei, undeva pe la 350-450, tapet in stil frantuzesc poate pe un perete, oglinzi mari, plasme, spoturi, canapele frumoase si cafea de calitate. Espressorul il vei primi de la distribuitor, vitrinele reci de la coca cola, mai trebuie si un sistem de sonorizare bun in jur de 3000 de euro si servirea sa fie buna. Astfel locatia arata bine, atrage tineri din toate categoriile sociale si daca organizezi in weekend seri karaoke, pijama party, bal mascat o sa fie plin daca exista oferte bune la sticlele de whisky si vodka.
Exista totusi si fastfood-uri care castiga lunar cat un hotel de 5 stele sau 5 cafenele la un loc. In zone foarte aglomerate, vara in statiuni, cel putin Istambul Kebap din costinesti unde era o coada de zici ca le dadea gratis facea vanzari de vreo 400 500 de milioane pe zi si aveau spatiu de 20 de metri patrati.
De trandafiri nu stiu ce sa zic, nu am incercat. Firma mea se ocupa cu alimentatie publica.Dar am avut o idee acum cativa ani, poate pe viitor si anume cu florile artificiale dar de calitate cea mai inalta sa arate ca cele naturale si anume pentru nunti. Cu siguranta sunt o multime de baieti care cumpara un buchet enorm de flori care se ofileste in doar 2 zile, mai degraba ar cumpara unul care sa reziste intotdeauna.La nunti oamenii platesc MII de euro pentru aranjamentele florale (arcade cu trandafiri, aranajamente pe mese etc). Eu zic ca ar fi o idee geniala sa le inchiriezi. In loc sa dai 2000 de euro pe flori la nunta le inchiriezi cu 1000 si apoi firma le ia inapoi (daca erau naturale oricum la gunoi ajungeau). Sa le cumperi cu siguranta vor fi mai scumpe, lucrate manual dar gansestete ca le poti inchiria la zeci de nunti intr-un an!

| totElodia explică (pentru valentino52):

Deci sunt sanse ca un fast food sa faca profit lunar de 20.000 euro, in cazul in care este amplasat intr-o zona aglomerata, in Bucuresti?

| totElodia explică (pentru valentino52):

... sau in Constanta.

| valentino52 a răspuns (pentru totElodia):

Sunt care fac stiu ca cel putin exista cateva in Constanta care cumpara de la Avicola zilnic sute de kilograme de carne de pui... dar in general vara le merge asa bine. Acum na. la o investitie de 15 000 sa te multumesti si cu 2500 pe luna... iti scoti banii intr-un an. 20 000 nu poti face decat intr-o statiune gen Mamaia sau cum e Dristor in Buc... oricum sunt asa multe ca nu prea mai ai loc de ele. Un alt exemplu ar fi Sabroso din Constanta. Acum vreo 5 ani de zile aveau un laborator amarat care livra pizza 1+1 gratis. Au ajuns in timp sa reinvesteasca si sa aiba cel putin 1000 de bonuri valorice batute pe zi la comenzi. Si cum comanda minima e 30 lei... gandeste-te ca avea incasari lunare de zeci de mii. Dar asta inseamna ca au monopol restul nu o duceau la fel de bine...

| danielaxyz a răspuns:

Un fast food mai ales in locurile unde nu exista deloc prin imprejurimi
cafeneaua ar fi mai rentabila daca ar avea doar cafea de toate soiurile
trandafirii nu sunt chiar cautati mereu, nu cred intr-o astfel de afacere

| FuckSchool a răspuns:

La 1 as zice o cafenea. Iar la 2 da cred ca ar fi destul de rentabila o afacere cu trandafiri.

| bogdanul a răspuns:

Din cate vad laughing))))))))) vrei sa faci o afacere cu trandafiri, fast-food, fabrici etclaughing))))))) cu un profit de 20 000euro sau 36 000 euro laughing)))) ce copil estilaughing) daca ar fi dupa tine toata tara s-ar face afaceristilaughing

| RazvaRazvan1995 a răspuns:

Nu cred ca este vorba de ce credem noi, asta depinde de orasul tau de banii tai de resursele tale,
la 1 depinde de amplasare dar unde este aglomeratie este cel mai bine sa le faci
la 2 de asemenea daca stai intr-un oras care nu are multe florarii calumea ar merge, deci depinde de tine de oras si de resurse