| adela2012 a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de jurnalist? In general cea de redactor? Se merita? Din punct de vedere financiar ce credeti?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ajungi la nivelul lui Ion Cristoiu, da "se merită"

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Cred că Badea cu 240.000 euro anual o duce mai bine.:d

| Lostlyric a răspuns:

Pentru tine, nu. Verbul "a merita" nu are reflexiv in cazul acesta. Pentru un jurnalist sau redactor, e foarte important un detaliu de genul acesta. Parerea mea, Hic!

| adela2012 explică (pentru Lostlyric):

Din pacate stiti doar sa judecati. Dar e ok, am gresit, o iau ca pe o invatatura, e timp pentru toate. Orice om face greseli, dar sa ii "tai" din aripi doar pentru asa ceva, se vede ce fel de persoana esti. Nu ai de unde sa stii ce fel de om se ascunde in spatele telefonului si cum poate sa primeasca unele critici, asa ca ai mai multa grija pe viitor, parerea mea. Cius!

| anonim_4396 a răspuns (pentru adela2012):

Ai început să plângi de la critici?crying(

| Lostlyric a răspuns (pentru adela2012):

Nu ti-am taiat deloc din aripi. Ba, indraznesc sa spun ca iti tai singura aripile. Trage cu ochiul la toate intrebarile puse pana acum de tine. In istoricul lor vrei ba sa urmezi o cariera in criminalistica, ba in politie, ba in jurnalism, cerand multiple detalii care nu se pot afla decat daca incepi sa lucrezi cu adevarat intr-un domeniu de genul acesta.
Pe langa acest detaliu, a urma o meserie incepe prima oara cu actiunea. Tu esti genul de persoana care isi cumpara intai casca de motociclist, apoi vrea motorul. Al doilea fapt, nici o meserie nu trebuie sa porneasca din considerente strict materiale. Asa apar incompetenti la toate nivelurile crezand ca daca castiga bine, este extrem de incitant sa fie acolo.
Ma bucur, in schimb, daca inveti din sfaturile ce le primesti pe aici.

| adela2012 explică (pentru Lostlyric):

Normal ca mai intai caut pareri inainte sa ma apuc. Sunt a 12 a si vreau sa ma informez. Si nici nu imi surade ideea de a urma o facultate ca mai apoi sa mor de foame. Vreau sa incerc si ceva ce imi place si pana la urma am tot dreptul sa pun aici ce intrebari vreau. Cine vrea raspunde, cine nu, nu.

| Lostlyric a răspuns:

Uite, pentru ca esti in an terminal, imi permit sa-ti ofer un raspuns serios intrebarii.
Chiar daca ti-am raspuns sarcastic, a fost un raspuns: nu poti deveni jurnalist bun si, prin urmare, platit, daca nu stapanesti gramatica limbii romane. Din al doilea replay vine consistenta: nu poti fi un jurnalist bun si bine platit daca nu accepti critici. Nu conteaza ce fire sau personalitate ai. Ti-am raspuns eu, obiectiv, intrebarii. Si nici macar nu-ti sunt angajatorul pe care l-ar interesa ce profit poti sa-i aduci.
Apoi, intrebarile de felul asta nu au nici un sens. Orice meserie merita si nu prea. Ia, spre exemplu, domeniul IT (pentru ca e la mare cautare acum)...ai putea sa intelegi cata munca depune fiecare programator inainte de a fi angajat? Studiu de specialitate, ani in care isi batuceste coatele prin amfitreate, timp liber pierdut cu studiu individual, munca, munca si iar munca? Si, fiecare in parte, este in acelasi risc de a nu-si gasi de lucru. Ce-i diferentiaza? Dorinta, pasiunea si nu banii sau faptul ca "ar merita". Insa stie ce vrea sa faca, are pasiune, munceste, esec, esec, nu se da batut, cauta, succes.
Inainte sa te apuci de orice, nu consideri esential ca trebuie sa stii inainte ce te atrage si pe ce drum vrei sa pornesti? Ca mai apoi sa muncesti si sa studiezi pentru a-ti atinge obiectivul?
Nici o Facultate nu iti asigura faptul ca vei ajunge sa muncesti intr-un domeniu si ca acela va merita dpdv financiar daca esti total dezorientata. Daca nu stii ce vrei sa faci, matele vor ghiortai si cu facultate si fara. Angajatorii nu iti pun bani in buzunar pentru ca ai terminat o facultate, ci pentru cum ai terminat-o si ce poti face in domeniul respectiv.
Asa ca poti sa uiti de intrebarile de genul asta pe care le pui pe site, poti sa ne spui din start la ce te pricepi, ce iti place si cu ce iti ocupi majoritatea timpului, iar oamenii te pot indruma spre un domeniu sau altul.
Daca merita sa te implici intr-un domeniu, asta tine strict de capacitatile tale de orice natura.

| adela2012 explică (pentru Lostlyric):

Pai imi place sa scriu, chiar am o pasiune legata de asta si de aceea doresc sa imi gasesc un loc intr-un domeniu de genul. Stiu ca nu e usor si ca pentru ce iti place trebuie sa muncesti, ceea ce ma interesa de la bun inceput era faptul ca totul sa nu fie in zadar. Dar na..sunt constienta de faptul ca avand o lipsa de incredere sau o frica de esec, nu ajungi nicaieri.

| Lostlyric a răspuns (pentru adela2012):

Oricare situatie a vietii vine cu factorul de risc atasat.
Uite, pe acelasi palier, o tipa careia ii placea sa scrie si a scos ditamai bestseller-ul. Cred ca ea poate sa-ti explice mai bine ce inseamna succesul si nu, nu e acel succes pe care il consideri tu ca fiind succes. A esuat pana in maduva oaselor inainte de a reusi cu adevarat:
https://www.youtube.com/watch?v=wHGqp8lz36c
Alta care a scos bestseller mondial si care, inainte de a avea succesul pe care niciodata nu l-a visat si cred eu, nu si l-a dorit in proportiile astea, a avut o viata de tot rahatul:
https://www.youtube.com/watch?v=_waBFUg_oT8
Fii constienta ca de esuat, vei esua oricum ar fi. Cei care reusesc cu adevarat sunt cei care sunt determinati sa reuseasca. Si nu considera determinearea ca fiind tocmai usoara. E nevoie de multa putere, rabdare, munca, daruinta pentru asa ceva. De aceea milioane de oameni esueaza zilnic si doar 1 sau 2 reusesc.
Filologie sau Jurnalism si pune la punct gramatica aia. Din scoarta in scoarta. Celor care nu scriu si nu au scrisul ca pasiune, li se mai accepta cate o greseala pe ici pe colo, tie, nu.

| adela2012 explică (pentru Lostlyric):

Am inteles. Multumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl citez pe Marin Preda. ''șantajul și etajul'' doar cam așa poți face ceva în meseria asta. laughing

| Titu_David_1999 a răspuns:

Eu unul zic case merita, si trebuie sa încerci. Acum decizia este a ta. Nu te ma lua după comentariile urate spuse de alții. Mult succes iti doresc!